Baska Voda – miejsce, które musisz odwiedzić!

baska voda
Baska Voda to zarówno gmina chorwacka jak i kurort turystyczny na Riwierze Makarskiej. Gmina zawiera w swych granicach trzy mniejsze wioski nad morzem oraz dwie położone na zboczu gór (Bast, Bratus, Krvavica i Promajna, Basko Polje oraz Topići). Miasteczko Baska Voda zamieszkuje ok 2tys mieszkańców utrzymujących się głównie z turystyki. W kwestii zakwaterowania dostępne są liczne hotele, jak i pensjonaty i pola namiotowe. W sezonie jest to miejsce najbardziej tłoczne na Riwierze Makarskiej, szacuje się że odwiedza Baska Voda 500tys turystów rocznie. Pierwszym obiektem turystycznym był hotel Slavija w latach 30tych XX wieku (odznaczony na wystawie w Londynie w 1936r.). Obecnie Baska Voda to laureat Niebieskiego kwiatu, «Plavi cvijet», najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie turystyki w Chorwacji.

baška voda

Położenie i dojazd

Miejscowość Baska Voda położona jest nad Adriatykiem u podnóża wysokich gór Biokovo, w odległości ok. 10km od Makarskiej. Park przyrody Biokovo częściowo położony jest na terenie gminy Baška Voda. Dzieli ją zaledwie 50km od Splitu, 70km od Medżugorje i 170km od Dubrownika. Urocze położenie w Środkowej Dalmacji kusi turystów, również z Polski. Dogodny dojazd zarówno samochodowy jak i lotniczy pozwala szybko dotrzeć na miejsce.

baska voda makarska

Historia i zabytki

Historia Baska Voda sięga prehistorii. Obszar ten zamieszkiwany był już 4000 p.n.e., głównie dzięki źródłom wody pitnej. Między IV a VII w. teren Baskiej Vody okupują barbarzyńscy, stąd też powstaje twierdza. Na wzgórzu Gradina znajdują się ruiny twierdzy bizantyjskiej Biston oraz osady Aronia z późnego antyku. Znaleziono tu urny, lampy i pieniądze Aleksandra Severa Aureliana, a także pomniki imienne 13 mieszkańców Baskiej Vody. W VII wieku przybywają tu Słowianie, jednak kolejne 1000 lat nie wyróżnia się niczym, dopiero po wygnaniu Turków w 1684 roku mieszkańcy zaczynają budowę miasteczka. Obecnie poza ruinami antycznymi w okolicy Baskiej Vody znajdują się opustoszałe po ostatniej wojnie bałkańskiej osady Topici i Bast, które dzięki wspaniałym punktom widokowym zaczynają odzywać przyciągając turystów do tworzonych kawiarni i restauracji z tarasem widokowym na okoliczne wyspy, wybrzeże i morze.
baska voda wczasy
Wzmianki o Baska Voda pojawiają się dopiero w 1688r. Wraz z kościołem św. Lovro o obecnej późnobarokowej architekturze. Godnym uwagi zabytkiem architektury jest kościół św. Nikola z 1889 r. z bezcennym zbiorem witraży i drogą krzyżową Jednym z głównych zabytków miasta jest pomnik św. Mikołaja. W okresie komunizmu miejscowość Baska Voda nazywane było Małym Watykanem, bowiem stąd wywodziło się aż 12 księży.
Do wartych zobaczenia świątyń należy kościół św. Rocha z XV w. A także Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (z 1636 roku), Kościół Wszystkich Świętych (z 1999 roku). Obowiązkowym punktem zwiedzania winno być muzeum archeologiczne jak i galerie malakologiczne MGD prezentujące bogate zbiory muszli z akwenu miejscowości Baška Voda i całego Adriatyku, ale także z innych mórz i oceanów świata.

baska voda chorwacja

Atrakcje i aktywność sportowa

W miasteczku funkcjonuje klub piłkarski FC Baska Voda. Jedną z atrakcji Baska Voda jest czarter jachtów i możliwość korzystania z portu dla motorówek, łódek i jachtów. Marina Baska Voda położony jest w centrum miasta i czynny jest cały rok, oferują aż 200 miejsc. Dla sportowców i ceniących sobie aktywny wypoczynek nie brakuje oferty na kręgle, tenisa, czy każdy rodzaj piłki. W Baskiej Vodzie znajduje się nie tylko stadion piłkarski ale również dostępne są korty tenisowe oraz miejsca do gry w tradycyjną bałkańską grę boćanje. Nie brakuje też miejsc dla dzieci z trampolinami i urządzeniami do zabaw.
Jest tu wiele bowiem boisk do koszykówki, siatkówki plażowej, jak też sportów plażowych jak paralotnie, skutery i narty wodne, windsurfing. Niebywałą atrakcją jest nurkowanie jakie oferują szkoły nurkowania. Dostępne są także wypożyczalnie rowerów jak i szlaki wędrówek pieszych, głównie górskich. Ze względu na duża ilośc turystów w sezonie letnim Baska Voda obfituje w imprezy plenerowe, koncerty i festyny, w tym wieczory folklorystyczne, pieśni ludowych Dalmacji czy tez organizowane wieczory rybackie. Popularnym miejscem do zabawy są kluby na plaży. Na smakoszy kuchni chorwackiej czekają liczne restauracje w mieście jak m. in. King, Mars, Palma, Putnik, As i wiele innych.

baska voda Plaże

Plaże w Baska Voda

Baska Voda znana jest z kilku piaszczystych plaż, otoczonych sosnowym lasem. Zdecydowana większość plaż w Baska Voda jak i dzielnicach miasteczka jak Brela to typowe dalmatyńskie żwirkowo kamieniste plaże. Mimo wszystko plaże to jeden z minusów tej miejscowości. Bez wątpienia są zbyt wąskie i małe jak na ilość turystów. Tłumy na plaży to problem w szczycie sezonu, aby ominąć z tłok warto wybrać się do Baska Voda we wrześniu lub czerwcu. Kolejnym minusem jest ulica biegnąca wzdłuż plaż, może to niektórym przeszkadzać, podobnie jak płatne leżaki i parasole na plaży. Bezwzględnie konieczne są buty do wody chroniące przed skaleczeniami i jeżowcami jakich w wodzie nie brakuje. Zaletą tego typu plaży jest ciepła i krystaliczna woda.

Plaże Baska voda

Proponowane wycieczki

Jedną z proponowanych wycieczkę w okolicy jest Park Przyrody Biokovo (15 km) i piękny kanion Cetina (25km). Rzekę Cetina można poznawać na wiele sposobów, począwszy od rejsu stateczkiem, przez spływ kajakowy, aż po wyprawę Speedboat superszybka łodzią wypływającą z Omis. Łódź pontonowa zabiera turystów na wycieczkę również po Riwierze Makarskiej płynąc z Brela do Povlja na wyspie Brać z przystankiem na pływanie w słodkiej wodzie hacząc o park natury Vrulja. Na najwyższy szczyt Biokovo 1762 m. n. p. m. można dojechać samochodem. Wielu turystów wybiera także sanktuarium Međugorje na wycieczkę fakultatywną, podobnie jak jeziora Modro i Crveno, wodospad Velika Gubavica. Dla tych co wola pobliskie wycieczki poleca się rejsy na sąsiednie wyspy Brać i Hvar, a także spacery promenadą aż do Brely, Baśko Polje i Makarskiej. Do popularnych wycieczek z Baska Voda należy zwiedzanie Dubrownika jak też Splitu, czy Omisia.

apartamenty Baska Voda wczasy
Tanie apartamenty Baska Voda

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *