Vodice, perła Adriatyku

Vodice to niewielka, ale typowo turystyczna miejscowość położona na wybrzeżu, w pobliżu Sibernika. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa ‚woda’, ponieważ w okolicy znajduje się wiele źródeł, które w dawnych czasach dostarczały wody pitnej. Vodice znane są jako jedna z największych atrakcji wybrzeża, bywają nawet nazywane „St. Tropez Adriatyku”. Port miejski i marina przyjmują nie tylko żaglówki i niewielkie jachty, ale też promy i większe łodzie. W bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeża zbudowano promenadę, wzdłuż której z każdym rokiem powstaje coraz więcej tawern, restauracji i kawiarni. Nie brakuje też pubów, sklepów i klubów. Śmiało można powiedzieć, że okolica żyje z turystyki, a mieszkańcy dbają, by zaplecze turystyczne stale rozwijało się i było coraz atrakcyjniejsze dla przybyszów z całej Europy. Liczne sklepy z pamiątkami, pracownie jubilerskie oraz niewielkie winnice stanowią swoistą atrakcję miasteczka. W niewielkich gospodarstwach i rodzinnych tawernach degustować można własnej produkcji wina i lokalne trunki takie jak rakija i travarica. Korzystne położenie miasteczka, piękne plaże i wysepki w pobliżu zachęcają do spędzenia tu niezapomnianego urlopu.

vodice

POŁOŻENIE i DOJAZD

Vodice leżą na wybrzeżu Adriatyku, w samym centrum Dalmacji, mniej więcej w połowie drogi między Zadarem a Splitem. Do Vodic można dojechać autostradą A1, kierując się na Pirovac. Trasa w zależności od kierunku, z którego przyjeżdżamy wygląda następująco: Zagrzeb – Vodice 305 km, Split – Vodice 97 km, Zadar – Vodice 65 km. Z autostrady zjechać trzeba zjazdem nr 20. Przekraczając granicę Chorwacji należy posiadać paszport albo dowód osobisty, oraz w przypadku podróży autem ważne OC. Auto wyposażone powinno być w apteczkę, linę oraz trójkąt i gaśnicę. Turyści wybierający się do Vodic samolotem, mają w okolicy do wyboru dwa lotniska, w Zadarze lub Splicie. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się 12 km odmiasta, w Sibeniku.

vodice chorwacja

HISTORIA I ZABYTKI

Historia Vodic sięga czasów starożytnych. Rzymianie na miejscu osady z epoki brązu zbudowali miasto Arausa. W średniowieczu Vodice należały do Wenecji, a wzmianki o mieście datowane są na 1402 rok. Zagęszczenie osadnictwa w rejonie miasta miało miejsce na XVI wiek, kiedy to na wybrzeże przybywała ludność z głębi kraju, uciekająca przez tureckimi najazdami. W obawie przed najeźdźcami Vodice otoczone zostały murami obronnymi i pobudowano fortyfikacje, które częściowo przetrwały do dziś. W kolejnych wiekach miasteczko znajdowało się pod jurysdykcją austriacką i francuską. Swoistą ciekawostką jest, że Ludwik Węgierski, był królem Polski ale też Chorwacji i Węgier, gdzie nosił przydomek Ludwik I. Warto odwiedzić zabytkowy, pochodzący z XV w., zbudowany w stylu gotyckim kościół św. Krzyża. Dziś nie pełni już funkcji sakralnej, ale odbywają się w nim wystawy i wernisaże. Przy nadmorskiej promenadzie zobaczyć można ciekawą budowlę – wieżę, podświetloną nocą i widoczną już z daleka. Twierdza Ćorić pochodzi z czasów najazdów tureckich, a najlepszym punktem widokowym jest wzgórze Okit, gdzie znajduje się kościół Matki Bożej Karmelitańskiej. Szczególną atrakcją zwłaszcza dla dzieci będzie natomiast Akwarium i muzeum tradycji.

vodice plaze

ATRAKCJE I AKTYWNOŚĆ SPORTOWA

Jeśli szukacie bazy wypadkowej, która pozwoli na swobodne zwiedzanie Dalmacji, Vodice będą idealne. Jednakże miasto oferuje wiele atrakcji zachęcających do spędzenia urlopu turystów w każdym wieku. Hotel Punta prowadzi jedną z najsłynniejszych dyskotek w tym rejonie Chorwacji, trzy km od Vodic znajduje się Hacienda, lokal na otwartym powietrzu, a 9 km od Vodic „Guayas”, kolejna słynna dyskoteka działająca latem. Nie brakuje również lokali serwujących tradycyjne potrawy z ryb i owoców morza, a także mięs grilowanych i podawanych wraz z warzywami, ryżem, frytkami. W większości lokali oprócz smacznego jedzenie i lokalnych trunków, na turystów czeka program artystyczny. Uroczyście celebrowane są śniadania w wielkanocny poniedziałek. W pierwszą niedzielę czerwca natomiast w miasteczku odbywa się FDK Omiš – wieczór pieśni ludowych, pod koniec lipca Vodice Jazz Festival, a 13 sierpnia wieczór pieśni dalmatyńskiej. W sezonie całą noc czynne są bary karaoke, kluby i dyskoteki. Vodice oferują też wiele innych możliwości spędzania wolnego czasu. Jest to wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych. Liczne wypożyczalnie oferują sprzęt niezbędny do nurkowania, czy windsurfingu. Należy pamiętać, że w Chorwacji zabronione jest wyławianie z dna morskiego przedmiotów mających wartość archeologiczną, nie wolno też nurkować z kuszą. Osoby korzystające z motorówek i skuterów wodnych powinny zachować odległość 100 m od plaży.

vodice PLAŻE

PLAŻE

Woda w okolicy Vodic jest niezwykle przejrzysta, pozwala podziwiać dno morskie nawet na dużych głębokościach. Plaże przystosowane są dla rodzin z dziećmi, zejście do morza jest łagodne, w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się place zabaw. Dwie plaże przeznaczono specjalnie dla dzieci. W okolicy, na południu od miasta są plaże piaszczyste i kamieniste, a na północy plaża betonowa. Najsłynniejsza nazywa się Plava plaza. Plaże i leżaki są bezpłatne. Na zachód od miasta ciągnie się dwukilometrowa plaża oznaczona prestiżową niebieską flagą. Wzdłuż plaży usytuowane są lokale gastronomiczne oferujące różnorodną kuchnię.

vodice wczasy

PROPONOWANE WYCIECZKI

Vodice są doskonałą bazą wypadową, by łodzią albo promem udać się na wycieczkę na pobliskie wyspy tworzące archipelag Koranti. Najbliższa z nich to Prvić. Na wyspie odwiedzić można dwa miasteczka Sepurina i Prvić Luka, a spacer pomiędzy nimi zajmie najwyżej 15 minut. Na wyspę kursuje prom. Turyści chętnie odwiedzają także miejscowość Sibenik, gdzie podziwiać można zabytkową katedrę św. Jakuba, twierdze i liczne fortyfikacje, a kamienne, stare uliczki tworzą niepowtarzalny klimat. Kolejne miasteczko w okolicy Vodic to Tribunj, oferujący tradycyjną kuchnię i kameralny nastrój dzięki wąskim ulicom i miejscowym tawernom, typowym dla starej, rybackiej osady na wybrzeżu Adriatyku. W pobliżu znajdują się też trzy parki narodowe, wspomniany archipelag Kornati, ale też wodospady rzeki Krka i kanion Paklenica. Po 25 minutach jazdy samochodem podziwiać można 17 kaskad na rzece wypływającej z jeziora Visovac.

apartamenty Vodice wczasy
Tanie apartamenty Vodice

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *