Hvar – dalmatyńska perła

HvarDalmatyńska wyspa Hvar, uważana za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie, która przyciąga nie tylko latem, ale również jesienią. Wynika to przede wszystkim z wyjątkowego klimatu tej wyspy: napotkamy tam na bardzo łagodne zimy oraz upalne pory letnie. Wyjątkowa rzeźba wyspy sprawia, że atrakcji nie zabraknie tutaj zarówno dla miłośników pływania, sportów morskich jak i górskich wycieczek.

Położenie i dojazd

Wyspa Hvar jest znacznie oddalona od linii brzegowej kontynentalnej części kraju, a w jej sąsiedztwie znajdziemy wyspy takie jak Korcula czy Brac. Linia brzegowa wyspy wynosi około 270 kilometrów, pełna jest niewielkich zatoczek wpinających się w głąb lądu. Turystyka rozpoczęła się rozwijać tutaj już w XIX wieku – wynikało to przede wszystkim z leczniczego klimatu panującego na wyspie, jak również z licznych atrakcji czekających na odwiedzających. Na wyspę dostać można się wyłącznie promem, który odpływa z największych miast środkowej Dalmacji. Po wyspie warto poruszać się wypożyczonym samochodem lub skuterem – ceny nie są wyższe niż na części kontynentalnej Chorwacji.

Historia i zabytki

wyspa HvarHistoria wyspy sięga czasów greckich – stanowiła ona jeden z ważniejszych punktów na szlakach handlowych łączących północną Europę z światem hellenistycznym. W średniowieczu wyspa należała do Chorwacji, Węgier i Wenecji. XIX wiek to okres panowania imperium Habsburgów, którzy rozpoczęli inwestować w turystykę na wyspie. Współcześnie Hvar czerpie swoje dochody głównie z turystyki, która rozwinęła się tutaj wyjątkowo wcześnie. Jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego obszaru jest zamek Tvrdalij z XVI w., znajdujący się w Starim Gradzie, dawnym centrum całej wyspy. Zamek posiada wewnętrzny basen. Warto również przespacerować się zabytkową starówką i odwiedzić jedną z tutejszych restauracji, które oferują przede wszystkim doskonałe, lokalne wina, jak i jagnięcinę podawaną na kilkanaście sposobów.

Atrakcje i aktywność sportowa

HvarAtrakcji na wyspie nie brakuje – zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani leżakowania znajdą tutaj coś dla siebie. Przede wszystkim turyści mogą liczyć na długie, słoneczne dni i wszelkie uroki płynące z krystalicznie czystej wody. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego umożliwią wypożyczenie niewielkich łódek, rowerków wodnych czy nawet desek windsurfingowych. Miłośnicy górskiej wspinaczki z pewnością powinni wybrać się na lekki trekking na najwyższe wzniesienie wyspy, górę Św. Mikołaja. Jej wysokość to 626 m. n. p. m. Podczas podchodzenia na szczyt istotne jest obserwowanie roślinności śródziemnomorskiej, która z pewnością zachwyci miłośników zieleni. Ze szczytu rozciąga się ciekawy widok na wyspę. Jedną z największych atrakcji wyspy są olbrzymie gaje oliwne, jak również plantacje lawendy – nie bez powodu wyspa ta nazywana jest lawendową. To właśnie uprawa lawendy stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki tego regionu.

Plaże na wyspie Hvar

Plaże na wyspie są w większości kamieniste, nie zraża to jednak nikogo przez korzystaniem z ich niewątpliwych uroków. Jeśli jednak nie odpowiada nam gwar czy obecność chociażby kilku sąsiadów, warto wybrać się na plaże sąsiadujących wysepek. Podczas wypoczynku na plaży warto skorzystać z ofert pobliskich restauracji, oferujących dania złożone głównie z owoców morza.

Proponowane Wycieczki

wyspa HvarPodczas zwiedzania wyspy warto zajrzeć w kilka miejsc, które z pewnością zapadną na długo w pamięci Przede wszystkim są to niewielkie, zabytkowe miasteczka takie jak Jelska, Vrboska i Sucuraj. Miasteczka te to również możliwość zapoznania się z bogatą lokalną kulturą i sztuką Warto wspomnieć, ze wyspa słynie nie tylko ze wspaniałej oliwy, ale również hodowli owiec czy nawet budowy niewielkich statków. Podczas planowania dnia na plaży warto również rozważyć wycieczkę na jedną z pobliskich wysepek: Jerolim, Palmizana. Dostać się można tam niewielkim stateczkiem, a cena za jeden kurs to ok. 25 kun. Zwiedzanie miast wyspy nie jest utrudnione – większość z nich umiejscowiona jest wzdłuż głównej drogi.

apartamenty Hvar wczasy
Tanie apartamenty Hvar
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *