Klek – poznaj pogranicze z Bośnią

klek

Klek to bez wątpienia cicha, urocza i niewielka miejscowość, jednakże intensywnie rozbudowywana. Niska zabudowa, niewielka ilość mieszkańców (250) i cudowne położenie w zatoce Klek-Neum pozwala cieszyć się spokojem a jednocześnie mnóstwem atrakcji turystycznych. Różnorodność zakwaterowania od campingu po luksusowe apartamenty, m.in. Bonaca zapewniają szeroki wybór na każdą kieszeń.

klek chorwacja

Historia oraz zabytki

Historycznie Klek przynależał do Republiki Dubrownika. Z pozostałości w Klek i okolicy warto zobaczyć wenecką wieżę Nonković oraz kaplicę i ruiny muru sięgającego swą historią przełomu
XVII i XVIII wieku. Interesującym obiektem jest też współczesny kościół św. Piotra i Pawła z 2004 roku oraz ruiny starego miasta Smrdan. Twierdza najpewniej została wybudowana przez Wenecjan, doskonale zachowana jest jedną z atrakcji turystycznych godnych polecenia. Wśród miejsc wartych odwiedzenia znajduje się kościół Najświętszej Maryi Panny, jak również twierdza Gradina pochodzące sprzed wczesnego romantyzmu, będąca doskonałym punktem widokowym. Interesującym punktem wycieczki po Klek może być również rozległa nekropolia z wieloma kamiennymi średniowiecznymi epitafiami. To zaledwie niektóre z zabytków, jakie zwiedzić można podczas pobytu w Klek.

klek wczasy

Położenie

Klek to niewielka wioska położona tuz przy granicy z Bośnią i Hercegowiną nad Morzem Adriatyckim, nad zatoką Klek-Neum w Dalmacji Południowej. W Klek brakować może widoku na otwarte morze, jednakże ciepłe wody zatoki niwelują tę niedogodność zapewniając pełen relaks na cudownych plażach. Klek znajduje się przy głównej drodze (M2, E65) zaledwie 80 km od Makarskiej i Dubrownika, a 50 km od Medrugorje. W okolicy znajdują się Neum Opuzen i Metkovic, a także szereg mniejszych nadmorskich wiosek żyjących głównie z turystyki.

Dojazd

Do Klek dojechać można zarówno samochodem, jak i autobusem, a także skorzystać z połączeń lotniczych do Dubrownika i dalej transportem drogowym. Z Polski propozycji dojazdu jest co najmniej trzy 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja Południowa, Klek)
2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja Południowa, Klek)
3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja Południowa, Klek)
Ku Klek przez Dalmację prowadzi stosunkowo nowa i komfortowa droga wzdłuż wybrzeża, mimo to wybrzeże Dalmatyńskie to przede wszystkim góry i należy liczyć się z miejscowymi trudnościami w przejeździe. Z uwagi na fakt, iż Klek to kurort turystyczny trzeba mieć na uwadze ruch turystyczny, który może spowalniać podróż.

Plaże Klek

Plaże

Podobnie jak całe wybrzeże Dalmatyńskie również okolica Klek stanowi poszarpany brzeg z plażami ziarnistymi, pokrytymi drobnym żwirem i kamyczkami. Tego rodzaju plaża ma swój urok, ale i wady. To doskonała alternatywa dla osób nie przepadających za plażą piaszczystą zamulającą wodę. Niestety kamienista plaża to nierówności i ostre krawędzie nieprzyjemne pod stopami, podobnie jak jeżowce, których w krystalicznej wodzie chorwackiej riwiery nie brakuje. Plusem wybrzeża dalmatyńskiego są urocze zatoczki z płaską plażą oraz zapierające dech w piersi widoki. W Klek plaża rozciąga się przez całe miasto, co jest niewątpliwym atutem tej destynacji. Dostępna jest także nadmorska promenada Lungo Mare, łącząca Klek z Radalj.

Aktywność

Dla amatorów sportów wodnych jak narty wodne, skutery wodne i nurkowanie Klek to idealne miejsce. Południowa Dalmacja uchodzi za najcieplejszy region w Chorwacji, tym samym jest miejscem idealnym dla aktywnych, nie tylko zakochanych w wędrówkach pieszych i rowerowych. Zarówno w Klek jak i okolicznych miejscowościach dostępne są atrakcje sportowe przystosowane tak dla amatorów sportu (windsurfing, kitesurfing, loty spadochronowe, nurkowanie i snorkeling). Istnieje możliwość wynajęcia łodzi i skuterów wodnych. jak też dla zaawansowanych sportowców i miłośników chorwackiego wybrzeża. Poza nurkowaniem można tu zagrać w mini golfa, siatkówkę plażową, koszykówkę czy tenisa również stołowego.

klek apartamenty

Wycieczki

Położenie kurortu Klek pozwala na szereg wycieczek jakie warto sobie zorganizować lub skorzystać z propozycji miejscowych agencji turystycznych. Wśród destynacji jakie warto odwiedzić bez wątpienia jest Dubrownik oddalony od Klek zaledwie 70km. Obowiązkowym punktem zwiedzania w Dubrowniku jest stare miasto wpisane na listę UNESCO wraz z fortyfikacją o niesamowitej architekturze. Atrakcyjnym kierunkiem jest także Półwysep Korcula, pełen zabytków historycznych, rozciągający się równolegle do Klek i wybrzeża. Korcula jest jednym z najbardziej znanych i popularnych kurortów turystycznych w całej Chorwacji. Pogranicze z Bośnią i Hercegowiną również jest kuszące, zwłaszcza iż niewielki półwysep Neum, oddalony 800m od plaży w Klek wcina się w terytorium chorwackie rejonu Klek. Warto odwiedzić Neum, jedyny ośrodek miejski nad morzem w Bośni. Na miłośników przyrody czeka rezerwat ornitologiczny i ichtiologiczny w delcie Neretwy, który jest uznany za najciekawszy na terenie całego kraju. Niebywałą atrakcją Klek jest możliwość odbycia wycieczki starą drewnianą łodzią „Lipa Moja” podziwiając uroki Mali Ston (tę miejscowość warto dodatkowo odwiedzić drogą lądową, chcoiażby dla zobaczenia XIV wiecznych murów obronnych), deltę rzeki Neretwy i półwysep Pelješac. Neretwa to również okazja do „foto safari”, wycieczki w tradycyjnej łodzi kursującej po Neretwie. Nieopodal Klek (9km) na turystów czeka jezioro Kuti, po drodze do którego zatrzymać się warto w Srdengrad, gdzie zobaczyć można zachowany zamek z okresu wojen chorwacko-tureckich. Miasta ów miejscowości pochodzi od smrodu, jaki unosił się nad ciałami żołnierzy Imperium Osmańskiego. W ramach zwiedzania i poznawania chorwackich specjalności nie można pominąć przysmaków kulinarnych jakie serwują między innymi lokalne restauracje „Adriatik” i „Kula” w Klek.

apartamenty Klek wczasy
Tanie apartamenty Klek

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *