Primošten – wczasy w raju

PrimoštenMiasteczko Primošten położone jest z dala od wielkich metropolii, przez co zapewnia komfortowy wypoczynek dla każdego. Jednocześnie znaleźć tu można wszystko, co niezbędne jest do udanego urlopu: urokliwe plaże, liczne restauracje oraz wygodne apartamenty oraz hotele dla gości. Nie sposób również zapomnieć, że miasteczko Primošten słynie z najwspanialszych winnic w tej części świata…

Położenie i dojazd

Primošten leży na południu Chorwacji, pomiędzy zatokami Raduca oraz Primošten. Jego położenie sprawia, że turyści chętnie korzystają z uroków wspaniałych zatoczek, chroniących przed silnym wiatrem.
Miasteczko Primošten położone jest 17 kilometrów na południe od Szybenika oraz 24 kilometry od Trogiru. Dzięki temu nie sposób do niego nie trafić – poruszając się wzdłuż dróg krajowych warto zwracać uwagę na znaki – bez problemu dotrzeć można do celu. Osoby podróżujące drogą lotniczą powinny wybierać połączenia z Zadarem. Kolejnym krokiem jest odnalezienie dworca autobusowego i wybranie połączenia w kierunku Rogoznicy oraz Trogiru.

PrimoštenHistoria i zabytki

Pierwsze wzmianki o miasteczku Primošten pochodzą z XVI wieku, kiedy dzielnie, przy pomocy murów oraz mostu zwodzonego, broniło się ono przed atakami Turków. Od tamtego czasu zachowało ono swój kameralny charakter oraz wiele wspaniałych i niezniszczonych zabytków. Wśród nich z pewnością warto zobaczyć XV-wieczny kościół pod wezwaniem św. Jury oraz pozostałości po murach obronnych okalających dawne granice miasta. Turyści mogą również sprawdzić, jak wyglądały dawne winnice, oglądając skanseny. Współcześnie Primošten to przede wszystkim miasteczko słynące z rybactwa oraz wspaniałych winnic i wina, które rozsławiło je na całą Europę. Mieszkańcy żyją tu głównie z gospodarki oraz turystki.

Atrakcje i aktywność sportowa

PrimoštenTuryści przebywający w miasteczku Primošten z pewnością powinni skorzystać z możliwości oglądania okolicy z wysokości rowerowego siodełka – umożliwią to liczne wypożyczalnie. Koszt wypożyczenia roweru na jeden dzień to ok. 50 kun. Warto również wybrać się nad zatoczki, aby samodzielnie penetrować morskie dno – przy pomocy maski oraz rurki podziwiać można bogatą florę i faunę. Korzystając z bliskości wody nie sposób również skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu wodnego, takiego jak rowerki wodne czy deski windsurfingowe. Osoby preferujące trekking również nie będą narzekać na brak atrakcji – wokół miasteczka natrafić można na liczne szlaki, które poprowadzą wzdłuż wybrzeża, pokazując jednocześnie najbardziej urokliwe zakątki tego rejonu.

Plaże

PrimoštenPlaże w tej okolicy miasteczka Primošten są cenione ze względu na czystość jak i widoki. Znaleźć tu można plaże żwirowe i kamieniste.
Najpopularniejszą plażą w okolicy jest Raduca – słynie ona nie tylko z dużego zainteresowania turystów, ale przede wszystkim z licznych udogodnień sklepów, barów, sanitariatów oraz pryszniców ze słodką i chłodną wodą. Co ciekawe, jej mniejsza część, tzw. Mala Raduca uznawana jest za jedną z 10 najpiękniejszych plaż całej Chorwacji – wynika to nie tylko z jej położenia, ale i widoków. Podczas pobytu na plaży warto mieć ze sobą gumowe buty do wody, które chronią przed bliskim spotkanie z jeżowcami. W porze letniej koniecznie należy zaopatrzyć się w kremy do opalania z wysokim filtrem, gdyż słońce w tym rejonie świeci długo i intensywnie. Osoby pragnące nieco więcej intymności powinny wybrać się poza granice miasteczka Primošten i skorzystać z dzikich plaż, które zachwycają położeniem.

Proponowane Wycieczki

Turyści przebywający w Primošten powinni wybrać się na rejsy statkami wycieczkowymi, które płyną do pobliskich wysp: Zlarin, Krapanj – rejs połączony jest z całodniowym zwiedzaniem oraz możliwością zjedzenia posiłku na statku (jest to wliczone w cenę). Koszt rejsu dla jednej osoby dorosłej to ok. 200 kun. Z pewnością warto skorzystać z licznych wycieczek organizowanych przez mieszkańców, szlakiem tutejszych winnic. Podczas całodniowej wycieczki turyści mają możliwość przekonania się, jak uprawia się winorośl oraz sprawdzenia, jakimi metodami pozyskuje się sok na jedne z najlepszych, europejskich win. Wycieczki połączone są z degustacjami dla osób pełnoletnich.

apartamenty Primošten wczasy
Tanie apartamenty Primošten

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *