Brać, popularna lokalizacja dla wymagających turystów

Brać

Chorwackie wybrzeże to rzadko spotykane równolegle położone wobec siebie i lądu wyspy, które kiedyś były górskimi pasmami. To właśnie od tego miejsca ten rodzaj wybrzeża nazywa się dalmatyńskim. Skaliste wyspy są idealnym miejscem do spędzenia wakacji. Jedną z nich jest Brać, oddzielona cieśniną od kontynentu o zaledwie kilka kilometrów. Na wyspie znajduje się wiele miejscowości, a każda z nich przygotowana jest na odwiedziny turystów. Do najbardziej popularnych miejscowości należy Bol, Povlja, Supetar i Sutivan.

Położenie i dojazd

Wyspa Brać położona jest na morzu Adriatyckim w środkowej części Dalmacji. Wyspa liczy około 14 tysięcy mieszkańców, jednak liczba ta powiększa się w okresie letnim, kiedy na wyspę przybywają turyści. Na wyspę można dostać promem lub niewielkimi samolotami do nowo zbudowanego lotniska znajdującego się w południowej części wyspy. Do wyboru mamy prom płynący ze Splitu, do Supetaru, albo z Makarskiej do Sumartinu. Koszt dla samochodu osobowego wynosi 160 kn. Pomimo że Brać nie jest zbyt dużą wyspą posiada jednak bardzo długą linię brzegową liczącą 180 kilometrów.

wyspa Brać

Historia i zabytki

Archeologiczne ślady pobytu człowieka na wyspie pochodzą z epoki paleolitu. W starożytności wyspa była zamieszkana przez Ilirów, indoeuropejski lód, którego potomkami są najprawdopodobniej Albańczycy. W czasach rzymskich wyspa była do są mocno eksploatowana. Wydobywano tu między innymi marmur, który następnie eksportowano do Rzymu. Do dziś wydobywanie marmuru, poza turystyka jest podstawową gałęzią gospodarki wyspy. W średniowieczu wyspa Brać przechodziła z rąk do rąk. Znajdowała się pod władzą Bizancjum, Chorwacji, Serbii ale przede wszystkim Republiki Weneckiej z która związana była aż do czasów Napoleońskich. W XIX wieku, podobnie jak cała Chorwacja Brać znajdowało się w Cesarstwie Austriackim i Austro-Węgierskim. Po powstaniu Jugosławii wyspa weszła w jej skład a od 1991 roku po odzyskaniu niepodległości przez Chorwację stała się jego częścią składową.
Stolicą wyspy jest miasteczko Supetar, które posiada typową wenecką architekturę. Urocze wąskie uliczki wraz z pięknymi domami oraz kościół pod wezwaniem Świętego Piotra z 1733 roku pozwolą turyście na oderwanie od współczesnego świata. Warto także zobaczyć pamiętające czasy starożytności, czynne do dziś kamieniołomy, gdzie wydobywa się jeden z najcenniejszych marmurów.

Brać

Atrakcje i aktywność sportowa

Wyspa Brać zapewnia turystom gigantyczne morze atrakcji. Znajdą tam coś dla siebie zarówno miłośnicy sportów wodnych, jak i wędrówek, a także te osoby, które najbardziej lubią leżeć na plaży. Na wybrzeżu można wynająć sprzęt i rozpocząć swoją przygodę z windsurfingiem. Ciekawą ofertę znaleźć można na najwyższym szczycie wyspy Vidowej górze gdzie istnieje możliwość skorzystania z paraglidingu w cenie 50 Euro za osobę. Także dla osób, które lubią wspinaczkę górską znajdzie się coś na wyspie. Można się bowiem wybrać na wspinaczkę górską do Jaskini Dragonji, łatwo dostępnej 200 metrowej groty. Miłośnicy spacerów powinni zrobić sobie pieszą wycieczkę do antycznych kamieniołomów, położonych pod Śkripom. Oczywiście wyspa ta, to również liczne porty w pięknych miejscowościach. Dlatego żeglarze powinni docenić tę wyspę i napawać się widokami, jakie oferuje, płynąć od zatoki, do zatoki. Z pewnością do atrakcji turystycznych można zaliczyć wino, które produkuje się na tej wyspie – bolski plavc (cena 15kn za litr), a także tamtejszy ser. Będąc na wyspie nie można odmówić sobie przyjemności skosztowania tamtejszych specjałów, również tych robionych z jagnięciny. Miejscowość Bol to również miejsce dla osób aktywnych, gdyż znajdują się tam korty tenisowe. Warto dodać, że co roku odbywa się tam turniej WTA Croatian Bol Ladies Open, na który zjeżdżały gwiazdy światowego tenisa.

Plaże Brać

Na wyspie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż świata, tak zwany Złoty Róg niedaleko miejscowości Bol. Oparta na bardzo drobnym żwirze plaża ma formę trójkątnego cypla wychodzącego w morze, które zmienia swój kształt w zależności od wiatru czy prądów morskich. Jest to niemalże idealne miejsce dla dzieci, gdyż może w tym miejscu nie jest zbyt głębokie a do tego bardzo czyste i ciepłe.

Brač

Proponowane Wycieczki

Wyspa Brać, sama w sobie jest niezwykle interesująca. Można spędzić cały urlop na wyspie, odwiedzając kolejne miasta. Jednak jeśli chcemy zobaczyć Chorwację, to nic nie stoi na przeszkodzie, gdyż promem bez trudu możemy dostać się zarówno do Splitu, jak i Makarskiej. W Splicie szczególnie warto zobaczyć pałac cesarza Dioklecjana zbudowany między innymi z marmuru z wyspy Brać, datowany na III-IV wiek po Chrystusie. Natomiast w Makarskiej bardzo interesującym dla turystów może być stary, wenecki franciszkański klasztor, w którym podziwiać można kolekcję największą w Europie kolekcję muszli.

apartamenty Brac wczasy
Tanie apartamenty Brać

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *