Zivogosce, destynacja na urlop na riwierze Makarskiej

zivogosce

Na Riwierze Makarskiej znajduje się wiele miast typowo turystycznych, ale jedno z nich jest niezwykłe. To Zivogosce składające się z kilku połączonych obecnie osad. Nazywają się one Porad, Duba i Blato, a łącznie maja około 450 stałych mieszkańców. Zivogosce leżą w Dalmacji Środkowej w pobliżu Makarskiej (20 km) w kierunku na Drevenik, u podnóża masywu Biokovo. Klimat panujący w okolicy określić można jako śródziemnomorski, dosyć łagodny, z temperaturą latem do 30 stopni, a zimą nie spadającą poniżej 0, jednakże w okresie jesienno-zimowym wieją tu ostre, przenikliwe wiatry. Plaże sąsiadują tu z licznymi restauracjami. Kuchnia w tym rejonie Dalmacji, jak wszędzie wzdłuż wybrzeża, oparta jest głównie na rybach i owocach morza, a lokalny przysmak to „kamenice na bazaru”. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się małże z czosnkiem. W restauracjach, tawernach i licznych barach spróbować można innych potraw, np. zup rybnych – scampi i sałatek.

zivogosce chorwacja

Dojazd

Na Riwierę Makarską można dojechać autobusami i busami ze Splitu, a do Splitu dojechać koleją z Zagrzebia, podróż trwa około 6 h. Z Polski trasa samochodem biegnie przez Czechy, Austrię, Słowenię, albo przez Słowację i Węgry. W Chorwacji poruszać się trzeba będzie autostradą oznaczoną A1. Wygodna jest podróż samolotem, lotniska międzynarodowe znajdują się m.in.. w Splicie i Zagrzebiu. Na miejscu poruszać się można autobusami kursującymi w stronę Makarskiej albo wynająć auto.

Historia i zabytki

Pierwsze zapiski o osadzie datowane są na XIII wiek, istniała tu wtedy rybacka osada, ale początki osadnictwa w miejscu gdzie dziś są Zivogosce sięgają czasów rzymskich. Ciekawostką sprzed wielu wieków jest kamienny klif skała Suzina, gdzie wygrawerowano hymn dziękczynny za źródła zimnej wody. Nieznany rzeźbiarz wyrył pieśń około 350 r. n.e. W samym mieście nie brakuje równie ciekawych zabytków. Z 1616 roku pochodzi Klasztor św. Krzyża, któremu w XVIII w. nadano neoromański wygląd. W czasach okupacji napoleońskiej budowle uszkodzono, ale mieszkańcy pieczołowicie odbudowali zniszczoną część budynku. W klasztorze franciszkanie zgromadzili bezcenny zbiór książek, bibliotekę można zwiedzać. Zabudowa miasteczka jest typowo dalmatyńska, w starej części miasta dominują kamienne domki.

Zivogosce wczasy

Atrakcje i aktywność sportowa

Wybrzeże Dalmacji, dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, licznym zatoczkom, wyspom i skałom stanowi niezwykle ciekawe miejsce do żeglowania, ale należy zachować szczególną ostrożność bo w marinach ruch jest duży. Turyści chętnie nurkują i uprawiają windsurfing, a okoliczne hotele swoim gościom zapewniają baseny i korty tenisowe. Aktywny wypoczynek nie ogranicza się jednak do plażowania i sportów wodnych. W Dalmacji można spróbować trekkingu i wspinaczek skałkowych, będąc w Zivogosce koniecznie należy podejść na Sutvid od strony miasta. W okolicy wyznaczono wiele innych ciekawych, często dosyć wymagających szlaków. Zabytkowy klasztor franciszkanów warty odwiedzenia leży bezpośrednio przy hotelu Nimfa, który jest centrum turystycznym miejscowości. Właśnie tutaj są korty tenisowe, basen kryty oraz na wolnym powietrzu. W Dole natomiast przygotowano komfortowy autokemping z zapleczem sportowym, min. Kortami tenisowymi. Makarska to dobre miejsce na tzw. Fish Picnic, busiki zbierają turystów z okolicy i z portu w Zivogosce płyną na Hvar, zawijając, min. do płytkiej zatoki Mlaska. Jest to wycieczka na cały dzień, wypływa się rano, a wraca wieczorem. Inna opcja, to podobna wyprawa na Korculę. Latem całej okolicy odbywają się festyny z okazji patronów miast, czy kościołów, np. na część św. Anny 26 lipca. W miasteczku Brela świętuje się dzień św. Stjepana, a w Makarskiej św. Klemensa. Każda miejscowość ma swoje święto i podczas wakacyjnego pobytu warto sprawdzić kalendarz imprez także w okolicznych miasteczkach. Cały sezon turystyczny trwa Makarskie Lato kulturalne, na promenadach, bulwarach i w amfiteatrach występują śpiewacy i orkiestry.

zivogosce Plaże

Plaże

Plaże żwirowe, atrakcyjne szczególnie dla osób uprawiających sporty wodne, długie ale wąskie, często strome. Nad samym brzegiem rosną sosnowe aleje. Wybierając się na wycieczkę, warto pojechać do pobliskiej Breli gdzie znajdują się popularne plaże Punta Rata, Stomarica i Soline.

Proponowane wycieczki

Z Zivogosce są oddalone zaledwie 20 km od Makarskiej, zatem nie sposób pominąć tej miejscowości planując wycieczki. Codzinne krótkie wypady pozwolą na zobaczenie całej Riwiery Makarskiej, która ma tylko 60 km. Choć same Zivogosce są raczej spokojną, typowo wypoczynkową miejscowością, to nie brakuje atrakcyjnych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Na wybrzeżu Dalmacji, a szczególnie na Riwierze Makarskiej bardzo popularne są wycieczki statkiem, w wolnym tłumaczeniu nazywa się je „rybny piknik”. Taka wycieczka, połączona z plażowaniem w urokliwych zatoczkach i zwiedzaniem to plan na cały wolny dzień. Z Zivogosce najczęściej statki udają się na Hvar i Brac. Wycieczki organizują nie tylko duże firmy i właściciele statków, ale też rybacy swoimi kutrami.

apartamenty Zivogosce wczasy
Tanie apartamenty Zivogosce

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *