Murter kraina wielu wysp

Strona główna
murterMurter to jedno z czterech miast na wyspie o tej samej nazwie. Niewielka wyspa, o powierzchni około 18 km kwadratowych wchodzi w skład Archipelagu Sibenickiego, leży w jego północno-zachodniej części, a miasto Murter jest najstarszą osadą, zamieszkałą przez około 5 tys. osób. Od lądu wyspę dzieli zaledwie sześć metrów. Murter to niezwykła osada, ludzie są tutaj dosyć zamożni i żyją na wysokim poziomie. To właśnie do nich należą prawie wszystkie wyspy archipelagu, a także co siódmej chorwackiej wyspy. Na Murter mieszkają ludzie morza, z morzem związani od wieków, ale też doskonali rolnicy. Na ubogiej ziemi dobrze rosły tylko oliwki i figi. Wyspa porośnięta jest stuletnimi oliwkami a oliwa uznawana jest za jedną z najlepszych. Obecnie osada dzieli się na dwie części starą Selo, leżącą u stóp wzgórza Raduc i nową, wybudowaną w zatoce Hramina i ciągnącą się aż do zatoki Slanica.

Położenie i dojazd

Murter leży 335 km od Zagrzebia, 35 od Sibenika i 60 km od Zadaru. Komunikacja możliwa jest drogą lądową i morską. Promy kursują z Włoch na trasie Ancona – Zadar albo Split – Murter. Autobusem albo autem można jechać dwiema popularnymi trasami, autostradą „Dalmatina” – Zagreb – tunnel Sv. Rok – węzeł komunikacyjny Murter, bądź starą drogą Zagrzeb – Karlovac – Slunj – Plitvice – Udbina – Gračac – Obrovac – Benkovac – Stankovci – Murter. Przyjeżdżając z kierunku Rijeki również można jechać autostradą, bądź trasą alternatywną. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Sibeniku a lotniska w Zadarze i Splicie.

Historia i zabytki

wyspa murterMurter zamieszkany był już w starożytności. Do naszych czasów dotrwały pozostałości osady Rzymian o nazwie Colentum na wzgórzu Gradina. Ruiny zalewa morze, ale wciąż przypominają czasy świetności osady, za czasów Nerona i Wespazjana. W miejskiej bibliotece podziwiać można znaleziska z Colentum, min. monety rzymskie. Osadę zniszczyło albo trzęsienie ziemi, albo najazd piratów. Pierwsi Słowianie znaleźli się tu w IX w. Obecni mieszkańcy przybyli na wyspę w XVII w., kiedy to stały ląd najechali Turkowie. Na mieszkańców Murter mówi się też Kurnatari, a to za sprawą posiadania przez nich Kornatów, od 1896 r. Są niemalże jedynymi właścicielami wysp. Od wieków uprawiano tu oliwki i tłoczono jedną z najlepszych oliw, znanych na całym świecie, a także zajmowano się rybołówstwem. Ciekawostką są rozsiane po całej wyspie, także w pobliżu miasta Murter kaplice ślubów. Od 600 lat wznoszą je mieszkańcy jako budowle wotywne ku czci świętych. Najstarsze zabytki to kościół parafialny św. Mihovila z 1412 roku, kościółek Matki Boskiej Gradińskiej z 1688 r., kościółek św. Rocha z 1760 r.

Atrakcje i aktywność sportowa

murterW Murter celebrowane są święta religijne i wiele z nich łączy się z zabawą w stylu fiesty, czy karnawału. W pierwszą niedziele lipca można popłynąć w tradycyjna pielgrzymkę statkiem na Kornaty, do zatoki Tarac, na cześć Matki Boskiej z Taraca. 15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia , w Chorwacji obchodzone niezwykle uroczyście. Mieszkańcy Murter zbierają się wieczorem na placu Rudina, gdzie obejrzeć można program artystyczny, m.in. występy chórów. Dzień później, 16 sierpnia jest dzień św. Roka. W procesji po starym mieście uczestniczą ludzie ubrani w stroje ludowe, odbywa się też pielgrzymka na Wzgórze św. Roka. Na wrzesień z kolei przypada święto patrona miasta, św. Michała. 29 września celebrowana jest uroczyście msza święta ze śpiewami chóralnymi, a następnie kibicować można załogom drewnianych łodzi, którzy biorą udział w „The Latin Sail”, czyli regatach w starym stylu. Wieczorem przychodzi czas na zabawę z muzyką i tańcami. Również poza sezonem turystycznym warto odwiedzić Murter. W lutym hucznie obchodzi się tutaj karnawał, w dzień przez miasto przechodzą barwne parady a w niedzielne i wtorkowe wieczory odbywają się bale maskowe.
Łagodny klimat sprzyja nie tylko wypoczynkowi na plaży, ale też aktywnemu spędzaniu czasu, na grach i zabawach zespołowych. Latem Murter organizuje turniej piłki nożnej, na plaży Slanica jest kort tenisowy a na pozostałych plażach można nauczyć się tradycyjnej gry bocan. W Murter działa klub żeglarski wypożyczający żaglówki i organizujący kursy żeglarskie. Można również wystartować w regatach albo wziąć udział w zlocie żaglowców. Działa tu też największa na wyspie szkoła nurkowania, gdzie można wypożyczyć sprzęt, albo wziąć udział w kursie nurkowania. Panują tu także dobre warunki do windsurfingu. Popularne jest również wędkarstwo z pokładu kutrów rybackich. Tutejsi rybacy organizują wyprawy albo na pełne morze, albo do urokliwych zatok, gdzie można wędkować.

Plaże na wyspie Murter

murter PlażeW okolicy Murter znaleźć można wiele pięknych plaż, ale najsłynniejsza jest Slanica, uchodzi za najlepszą plażę w całym archipelagu. Położenie Slanicy jest idealne, by wypoczynek tutaj był beztroski i przyjemny. Położona tuż przy zabudowaniach miejskich oferuje bliskość restauracji, sklepów, kawiarni a nawet marketu. Plaża odpowiednia jest dla ludzi starszych i dzieci. Łagodne zejście do morza jest piaszczyste i żwirkowe. Zbudowano tu betonowy taras do opalania się i prysznice. Podobne walory mają również plaże Luke, Kosirine, Podvrške, Lovišće i Cigrada. Na tej ostatniej zbudowano niewielkie molo, restaurację i bar Lantana. Cigrada jest jednak bardziej piaszczysto-kamienista. Oprócz plaż obleganych przez turystów jest też wiele małych zatoczek, gdzie schronić się można przed hałasem i odpocząć w kameralnych warunkach.

Proponowane wycieczki

Mieszkańcy Murteru posiadają prawa własności do większość wysp, stąd też organizowane są najciekawsze wycieczki na Kornaty, w dużej części będące w granicach parku narodowego. Kornaty to archipelag pięknych wysp, o naturalnej rzeźbie terenu, położonych w pobliżu Murter i rozmieszczonych bardzo gęsto względem siebie. W lipcu i sierpniu oferta wycieczek na wysepki jest bardzo bogata, codziennie odbywa się wiele rejsów statkami o zróżnicowanej klasie i wielkości. Natomiast w maju, czerwcu, wrześniu i październiku organizowane są wycieczki dla większych, zorganizowanych grup, do których mogą przyłączać się turyści indywidualni. W odległości 40 m od Murteru są wodospady Krka, tam również organizuje się wycieczki. Warto pojechać także do miasta Sibenik, o którym wzmianki sięgają X w. n.e.

apartamenty Murter wczasy
Tanie apartamenty Murter

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *