Krk – największa wyspa Adriatyku

wyspa KrkNajwiększa wyspa należąca do Chorwacji zachwyca nie tylko swoimi rozmiarami, ale również atrakcjami czekającymi na turystów. Krk to także wspaniały rezerwat przyrody – znajdziemy tutaj śródziemnomorską roślinność oraz liczne jaskinie. Krk to jednak przede wszystkim istotny ośrodek kulturalny oraz rozrywkowy – na wyspie znajdują się liczne restauracje, dyskoteki, kluby.

Położenie i dojazd

Wyspa Krk położona jest w Zatoce Kvarner, na południe od miasta Rijeka. Co istotne, wyspa połączona jest ze stałym lądem mostem o długości ponad 1 kilometra. Korzystanie z mostu jest płatne. Na wyspę dostać się można również promem (ok. 17 kun za osobę, 119 kun za samochód) lub drogą lotniczą. Długość linii brzegowej dochodzi do 219 kilometrów. Baza noclegowa wyspy jest zróżnicowana – turyści mogą korzystać zarówno z hoteli, moteli, kwater prywatnych, jak i pól namiotowych czy kempingowych Ceny są zróżnicowane, jednak podczas korzystania z pola namiotowego powinniśmy liczyć się z kosztem rzędu 30-50 kun za dobę.

Historia i zabytki

KrkPierwszymi mieszkańcami tej pięknej wyspy byli Ilirowie, który osiedlili się tutaj najprawdopodobniej już w I w. p. n. e. Kolejnymi mieszkańcami byli Rzymianie, którzy założyli tutaj swoją osadę zwaną Curicum. VI wiek naszej ery to już wkroczenie na wyspę Słowian, którzy przybyli tutaj z północy Europy. Wyspa kolejno przechodził w ręce Republiki Weneckiej, możnych z rodu Frankopanów, była także pod protektoratem Austro-Węgier.

Najważniejszym i najwspanialszym zabytkiem nie tylko dla wyspy, ale i dla całej Chorwacji, jest odnaleziona tutaj Bascanska Ploca. Jest to najstarszy zabytek pisany głagolicą, zapisany na kamiennej tablicy. Co ciekawe, głagolicy używano tutaj do XIX wieku. W poszukiwaniu pięknych zabytków warto wybrać się do miasteczka Vrbnik, gdzie znajdziemy zabytkowy kościół pochodzący z 1325 roku. Uwagę przykuwa również zabytkowa, renesansowa dzwonnica.

Atrakcje i aktywność sportowa

wyspa KrkKrk to prawdziwy raj dla każdego, kto kocha aktywną turystykę. Przede wszystkim warto zainteresować się spacerami po licznych wzniesieniach. Miłośnicy wspinaczki czy penetrowania jaskiń również znajdą tutaj wiele ciekawych miejsc dla siebie. Dla osób, które pragną zwiedzać wyspę pieszo stworzono liczne ścieżki po terenach zalesionych. Miłośnicy sportów wodnych również nie będą pokrzywdzeni – liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego (rowerki wodne, łódki, deski windsurfingowe) umożliwiają wypożyczenie sprawnego i bezpiecznego sprzętu.

Plaże na wyspie Krk

KrkPlaże na wyspie są, jak w większości na Chorwacji, kamieniste. Co jednak istotne, liczne zatoczki sprawiają, że plażowicze zasłonięci są od działania silnego wiatru. To pozwala cieszyć się spokojem i ciszą. Krystalicznie czysta woda zachęca nie tylko do pływania, ale i nurkowania, połączonego z podziwianiem bogatej fauny dna morskiego. Podczas korzystania z plaży warto mieć ze sobą buty do wody o gumowej podeszwie. Pomogą one minimalizować ryzyko nadepnięcia na jeżowca.

Proponowane wycieczki

Zwiedzanie wyspy to przede wszystkim odwiedziny takich miast jak Baska, Punat, Vrbnik czy Silo.
Głównie miasto Vrbnik zaskakuje swoimi zabytkami – znajdziemy tam między innymi liczne kościoły oraz kapliczki, warto również skosztować jednego z najlepszych odmian win chorwackich, pochodzących właśnie z Vrbnika. Niewielkie miasteczka zaskoczą nie tylko kameralną zabudową, ale również licznymi galeriami oraz kawiarniami. Podczas zwiedzania miast możliwe stanie się również obserwowanie zabytkowych domów czy kamieniczek. Istotnym punktem zwiedzania jest wybranie się także na pobliskie wysepki: św. Marka, Plavnik, Kormat oraz wiele innych z tego przepięknego archipelagu. Z Krk dopływają tam łodzie turystyczne a ich koszt to około 50 kun.

apartamenty Krk wczasy
Tanie apartamenty wyspa Krk
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *