Korčula – miasto Marco Polo

Korčula to piękne historyczne miasto znajdujące się na wyspie o tej samej nazwie. Jest to idealne miejsce do spędzenia tutaj słonecznych wakacji, przy czystym i ciepłym morzu. Bardzo mocno rozwinięta baza turystyczna pozwoli każdemu, bez względu na oczekiwania, znaleźć coś interesującego specjalnie dla siebie.

Położenie i dojazd

KorculaPołożona w południowej Dalmacji Korčula, nie należy do miejsc do których łatwo się z Polski dostać, gdyż znajduje się na odosobnionej wyspie, na którą można dopłynąć jedynie promem. W zasadzie istnieją dwie podstawowe drogi. Jedna ze Splitu, skąd płynie prom do Velka Luka (czas rejsu wynosi około 3 godzin, a cena za samochód osobowy to 530 kn), a następnie przez cała wyspę droga numer 118 aż do Korčuli. Natomiast druga droga opiera się przede wszystkim na podróży lądem przez półwysep Peljasac na który należy skręcić z drogi numer 8, na drogą numer 414 i jechać aż do miejscowości Orebic, znajdującej się niemalże naprzeciw Korculi. Stad promem kursującym co godzinę w 20 minut można dotrzeć na miejsce za cenę 78 kn za samochód osobowy. Czasowo ta druga droga jest dłuższa, gdyż należy doliczyć czas na ewentualny postój na granicy z Bośnią i Hercegowiną, której kilkukilometrowy kawałek wybrzeża należy przejechać chcąc dostać się na południe. Można to jednak ominąć korzystając z promu z Ploce do Trapnji, który jednak nie ma zbyt częstych rejsów.

Historia i zabytki

KorčulaNa terenie dzisiejszej Korčuli w starożytności osiedlali się Ilirowie, którzy prowadzili dość intensywne kontakty z Grekami . W I wieku po Chrystusie Korčulę podbili Rzymianie, którzy następnie jako Bizancjum sprawowali tu rządu aż do X wieku, kiedy to wyspę na krótko zajęli wenecjanie. Od VII wieku na Korčuli zaczęli osiedlać się Chorwaci. W 1214 roku miasto wraz z całą wyspą uzyskały niepodległość jednak już od 1256 roku miasto znalazło się ponownie pod władaniem Republiki Weneckiej. W drugiej połowie XIV wieku miasto i wyspa przeszła pod panowanie króla chorwacko-węgierskiego, a następnie księcia Splitu, który przekazał Korčulę Republice Dubrownickiej. Jednak dość szybko Korčule ponownie odzyskała Wenecja która władała wyspą aż do swojego upadku w 1798 roku Po upadku Republiki Weneckiej Korčula znalazła się pod władaniem austriackim, gdzie była jednym z najbardziej na południe wysuniętych miejsc tego państwa. Po pierwszej wojnie Korčula przypadła Jugosławii, gdzie pozostała aż do odłączenia się od niej Chorwacji w 1991 roku.
Zdecydowanie najpiękniejszym zabytkiem Korčuli jest zbudowana w latach 1301-1306 katedra Świętego Marka, będąca przykładem architektury północnego gotyku, w przeciwieństwie do innych budowli sakralnych tamtego regionu. Architekturę wenecką reprezentuje za to XV wieczny kościół klasztorny oo franciszkanów, który do dziś zachwyca pełną dbałością nawet i najmniejsze szczegóły. Ciekawostką miasta jest także fakt, iz przez niektórych historyków Korčula uznawana jest za miejsce narodzin Marco Polo, a na starym mieście do dziś znajduje się dom jego przypuszczalnych narodzin.

Atrakcje i aktywność sportowa

wyspa KorculaMiasto posiada bogata bazę wypoczynkową i turystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem nurkowania oraz szeroko rozumianego jachtingu. Piękna i nowoczesna marina, oferująca między innymi usługi żurawia, ulokowana jest niemalże przy samej starówce. Cumowanie w okresie wakacyjnym średniej wielkości jachtu kosztuje około 100 euro za dzień. Będąc na Korčuli warto także skorzystać z kitesurfingu, czyli połączenia surfingu i paralotniarstwa. Dzięki mocnym i stałym wiatrom można tu spędzić wiele godzin na desce. Podczas pobytu warto skorzystać z kursu kitesurfingu, koszt takiej zabawy kształtuje się w okolicach 300 euro za dziesięciodniową naukę. Po takim kursie można być pewnym, że żaden wiatr, ani fala nie będą straszne.

Plaże na wyspie Korcula

KorculaKorčula posiada kilkanaście plaż rozlokowanych zarówno w samym mieście jak i jego okolicach. Ulokowane są one zazwyczaj w niewielkich romantycznych zatoczkach. Większość plaż jest żwirowa, ale znajdują się tu dwie na których można odpoczywać na piasku. Przy każdej plaży znajduje się punkt w którym za niewielka opłata można wypożyczyć leżaki i parasolki. Urokowi miejskich plaż dodaje także fakt, iż bardzo blisko miejsca przysłowiowego leżakowania, znajdują się punkty gastronomiczne, gdzie można zakupić między innymi wspaniałe chorwackie piwo.

Proponowane wycieczki

Będąc w Korčuli warto odwiedzić całą wyspę o tej samej nazwie, ze szczególnym uwzględnieniem lezącej po drugiej stronie Velkej Luki. Warto także wynająć choćby niewielką lodź motorową i wybrać się do położonej pomiędzy wyspą Korčula a półwyspem Peljasec wyspę Badija (oddaloną o 200 metrów od portu), gdzie znajduje się między innymi franciszkański klasztor z XVI wieku.

apartamenty Korcula wczasy
Tanie apartamenty Korčula
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *