Makarska – chorwacka stolica słońca

makarskaMakarska to jeden z największych kurortów Chorwacji, który co roku gości wiele tysięcy turystów niemalże z całej Europy. Miasto to oferuje urlopowiczom w zasadzie wszystko co może być potrzebne na wakacjach, czyli świetną, słoneczną pogodę, ciepłe morze, niezapomniane krajobrazy oraz idealna bazę turystyczną oparta na rodzinnych, niewielkich firmach.

Położenie i dojazd

Makarska leży bezpośrednio przy morzu w środkowej Dalmacji u podnóża masywu górskiego Biokovo. Miasto to jest także centrum turystycznego zagłębia zwanego popularnie Makarską Riwierą. Do Makarski najlepiej dojechać Autostradą A1 i zjechać na zjeździe na miasto Zagvozd, skąd od razu bezpośrednio można nowo zbudowaną drogą numer 532 dojechać do wybrzeża, do miasta Bska Voda gdzie należy skręci w lewo na drogą numer 8 która po niecałych 6 kilometrach jest się już w Centrum Makarskiej. Ciekawostka tej drogi, jest świeżo otwarty tunel wiodący przez cały masyw górski, a którego długość wynosi aż 4 kilometry.

Historia i zabytki

makarska riwieraPomimo że Makarska jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w Chorwacji, to jednak jej historia nie jest aż tak imponująca jak innych dalmatyńskich miast, jak Dubrownik, czy też Split. W starożytności tereny Makarskiej zamieszkiwali Ilirowie, którzy zostali podbici przez Rzymian, rządzących Dalmacją, poprzez Bizancjum, aż do wczesnego średniowiecza. W VII wieku na te tereny przybyli słowiańscy Chorwaci, którzy założyli tu jedno z pierwszych państw tak zwane Księstwo Neretwy, później Księstwo Chorwacji. Jednak pierwsza wzmianka o Makarskiej pochodzi z czasów podbojów tureckich w XVI wieku, kiedy ulokowano tu osmańską izbę celną. Miasto, właściwie wtedy punkt celny, następnie przypadł Wenecji, która rozbudowała tu osadę. W XIX wieku miasteczkiem zarządzali Austriacy, a w XX wieku wraz z całą Chorwacją była częścią składową Jugosławii. Od 1991 roku Makarska należy ponownie do niepodległej Chorwacji.
Najładniejszym zabytkiem Makarskiej jest katedra pod wezwaniem Świętego Marka, która jest siedzibą biskupa diecezji Makarskiej. Warto także zwrócić uwagę na liczne pomniki w mieście w tym pomnik pierwszego prezydenta Chorwacji Franjo Tudmana, który był i jest bardzo szanowny nie tylko w swojej ojczyźnie ale i na całym świecie.

Atrakcje i aktywność sportowa

MakarskaMakarska to przede wszystkim wielki kurort wypoczynkowy oparty na morzu. Oferowane są tu w zasadzie wszystkie możliwe atrakcje dla turystów, takie jak pływanie na jachtach, motorówkach, skuterach, kitesurfing oraz nurkowanie. Szczególnie te dwie ostatnie atrakcje są coraz bardziej popularne wśród turystów. Warto zaznaczyć, że są to bardzo tanie hobby gdyż wypożyczenie zestawu do kitesurfingu w Makarskiej kosztuje około 30 kn za godzinę, natomiast kursy kitesurfingu zaczynają się od 300 euro za pięciodniowy intensywny kurs. Warto także skorzystać z licznych centrów nurkowych, gdzie można zapisać się na profesjonalne szkolenie nurkowe, oraz ewentualnie wypożyczyć lub serwisować sprzęt. Makarska oferuje także możliwość górskiej wspinaczki na pobliski masyw Bikovo, którego szczyty wokół miasta wyrastają zdecydowanie ponad tysiąc metrów. Warto także zaznaczyć, że najwyższy szczyt tego masywu Śveti Jure, jest drugą co do wysokości górą w Chorwacji, a znajduje się tylko kilka kilometrów od centrum Makarskiej.

Plaże Makarska

makarska riwieraMakarska to idealne miejsce na wypoczynek na plaży. Znajdują się tu w zasadzie wszystkie występujące w Dalmacji typy plaż, zacząwszy od piaszczystych a na betonowych skończywszy. Przy plażach ulokowane są punkty oferujące wypożyczenie sprzętu plażowe, na przykład cena leżaka kształtuje się w sezonie 30 kn za cały dzień. Podobnie jest w przypadku parasola słonecznego, co jest już trochę nad wyrost, gdyż sprzedawcy oferują na własność parasol już w cenie 50 kn.

Proponowane Wycieczki

Spędzając wakacje w Makarskiej warto skorzystać z możliwości zwiedzenia oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Splitu. To starożytne miasto pełne jest zabytków w zasadzie ze wszystkich epok historycznych. Szczególnie interesujący jest pałac cesarza Dioklecjana, który zachował się w zasadzie nienaruszony do dnia dzisiejszego. Warto także skorzystać z popularnych rejsów wycieczkowych z Makarskiej. Przykładowy rejs połączony z wędkowaniem i późniejszym spożywaniem złowionych ryb kosztuje około 200 kn za 4 osobową rodzinę. Jest to atrakcja przewidziana w zasadzie na prawie cały dzień.

apartamenty Makarska wczasy
Tanie apartamenty Makarska
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *