Sibenik – perła Adriatyku

SibenikŠibenik stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na chorwackim wybrzeżu. Poprzez swoje położenie oraz bliskość miejsc takich jak Park Narodowy Krka, jest oblegany, szczególnie w miesiącach letnich. Warto tu jednak zajrzeć tuż przed sezonem lub chwilę po nim i nacieszyć się wspaniałym widokami. Šibenik to prawdziwy raj nie tylko dla osób aktywnych, ale też miłośników historii czy sztuki. Znaleźć tu można liczne muzea etnograficzne, galerie sztuki.

Położenie i dojazd

Šibenik leży na chorwackim wybrzeżu, w północnej Dalmacji u ujścia rzeki Krka do morza. Przez swoje położone przez wieki był ważnym punktem kulturalnym oraz handlowym. Dojazd do miasta jest znacząco ułatwiony – wynika to nie tylko z gęstej sieci dróg krajowych, ale również ze względu na połączenia lotnicze z niedalekim Splitem oraz innymi miastami Chorwacji. Osoby poruszające się po Chorwacji autokarami również bez problemu dostaną się do centrum miasta. Poruszanie się po mieście ułatwi rower lub skuter – nie ma konieczności wynajmowania samochodu, gdyż w obrębie miasta działa komunikacja miejska. Wynajem roweru na dobę to koszt ok. 50-60 kun.

Historia i zabytki

Šibenik traktowany jest jako miasto typowo chorwackie – w przeciwieństwie do innych miejscowości, zakładanych przez Ilirów czy Rzymian. Warto jednak wiedzieć, że przed przybyciem Chorwatów na teŠibenik ziemie ziemie te były już wcześniej zamieszkiwane.

Wśród najważniejszych zabytków wymienić trzeba katedrę św. Jakuba, która wpisana została na listę zabytków UNESCO. Kolejnym ważnym punktem jest twierdza św. Mikołaja, znajdująca się u ujścia kanału Antego. Katedrę datuje się na ok. XVI wiek. Do najbardziej obleganych przez turystów miejsc zalicza się również plac rektorów, budowany podczas panowania w mieście Wenecjan. Turyści podziwiać mogą również liczne klasztory, kapliczki oraz stare wille, miejski budynek z arkadami, pałac biskupi z XV wieku i wiele innych.

Atrakcje i aktywność sportowa

SibenikŠibenik posiada wiele plaż, jednak w poszukiwaniu spokoju warto wybrać się poza miasto – liczne zatoczki chronią przed wiatrem a czyste plaże zachęcają nie tylko do korzystania z kąpieli słonecznych, ale i wodnych. Plażowanie to jednak nie jedyna atrakcja – warto skorzystać z bogatej oferty sportowej. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują m.in. maski do nurkowania, płetwy, sprzęt windsurfingowy oraz kitesurfingowy.
W pobliżu miasta znajdują się dwa parki narodowe: Krka oraz Kornati – podczas zwiedzania można zapoznać się piękną florą i fauną tego regionu. Wejścia do parków są płatne, a cenna dla osoby dorosłej to ok. 80-100 kun. Podczas zwiedzania parków turyści mogą korzystać z licznych restauracji oraz punktów gastronomicznych.

Osoby aktywne mogą również skorzystać z możliwości przemieszczania się za pomocą roweru – liczne ścieżki rowerowe, dróżki miejskie i parki sprawią, że każda przejażdżka będzie prawdziwą przyjemnością.

Plaże

ŠibenikPlaże są dostępne dla turystów przez cały rok – ze względu na położenie miasta w zatoce korzystanie z nich jest prawdziwą przyjemnością – zatoka chroni od porywistego wiatru. Istotne jest również, że na plaże można wybrać się nieco poza teren miasta – to gwarantuje ciszę i spokój. Na plażach znaleźć można punkty gastronomiczne oferujące lokalne przysmaki oraz napoje orzeźwiające. Dodatkowo na plażach znajdują się również sanitariaty.

Proponowane Wycieczki

Podczas planowania wolnego czasu warto uwzględnić nie tylko zwiedzanie samego Šibenika, ale również pobliskich wysepek (np. Zlarin) oraz miast. W niedalekiej odległości od centrum miasta znajduje się również pięknie położone jezioro Veliko jezero. Wyjeżdżając poza obręb miasta warto odwiedzić wspomniane wcześniej parki narodowe: Korcula oraz Krka, jak również położony w niedalekiej odległości Split – centrum kulturalne, turystyczne oraz historyczne.

Niedaleko od Šibenika, w odległości ok. 8 kilometrów, znajduje się również centrum sokolnicze, umożliwiające zapoznanie się z życiem oraz zwyczajami tych pięknych ptaków. Podczas pobytu w centrum możliwe jest również sfotografowanie się z dzikimi zwierzętami.

apartamenty Šibenik wczasy
Tanie apartamenty Šibenik
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *