Baska na Krk, piękne plaże na wyciągnięcie ręki

baska na krk

Położenie

Baska to zarówno miejscowość turystyczna, jak również jednostka administracyjna w skład której wchodzi kilka mniejszych gmin. Położona na najwiekszej i jednej z piękniejszych w Chorwacji wysp Krk, otoczonej z obydwu stron Adriatykiem. Baska zajmuje południowo zachodni kraniec wyspy i jest oddalona od samego miasta Krk o 19km. Zatokowe położenie Baska dodaje uroku malowniczej plaży oraz wypoczynkowi w ciepłej a jednocześnie krystalicznej wodzie. Miasteczko liczy 1600 mieszkańców, zlokalizowane w dolinie cechuje się typowym krajobrazem śródziemnomorskim z gajami oliwnymi oraz winoroślami i lasem sosnowym u podnóża wysokich gór Velebitu. Charakterystyczna zabudowa kamiennymi domami wzdłuż wąskich uliczek wspinających się od wybrzeża na wzgórza zapewnia ciekawy widok. W Baska dostępne są różne typy zakwaterowania, począwszy od campingu, przez apartamenty i wille, jak i hotele zapewniające maksimum komfortu wypoczynku. Wiele z pensjonatów posiada własny, prywatny dostęp do plaży w maleńkich zatoczkach, co jest ich dużym atutem.

baska krk

Historia i zabytki

Baska to nie tylko miejscowość wypoczynkowa (historycznie pierwsza na Krk) ale także istotny punkt na mapie zabytków historycznych. W okolicy miasteczka odnaleziona została inskrypcja Bascanska ploca, jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głogalickiego. Inskrypcję stanowiącą kamienna płytę znaleziono w kościele św. Łucji. Pochodzi ona z 1100 roku. Historia tej niewielkiej miejscowości sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono tutaj zamek oraz port. W późniejszej wojnie węgiersko-chorwackiej zamek zniszczyli Wenecjanie, jednakże ocalały port z czasem stał się istotnym punktem na mapie regionu. Od ukończenia pierwszej wojny światowej Baska przynależała do Królestwa Jugosławii. Wśród zabytków wartych zobaczenia w Baska wymienić należy obiekty sakralne jak Kościół św Jana Chrzciciela (najstarszy kościół w rejonie Baska, pochodzi z XI wieku), Św Łucji w Jurandvor (XI/XII w.) i Kościół Parafialny Św Trójcy (pochodzący z XVIII wieku, wybudowany w stylu barokowym, jest największym kościołem w okolicy), a także świątynię pod wezwaniem św. Mikołaja, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Rocco, posąg św. Mikołaja. Do zabytków niesakralnych należy bez wątpienia stare miasto tzw. Stari Grad z ruinami pozostałymi po osadnictwie rzymskim. Warto odwiedzić lokalne muzeum miasta, jak też tzw. mrgars, czyli budowle o kształtach kwiatu.

baska

Atrakcje

Atrakcją samą w sobie w Baska są piękne plaże, które przyciągają turystów wypoczywających nie tylko na Krk. W Baska co roku w okresie letnim organizowane są festiwale i wydarzenia kulturalne jak słynne Lato Kulturalne, „lignjada” (zlot myśliwych wraz z polowaniem i biesiadowaniem), noce rybackie itp. Na smakoszy w Baska czeka szereg punktów gastronomicznych serwujących dania lokalnej kuchni, specjalność Chorwacji. Smacznie zjeść można między innymi w restauracjach Lantino, Funtana, Portina czy tawernie Vela Luka. Malowniczym miejscem dla turystów jest też lokalny port w Baska, gdzie cumują setki łódek i motorówek (również do wypożyczenia).

Sport

Baska to doskonała miejscowość dla fanów sportów wodnych, miłośników wędkarstwa, jak i żeglowania, nurkowania. Turyści nie przepadający za aktywnością związaną z wodą również znajdą coś dla siebie, bowiem w Baska dostępne są zarówno pola do minigolfa, siatkówki, koszyków jak i boisko do piłki nożnej, korty tenisowe. Atrakcyjne położenie Baska pozwala tez na wybranie się szlakiem turystycznym na pieszą wędrówkę lub rowerową przygodę. W Baska znajduje się ośrodek nurkowania i szkoła surfowania, natomiast dla najmniejszych park wodny Aqua-Gun z wielką zjeżdżalnią wodną i beztroską kąpielą.

baska chorwacja

Plaże

Baska to przede wszystkim plaża. Mierząca prawie 2km plaża rozciągająca się wzdłuż wybrzeża a jednocześnie zabudowy miasta uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji i bez wątpienia najbardziej uroczą na Krk. Jest to plaża żwirowa, zwana Rajską, jednak to nie jedyna plażą w Baska, bowiem łagodniejszą i przyjazną szczególnie dzieciom jest 1800m plaża Vela, również żwirowa. Obydwie plaże posiadają symbol Błękitnej Flagi oznaczający doskonałe warunki wypoczynku i kąpieli. Bezpośrednio przy plaży znajduje się 4km promenada z licznymi sklepikami i kawiarniami. Dla wielbicieli piaszczystej plaży również znajdzie się i ten rodzaj plaży w okolicy. Na Krk dostępne są zarówno betonowe, jak i niewielkie zatokowe żwirowe plaże, a unikatem jest plaża błotnista o właściwościach leczniczych, na którą warto się wybrać będąc w Baska. Z okolicznych plaż godną polecenia jest Bunculuka (kamienista plaża naturystów) jak i plaża Oprna.

baska wczasy

Propozycje wycieczek

Jedną z propozycji wycieczki z Baska jest błotnista plaża w zatoce Soline. To niebywałe przeżycie! Błoto z plaży ma właściwości lecznicze, co dodaje atrakcyjności tej wyprawie. Wybrać się warto do zatoki Voz, by zobaczyć interesującą budowlę Mostu Krckiego. Ciekawym miejscem godnym uwagi jest też okoliczna wioska Rudine z Jaskinią Biserujka, jedyną jaskinią dostępną dla zwiedzających na Krk (koszt wycieczki to ok. 19 euro). Agencje turystyczne poza wycieczkami majacymi na celu zwiedzanie historycznych zabytków i poznawaniem regionalnej kultury oferują szereg rejsów rozrywkowych jak wycieczka łodzią przy kawie i ciastku wzdłuż wybrzeża Krk (ok. 20euro/osoba), czy też nocna wyprawa wędkarska (ok 45 euro/osoba) obejmująca zarówno połów jak i sortowanie i przygotowanie dań ze świeżych ryb. Okolica Baska sprzyja zwiedzaniu, zarówno zabytkowych ruin, jak i podziwianiu piękna natury. Zapierające dech w piersi widoki zapewnia wizyta w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. 16 kaskadowo łączonych jezior tworzy niebywałe wodospady i kaskady. Na terenie parku znajduje się również najgłębsze jezioro Kozjak, po którym można przepłynąć łodzią (koszt wycieczki ok 50euro). Obowiązkową wycieczką z Baska jest wyjazd do Krk oraz Omisalj, gdzie warto zobaczyć 60 m klif, na jakim jest osada umiejscowiona. Krk słynie z liczebności zabytków rachitektonicznych a zwłaszcza 2000letnich murów obronnych jakimi jest otoczona starówka. Zobaczyć w Krk obowiązkowo należy Kasztel Fronkopański oraz Bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Plac Kamplin obfituje w liczne imprezy kulturalne i wystawy sezonowe przygotowane z myślą o turystach, podobnie jak pełen kawiarni Plac Vela Placa. Równie uroczym miejscem jest miasteczko Vrbnik, gdzie warto skorzystać z zasmakowania w lokalnym serze i winie. Interesującą wycieczką bez wątpienia są odwiedziny w Parku Narodowym Krka w dolnym biegu rzeki Krka, która toruje sobie drogę na odcinku 75 km tworząc wodospady, pośród których znajduje się Jezioro Visovac.

Dojazd

Mimo położenia na wyspie dojazd do Baska nie jest utrudniony. Dojechać tutaj można zsynchronizowanym z promem do Rijeki autobusem miejskim, jak również samochodem. Prócz promu do Rijeki, kursują także promy do okolicznych wysp Kvarner Cres, Rab i wielu innych. Z Polski prócz dojazdu drogą lądową poleca się połączenia lotnicze do Rijeki i dalej autobusem, bądź samochodem.

apartamenty Baska wczasy
Tanie apartamenty Baska

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *