Najpiękniejsza plaża – Brela

Brela
Brela to typowa miejscowość turystyczna pełna niewielkich pensjonatów oraz prywatnych apartamentów adresowanych przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Miejscowość ta posiada kilka małych, ale za to idealnych plaż z bardzo drobnym żwirkiem, czasem przechodzącym w piasek.

Położenie i dojazd

Miejscowość Brela znajduje się w środkowej Dalmacji na wybrzeżu Makarskim. Jadąc z północy autostradą A1 należy na zjeździe Sestanovec zjechać na drogę nr 39 która następnie dojechać do słynnej dalmatyńskiej magistrali czyli drogi nr 8. Drogą tą należy jechać na południe i po około 5 kilometrach skręcić w prawo do centrum Brela.

Brela Makarska

Historia i zabytki

Brela jest typową turystyczną miejscowością dalmatyńską z historią sięgająca czasów starożytności, która jednak swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim turystyce ostatnich kilkudziesięciu lat. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają 950 roku gdzie wymienia się ja jako miasto obronne, jednak dopiero w 1993 roku Brela stała się samodzielną gminą. Jeżeli chodzi o zabytki to miasteczko to nie ma ich zbyt wiele. Interesujący może być niewielki kościółek pod wezwaniem Świętego Stefana zbudowany pod koniec XIX wieku oraz stare domy wraz z niewielkimi uliczkami dający upragniony zwłaszcza w lecie cień i chłód.

Brela

Atrakcje i aktywność sportowa

Atrakcją turystyczną są tutaj przede wszystkim czyste żwirowo-piaszczyste plaże. Jednak oprócz plażowania, Brela to wspaniałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania. W mieście znajdują się także boiska do halowej piłki nożnej, siatkówki plażowej, a także koszykówki. Jeżeli jesteśmy miłośnikami golfu, to znajdziemy w Breli pole golfowe, które tak jak plaża świadczą o klasie i ekskluzywności tej miejscowości. W Breli znajdziemy również korty tenisowe. Oprócz wynajęcia samochodu, w Breli możemy wynająć także skutery i rowery, co może pozwolić nam na przyjemniejsze poznawanie okolicy. Tym bardziej, że w miejscowości tej znajdują się trasy rowerowe. Również miłośnicy joggingu, powinni być zadowoleni z wczasów w Breli, gdyż znajdują się tam specjalne trasy do biegania. Oczywiście, tak jak w większości miejsc na wybrzeżu Chorwacji, również tutaj możemy wynająć łódź (ceny zaczynają się od 50 Euro). Jeśli chcemy nauczyć się nurkować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to właśnie w Breli, gdyż znajduje się tam szkoła nurkowania. Oczywiście na miejscu jest wiele typowych dla nadmorskich kurortów miejsc, jak na przykład trasy spacerowe, czy deptak wzdłuż morza.

Plaże Brela

Miejscowość Brela to kwintesencja luksusu. W tej chwili miejscowość uważana jest za jedno z najbardziej luksusowych miejsc w Chorwacji. Wszystko dzięki rankingowi magazynu Forbes z 2003 roku, który zaliczył plaże, w tej miejscowości, o jednej z dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. Przy plaży znajduje się słynny Kamen Brela, który koniecznie trzeba zobaczyć. W dodatku co roku w Dniu Ziemi, 5 czerwca, zostaje podniesiona niebieska flaga, która ma świadczyć o czystości morza.

brel plaze

Proponowane wycieczki

Brela dzięki swojemu położeniu może być traktowana, jako wspaniała baza wypadowa do odwiedzenia Chorwacji. Koniecznie należy zwiedzić miejscowości znajdujące się na wybrzeżu Makarskim, a w szczególności stolicę regionu Makarska. Również niedaleko znajduje się Split, jedno z najbardziej rozpoznawalnych chorwackich miast. Split oferuje turystom wiele ciekawych atrakcji. Możemy zobaczyć tam pozostałości akweduktu, ale również zwiedzić pałac Dioklecjana, czy kościół św. Franciszka. W Splicie możemy rozpocząć naszą przygodę z Chorwacją, gdyż znajduje się tam port lotniczy. Po przylocie możemy zatrzymać się w Splicie na kilka dni, a dopiero następnie udać się na Breli na letni wypoczynek. Odwiedzając Split, lub Makarską, warto również wsiąść w prom i udać się na wyspę Brać. To prawdziwe królestwo surferów, ale również osób lubiących wspinaczkę górską. Niedaleko znajduje się park narodowy, do którego powinni wybrać się miłośnicy przyrody.

apartamenty Brela wczasy
Tanie apartamenty Brela

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *