Pag – wyspa ukochana przez słońce

PagWyspa Pag od lat przyciąga turystów, pragnących nie tylko aktywnie spędzić czas, ale również mieć możliwość zasmakowania w regionalnej kuchni. Władze miast wyspy robią wiele, aby jak najbardziej uatrakcyjnić pobyt wszystkim gościom. Istotne jest również, że wyspa to nie tylko plaże czy skały, ale też bujne życie w miastach. Liczne festiwale oraz koncerty sprawiają, że pobyt na wyspie Pag jest jeszcze ciekawszy.

Położenie i dojazd

Wyspa położona jest na morzu Adriatyckim, na wysokości chorwackiej Dalmacji. Jest ona piątą co do wielkości wyspą Chorwacji, jednak co ciekawe, posiada ona najdłuższa linię brzegową – ponad 300 kilometrów. Na wyspę dostać można się za pomocą promu wypływającego z miasteczka Prizna. Cena za osobę to ok. 18-20 kun. Na wyspie znaleźć można liczne hotele i kwatery prywatne, które umożliwią wygodne i bezpieczne nocowanie. W przypadku korzystania z kwater prywatnych możliwe jest również skosztowanie miejscowych, domowych specjałów.

Historia i zabytki

wyspa PagWyspa została skolonizowana przez Ilirów (ok. I wieku przed naszą erą), a w późniejszym okresie zajęta przez Rzymian – to oni zakładali tutaj swoje pierwsze osady i tworzyli ośrodki handlu i transportu wodnego. W czasach antycznych to miasteczko Novalja było jednym z najważniejszych – stanowiło ono przede wszystkim obiekt kultu i cel wielu pielgrzymek. Chorwaci przybyli na te ziemie w VII wieku naszej ery. W średniowieczu wyspa należala do Chorwacji i Węgier, a następnie weszła w skład Republiki Weneckiej, z która związana była aż do XIX wieku kiedy weszła pod panowanie Austrii. W XX wieku Pag i cała Dalmacja stała się częścią Jugosławii a od 1991 roku niepodległej Chorwacji. Na wyspie zwiedzić należy stare, słowiańskie kościoły, stawiane tutaj w okolicach XIII-XIV wieku. Widoczne są również liczne pozostałości po Rzymianach – widoczne są tu liczne wykopaliska oraz ruiny zabudowań z tamtego okresu. Bardzo ciekawym zabytkiem są liczne murki kamienne, budowane przez miejscowych chłopów oraz pasterzy. Były one wznoszone jako naturalne granice pomiędzy kolejnymi pastwiskami. Współcześnie, doskonale zachowane, rozciągają się na długość ok 1000 kilometrów. Istotnym dla turysty miejscem okaże się również kościół św. Jurja, który nie tylko stanowił budowlę sakralną, ale również element muru obronnego. Pochodzi on z okolic XV wieku.

Atrakcje i aktywność sportowa

PagJedną z głównych atrakcji dla osób aktywnych jest możliwość nurkowania. Umożliwi to jedna z wielu szkółek dla nurków, która po krótkim przeszkoleniu zabiera turystów do najbardziej urokliwych zakątków wyspy, ukazując im tajemnice dna morskiego. Korzystanie z uroków wody to również możliwość wypożyczenia rowerka wodnego czy też deski windsurfingowej. Osoby pragnące przemierzyć nieco kilometrów na piechotę z pewnością powinny wybrać się na najwyższy wierzchołek wyspy, czyli na górę Sveti Vid, wznoszącą się na wysokość niespełna 400 metrów n.p.m. Ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu nie brakuje tutaj również skałek idealnych do wspinania się.

Plaże na wyspie Pag

Pag4Wyspa lubiana jest nie tylko ze względu na urokliwe, kamieniste, plaże, ale głównie ze względu na niewielkie romantyczne zatoczki, których wysokie skały ochraniają przed wiatrem. Podczas przebywania na plażach nie wolno jednak zapomnieć o olejkach do opalania z wysokim filtrem, gdyż nasłonecznienie wyspy zwłaszcza w lipcu jest bardzo wysokie.

Proponowane wycieczki

Podczas obecności w Novalje konieczne należy zobaczyć muzeum miejskie, z antycznym systemem przeciwpożarowym. To jednak nie jedyna atrakcja tego antycznego miasta – znajdziemy tu przede wszystkim liczne kościoły oraz kaplice, jak również pozostałości po rzymskich osadnikach. Podczas przemierzania wyspy konieczna jest również wizyta w rezerwacie ornitologicznym Velo blato na południowym krańcu wyspy. Zamieszkuje tu ponad 160 gatunków ptaków bagiennych. Warto również dodać, że przez wyspę przechodzi 15 południk związany ze strefami rozkładu czasu, co zaznaczone zostało ciemnym pomnikiem z marmuru. Wyspa oferuje również liczne atrakcje dla smakoszy, można wybrać się szlakiem pagskiego, owczego sera, lub też tutejszego wina. Z pewnością w restauracjach i knajpkach nad brzegiem morza znajdziemy przysmaki, które podbiją nasze podniebienie.

apartamenty Pag wczasy
Tanie apartamenty wyspa Pag
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *