Biograd na moru – serce Kornati

biograd
Biograd to niewielkie miasto liczące około 6 tysięcy mieszkańców, leżące w Dalmacji, w sercu Morza Adriatyckiego, otoczone parkami narodowymi. Cechuje się doskonałymi wodami zarówno na żeglowanie, jak i na nurkowanie, czy surfowanie. Biograd jest miastem portowym, niezwykle nowoczesnym na tle konkurencyjnych miejscowości turystycznych. Z informacji praktycznych warto wiedzieć, iż w Biogradzie nie brakuje bankomatów a w wielu miejscach można płacić kartą eliminując wymianę walutową na kuny.

Położenie

Biograd położony jest przy kanale z wyspą Pasman, na półwyspie otoczonym zatokami Bošana od północy i Soline od południa w archipelagu Kornati. Otaczają go liczne wyspy i malutkie wysepki (m.in. Planac i Svieta Katarina). Zatokowe położenie wpływa na spokojne wody u wybrzeża Biogradu jak i cieplejszą wodę, Biograd uchodzi za raj dla żeglarzy czego dowodem są dziesiątki przystani pełnych łodzi. Miasteczko zlokalizowane jest 28 km od Zadaru w północnej Dalmacji.

biograd na morzu

Dojazd i zakwaterowanie

Lotnisko w Zadarze położone jest zaledwie o 25 km od Biogradu, jednakże nie tylko samolotem można dotrzeć do Biogradu. Polscy turyści często wybierają się do Dalmacji samochodem. Jako miejscowość turystyczna funkcjonuje od 1920. W 1935 roku powstał w Biogradzie pierwszy hotel. Przez Biograd przebiega tzw. magistrala Adriatycka, zaś ok. 15km na północ zlokalizowany jest węzeł autostrady A1 Benkovac. Biograd obfituje w pola namiotowe oferujące zarówno wypoczynek camperem jak i bungalowy. Dla bardziej wymagających dostępne są luksusowe wille, apartamenty i hotele z prywatnymi zatoczkami, przystaniami i kompleksowym wyposażeniem.

biograd chorwacja

Historia i zabytki

Niegdyś Biograd był miastem królewskim z własnym portem. Historia Biogradu sięga X wieku, w 1050 roku powstał tu klasztor benedyktyński i kościół św. Iwana, zaś w 1102 r. w Biogradie został koronowany na chorwackiego króla węgierski król Koloman. U początku XII w. Biograd został zburzony przez Wenecjan.
W Biogradzie dominują zabytki sakralne a wśród nich Kościół św. Ante pochodzący z XIII wieku, w który w sezonie letnim gości wiele wystaw sztuki, Kościół św. Roksa (otwarty dla zwiedzających wyłącznie w sezonie letnim, pochodzi z XVI w. ku czci św. Rocha), kościół św. Anastazji z 1761 roku z kamienną wieżą dzwonniczą, Bazylika św. Jana Ewangelisty. Na odwiedzenie zasługują także pozostałości po klasztorze franciszkanów oraz ruiny klasztoru benedyktynów, jak i kościół Dujama z XIV w. z barokowymi obrazami świętych oraz pokaźnym zbiorem biblioteki. Ciekawym miejscem są też szczątki starożytnego akweduktu. Miejscem godnym odwiedzin nie związanym z religia jest Muzeum Historii Naturalnej z eksponatami pochodzące między innymi z ładunku z zatopionego statku z XVI wieku, dostępne są również zbiory etnograficzne oraz zbiory obrazów. Muzeum miejskie wystawia liburskie oraz rzymskie odkrycia oraz resztki średniowiecznego miasta królewskiego.

biogradzie

Atrakcje oraz aktywność sportowa

Z Biogradu możliwe jest odbycie rejsu łodzią jak i kilkudniowych rejsów statkiem po chorwackich wyspach. W miasteczku istnieje możliwość wynajmu roweru, sprzętu do nurkowania jak i skorzystania z wielu atrakcji wodnych oferowanych bezpośrednio na plaży. W sezonie letnim e miasteczku odbywa się „Długi całkowicie chorwacki eno-eko-gastro-etno stół” (festiwal z jedzeniem, napojami, przysmakami kulinarnymi i prawdziwymi pamiątkami folklorystycznymi), a także festiwale: „Gry letnie Biogradu”, „Dalmatyński festiwal muzyczny”, „Wieczory Biogradu” i „Lato Kulturalne Biogradu”.
W Biogradzie do dyspozycji turystów jest nowoczesne centrum tenisowe, a także kręgle, minigolf i nie jedno boisko do siatkówki plażowej. Na mniej aktywnych turystów czeka moc smakołyków rodzimej kuchni w miejscowych restauracjach. Cena za lunch wynosi od 25 zł wzwyż, zaś obiadu około 40 zł, za piwo wydać będzie trzeba około 10 zł, kiedy butelka wina to koszt 30 zł. Wśród polecanych restauracji znajdują się Carpy More oraz Konoba Vapor, Stari grad, Guste, Meduza, Cadena, Arkada.

Jedną z atrakcji Biograda są przystanie dla jachtów i łodzi, które można wypożyczyć lub skorzystać ze zorganizowanych wycieczek drogą morską. Liczne nabrzeża, w tym prywatne hotelowe, z przystaniami pozwalają na cumowanie setek łódek, motorówek (Kornati Marina, Szangulin Marina). Nie lada atrakcją może być zakup świeżej ryby wprost z łodzi rybackiej. Biograd daje pole do popisu cyklistom bowiem zapewnia 40 km ścieżkę rowerową wokół jeziora Vrana.

biograd na moru

Plaże

Kilkaset metrów od centrum Biogradu znajduje się Soline, jedna z nielicznych piaszczystych plaż w całej Chorwacji (na terenie campingu Soline). Plaże w Biogradzie ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, ich liczba pozwala na znalezienie zacisznego i kameralnego zakątka. Wśród najbardziej popularnych plaż wymienić należy Crvena Luka (znajdująca się 3 km od centrum Biogradu), Dražica (10 minut spacerem z centrum, nieopodal gęstego lasu sosnowego i promenady), Kumenat (2 km od centrum).

biograd wczasy

Proponowane wycieczki

Agencje turystyczne oferują odwiedzającym Biograd pakiet wycieczek, głównie obejmujących zwiedzanie okolicznych miejscowości, jak i parków narodowych, w tym rejsy łodzią. Popularną wycieczką są wieczory chorwackie organizowane w wioskach chorwackich z dbałością o lokalną kuchnię, regionalna muzykę i pełen folklor. Doskonałą wycieczką są odwiedziny Zadaru gdzie przeplata się nowoczesność z historią i spuścizną minionych wieków. Dawniej rzymska metropolia z portem o dużym znaczeniu z uwagi na handel winem i drewnem po dziś dzień prezentuje się imponująco. Do najważniejszych zabytków Zadaru zaliczyć trzeba Plac Narodowy, kościół św. Symeona, kościół św. Donata, oraz kościół Mariacki. W Zadarze odwiedzić warto Muzeum Sztuki Sakralnej, jak również Muzeum Archeologiczne. Stare miasto przypomina wysepkę, do której wiedzie jedna droga przez most, jednak warto pokonać tę drogę bowiem prócz zabytków można tu podziwiać widoki na Adriatyk z tarasów tawern i uroczych kafejek.

Godnymi polecenia są także miasteczka Sibenik oraz Nin. Prom na wyspy Pasman wypływa kilka razy dziennie co daje możliwość zwiedzania. Wśród wycieczek krajoznawczych nie można pominąć Archipelagu Kornati liczącego ponad 130 wysp porośniętych trawami, w większości niezamieszkanym. Wyspy Kornati należą do parku narodowego i są jedną z najciekawszych części Adriatyku z uwagi na bogactwo unikalnej flory i fauny. Główną wyspą archipelagu jest Kornat. Gratką dla miłośników natury będzie wycieczka do Parku Narodowego Krk z licznymi wodospadami i jeziorem krasowym, przy okazji której warto odwiedzić po drodze miasteczko Sibenik, będące jednym z pierwszych słowiańskich miast nad Adriatykiem. W mieście warto zobaczyć katedrę św. Jakuba z XV wieku. Wybierając się nieco dalej bo do oddalonego o 175km Parku Narodowego Jezior Plitwickich podziwiać można przepiękne kaskady utworzone z 16 jezior krasowych. Rzeka Plitwica tworzy wodospad o wysokości 78 m, zaś długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km na obszarze ok. 200 hektarów. Ceny wycieczki wahają się w okolicy 150zł od osoby.

apartamenty Biograd
Tanie apartamenty Biograd

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *