Zaborić, raj dla turysty

zaboric

Žaborić jest niewielką miejscowością leżącą w środkowej Dalmacji na trasie ŠibenikPrimošten, znakomicie nadającą się do wypoczynku w kameralnych warunkach. Region znany jest z uprawy fig i oliwek. Gaje schodzą nad sam brzeg przejrzystego morza. Miasteczko oferuje czyste plaże, krystaliczną wodę, łagodny klimat i bliski kontakt z przyrodą. Zaborićia blisko jest do Sibenika, to tylko 10 km i trasę autem pokonać można w 10 minut. Wybrzeże Dalmacji zachwyca, z deptaka położonego w Zaborić tuż nad morzem można podziwiać niezapomniane widoki. W ostatnich latach z rybackiej wioski, miasteczko przekształciło się w kurort turystyczny zapewniający przybyszom wspaniałe warunki wypoczynku. Tutejsi mieszkańcy zajmują się rolnictwem, łowią ryby i oczywiście świadczą usługi powiązane z turystyką. Jest to nie tylko wynajem pokoi, domków letniskowych, miejsc kempingowych, ale tez organizacja imprez, zapewnianie atrakcji, sprzętu sportowego.

zaboric chorwacja

Położenie i dojazd

Z Polski dojazd do Zaborić możliwy jest kilkoma trasami prowadzącymi przez Czechy i Austrię, albo przez Słowację i Węgry. Oto jedna z proponowanych tras: Praga – Wiedeń – Graz –Maribor – Zagrzeb. W Chorwacji należy jechać autostradą A1 i zjechać na Sibenik, węzły komunikacyjne i zjazdy są dobrze oznaczone i jadąc nawet pierwszy raz, turyści nie powinni mieć kłopotu z wyborem właściwej trasy.
Historia i zabytki
Początkowo Zaborić był tylko niewielką rybacką osadą, jakich wiele w tej okolicy, a pewne znaczenie turystyczne i obecną nazwę miasto zyskało w 1857 roku, kiedy to ze względu na dobre warunki do uprawy winorośli osiedlili się tutaj mieszkańcy wyspy Krapanj. Z biegiem lat miejscowość przekształciła się w miasteczko typowo turystyczne. Krótka historia osady sprawia, że nie ma tu wielu starych budowli, czy pomników. Atrakcję stanowi nadmorska promenada, a klimat dawnych dalmatyńskich miasteczek poczuć można w pobliskim Sibeniku, gdzie polecamy zwiedzić renesansowy ratusz, albo kościół św. Jakuba, czy twierdzę św. Mikołaja.

zaboric chorwacja

Atrakcje i aktywność sportowa

Lato w Zaborić to czas festynów organizowanych głównie jako święta lokalnych patronów, ale nie tylko. W lipcu odbywa się „święto Žaborić”, festiwal z okazji św. Anny 26 lipca.. Miejscowość jest niewielka, ale doskonała do uprawiania sportów wodnych, np. pływania skuterem, należy pamiętać tylko o zachowaniu odległości 100 m od brzegu. Zaplecze turystyczno – rekreacyjne przygotowano z naciskiem na możliwość aktywnego wypoczynku, stąd boiska do siatkówki plażowej, czy tenisa, hala sportowa. Polecamy także wycieczki rowerowe po okolicy, kręgle, żaglówki i windsurfing czy narty wodne. W miejscowości działają dwa kluby sportowe udostępniające swoje zaplecze. Młodzież chętnie odwiedza położony przy samej plaży bar „Shark”, ale większe kluby nocne i dyskoteki znajdują się w Sibeniku albo w Primosten, np. klub Aurora. Miasto należy do cichych i spokojnych, polecanych raczej jako baza wypadowa na jednodniowe wycieczki do okolicznych większych miejscowości. Tutejsze kempingi słyną z jakości usług i zdobywają rokrocznie tytuł chorwackiego mistrza turystycznego, wśród nich jest wielokrotnie nagradzane za wysoki poziom i stały rozwój oferty Jasenovo z Žaborića.

Zaboric Plaże

Plaże

W miejscowości w Jasenovo znajduje się polecana plaża dla dzieci. W miejscu tym zadbano o zaplecze turystyczne, są toalety, kawiarnie, restauracja, sanitariaty. Plaże w miejscowości są piaszczyste, jak i kamieniste, wysypane drobnym żwirkiem. Turyści chwalą plażę znajdująca się tuż przy porcie. Linia brzegowa ciągnie się przez wiele kilometrów i składa z wielu niewielkich zatoczek, stwarzających idealne warunki do kameralnego wypoczynku z dala od zgiełku metropolii i obleganych kurortów. W pobliskim Primosten jest nawet plaża dla naturystów.

Proponowane wycieczki

Miasteczko jest dobrą bazą wypadową, by zwiedzać Dalmację. Warto udać się na sztandarową w tym rejonie wycieczkę – do Parku Narodowego Krka, by obejrzeć wodospady na rzece Krka, zespół wysp składających się na archipelag Sibeniku, czy wyspę Krapanj albo Murter, szczególnie atrakcyjną dla żeglarzy. Krapanj jest najniższą wyspą na Adriatyku, ma tylko 7 m n.p.m. Z Zibiroća jeździć można także do śródziemnomorskich miasteczek Pirovac, Tisno (położonego zarazem na lądzie i na Murter), Vodic, czy wreszcie do Sibenic. W pobliżu tego ostatniego znajduje się Solaris, znakomicie wyposażony ośrodek rekreacyjno-sportowy. Wokół Primosten i Rogoznicy są liczne winnice, plaże kamieniste i piaskowe, a także słone jeziorko. W okolicy Sibenika, w Dubrava znajduje się Sokolarski Centar – schronisko dla ptaków drapieżnych, które można odwiedzić i z rękawicą na ręku obejrzeć rezydujące tu ptaki. Wszystkie te miejscowości są doskonałymi pomysłami na jednodniową wycieczkę samochodem lub statkiem wycieczkowym.

apartamenty Zaboric wczasy
Tanie apartamenty Zaboric

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *