Pirovac – miasteczko w głębi zatoki

PirovacPirovac to spełnienie marzeń o doskonałym urlopie, zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi – wszystkich, którzy poszukują spokoju oraz możliwości odpoczynku od gwaru miasta. To niewielkie miasteczko zapewnia wszystko, co najważniejsze: piękne czyste plaże, wiele egzotycznej zieli, szeroki wachlarz obiektów turystycznych oraz wiele miejsc, w których można zjeść smacznie i tanio.

Położenie i dojazd

Miasteczko Pirovac leży głęboko osadzone w zatoce o tej samej nazwie. Zatoka ta charakteryzuje się wspaniałą roślinnością śródziemnomorską oraz licznymi skałami, które razem tworzą wspaniały krajobraz.
Dojazd do miasteczka Pirovac nie powinien nastręczać problemów – wystarczy kierować się krajowymi autostradami w kierunku południowym. mijając Biograd na Moru czeka nas jeszcze ok 22 kilometrów drogi. Warto zwracać uwagę na znaki – one poprowadzą nas prosto do miasteczka. Osoby podróżujące drogą lotniczą powinny szukać połączeń z Zadarem, i z tamtejszego lotniska udać się w dalszą drogę autokarem. Pirovac znajduje się pomiędzy dwoma najchętniej odwiedzanymi miastami chorwackiego wybrzeża: Biogradem na Moru oraz Szybenikiem. Takie położenie sprawia, że turyści mogą korzystać nie tylko z uroków wspaniałej zatoki, w której położone jest miasteczko, ale również z atrakcji, jakie oferują wielkie miasta.

PirovacHistoria i zabytki

Miasteczko Pirovac, jak wiele innych w tej okolicy, przed wiekami było zamieszkiwane zarówno przez Ilirów, jak i Rzymian. Pozostałości po ich obecności znaleźć można w bliskiej odległości od granic miasta. W średniowieczu Pirovac związany był z Chorwacją, Węgrami oraz Wenecją, która miała największy wpływ nie tylko na to miasto, ale i całą okolicę.  Do roku 1930 miasteczko nosiło nazwę Zlosela, później przemianowano je na Pirovac. Do zabytków, które przetrwały do dnia dzisiejszego zalicza się mur obronny miasta, częściowo zachowany i pochodzący z roku 1515, kościół św. Jury, również pochodzący z okolic XVI wieku.

Atrakcje i aktywność sportowa

Jedną z największych atrakcji miasteczka Pirovac jest starówka – spacery starymi uliczkami przypadną do gustu zarówno romantykom, jak i wielbicielom historii. Podczas spacerów natrafić można na liczne zabytki, ale i ciekawe galerie czy niewielkie muzea. W miasteczku nie brakuje również miejsc do kosztowania lokalnej kuchni – liczne restauracje oraz karczmy oferują to, co w tej części Chorwacji najlepsze: wspaniałe dania z ryb i owoców morza, aromatyczne sery oraz doskonałe wina domowej roboty.
Turyści spragnieni pięknych widoków oraz możliwości dłuższych spacerów z pewnością powinni wybrać się do pobliskich parków narodowych, których zwiedzanie z pewnością zajmie kilka godzin. podczas zwiedzania poruszać się można po wyznaczonych ścieżkach, zazwyczaj o charakterze szutrowym. Przydadzą się więc solidniejsze buty.
W pobliżu miasteczka znajdują się również słynne bagna lecznicze, z których turyści korzystają bardzo chętnie. Ich zdrowotny wpływ potwierdzają liczni ich entuzjaści. Podczas pobytu nad wodą koniecznie warto skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego, oferującego zarówno rowerki wodne, jak i maski czy pianki do nurkowania.

PirovacPlaże

Plaże w tej okolicy miasteczka Pirovac zaskoczą przede wszystkim czystością – gospodarze miasta dbają o to, aby były one przyjazne dla każdego przyjezdnego. Podczas pobytu na plażach możemy liczyć na obecność licznych punktów gastronomicznych oraz sklepów z pamiątkami. To niewątpliwe ułatwienie, szczególnie dla osób z dziećmi. W barach znajdziemy lokalne przysmaki, takie jak np. cevapi – cena to ok. 15 kn za 5 sztuk.

Proponowane Wycieczki

PirovacTuryści przebywający w miasteczku Pirovac powinni przede wszystkim udać się do Szybenika, gdzie czekają na nich nie talko atrakcja takie jak galerie, muzea czy restauracje, ale również bogate życie nocne: dyskoteki, bary, puby z muzyką na żywo. W pobliżu miasteczka znajdują się również dwa wspaniałe parki narodowe: Kornati oraz Krka, a w odległości 5 kilometrów Park Krajobrazowy Vransko Jezero. Będąc w mieście nie sposób nie skorzystać z licznych rejsów statkami wycieczkowymi na pobliskie wyspy: Murter oraz Pasman. Zazwyczaj wycieczki te połączone są z całodniowym zwiedzaniem oraz ciepłym posiłkiem na statku.

apartamenty Pirovac wczasy
Tanie apartamenty Pirovac

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *