Śródziemnomorski klimat Pag w pólnocnej częsci Dalmacji

Pag

Piątą pod względem wielkości ale za to z najdłuższą linią brzegową wyspą Chorwacji jest Pag. Stolicą a zarazem największym miastem tej wyspy jest tak samo nazwana gmina czyli Pag. Jest to bardzo malownicze miejsce położone wokół rozległej i dość głębokiej zatoki. Jest to także duży ośrodek turystyczny, do którego co roku przyjeżdża tysiące wczasowiczów. Warto zaznaczyć że cała wyspa jest bardzo jałowa, przypominająca pustynie, co jest bardzo egzotyczne w porównaniu zresztą Chorwacji.

Położenie i dojazd

wyspa Pag

Ponieważ Pag znajduje się na wyspie dlatego też dojazd do tego miejsca związany jest z rejsem promem. Bardzo przyjemną drogą na wyspę można się dostać się jadąc dalmatyńska magistralą czyli drogą numer 8 i skręcając za miejscowością Cesarica na drogę numer408 która prowadzi do promu na wyspę (koszt promu 89 HRK za samochód osobowy). Następnie należy kierować się główna drogą aż do stolicy wyspy. Istnieje także zdecydowanie łatwiejsza możliwość dojazdu od południa od miejscowości Zadar i autostrady A1 przez most łączący wyspę zresztą kraju (30HRK za samochód osobowy).

wyspa Pag

Historia i zabytki

Tak, jak i inne miasta tego regionu, również Pag związany jest z kulturą Iliryjską, jednak rozwój miasto zawdzięcza Rzymowi i Bizancjum. W średniowieczu miasto należało do Królestwa Chorwackiego i Węgierskiego jednak z bardzo dużą autonomią. W 1394 roku po wojnie z pobliskim Zadarem miasto zostało całkowicie zniszczone, w związku z czym mieszkańcy odbudowali go w zupełnie nowej lokalizacji. W 1403 roku Pag oraz wszystkie pobliskie tereny zostały sprzedane Wenecji, przez co rozpoczął się zupełnie nowy okres w życiu miast, które zaczęto odbudowywać w słynnym weneckim stylu urbanistycznym. W XIW wieku miasto przypadło Austrii i Austro-Węgrom, a następnie wraz z całą Chorwacją stało się częścią Królestwa SHS i Jugosławii. W 1991 roku miasto stało się częścią niepodległej Chorwacji.
Pag posiada gigantyczną ilość zabytków zwłaszcza pochodzących z XV i XVI wieku gdy było intensywnie odbudowywane. Znajdujący się na głównym placu miasta kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, jest przykładem późnogotyckiej budowli, która łączy w sobie już bardzo dużo elementów renesansowych. Zagłębiając się w interesujący układ urbanistyczny miasta co krok znajdziemy jakąś interesującą pamiątkę architektoniczną. Pozostałości po murach miejskich robią do dziś nie tylko na miłośnikach historii ale także i na zwykłych turystach. Warto także zobaczyć most łączący stare miasto z jej zachodnią częścią, który do dziś zachował swój średniowieczny rys.

Pag

Atrakcje i aktywność sportowa

Ciekawą atrakcją miasta, jak i całej wyspy są owcze sery. Owce można spotkać na całej wyspie, a ich dietę stanowią takie zioła, jak szałwia, czy rozmaryn. Dzięki temu sery produkowane z ich mleka mają charakterystyczny smak. Każdy kto przebywa na wyspie powinien spróbować tego specjału. Z wód zatoki pozyskuje się sól morską, która może być ciekawym prezentem z Pagu dla naszych najbliższych. Wybierając się na wyspę powinniśmy pomyśleć o rowerze, gdyż na całej wyspie znajdują się liczne ścieżki rowerowe. Znajdziemy tam wiele atrakcji turystycznych, które pozwolą nam aktywnie spędzić czas, jak choćby korty tenisowe. Tak, jak i w innych rejonach Chorwacji, także tutaj istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do nurkowania i zobaczenia wyspy z podwodnej perspektywy. Oczywiście istnieje tutaj możliwość skorzystania z bogatej oferty surfingowej, jak również żeglarskiej. Co ciekawe Pag, to miejsce idealne także dla alpinistów. Istnieje tam wiele szlaków z oznaczeniami, stworzonymi z myślą o alpinistach, chcących wspinać się po tamtejszych urwiskach. Szczególną atrakcją miasta Pag, może być folklor, który cały czas jest kultywowany w tym mieście. W okresie letnim organizowany jest karnawał, podczas którego można podziwiać tańce i muzykę ludową, a także można wziąć udział w balu maskowym. Jeżeli znajdziemy się w mieście Pag 15 sierpnia, to będziemy mogli podziwiać uroczystości najważniejszego święta kościelnego obchodzonego na wyspie, jakim jest Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny.

Plaże Pag

Wyspa Pag posiada liczne plaże i każdy znajdzie taką, która spełni jego wymagania, gdyż możemy rozkoszować się słońcem na plaży kamienistej, żwirowej, jak również co jest dość niespotykane w Chorwacji piaszczystej.

Pag

Proponowane wycieczki

Spędzając urlop w mieście Pag, koniecznie powinniśmy udać się na zwiedzanie, sąsiadujących z tym miastem, parków narodowych. Do najbardziej malowniczych, położony na wysepkach i skałach, zaliczyć można Park Kornati. Warto również wyjechać poza wyspę i odwiedzić Plitvickie Jeziora. To co zapadnie nam w pamięć, odwiedzając ten park narodowy, to z całą pewnością zapierające dech widoki wodospadów. Oglądanie ich pośród drzew, które osłaniać nas będą przed upalnym słońcem sprawi, że to będą niezapomniane chwile. Jeżeli chcielibyśmy na chwilę z nad morza przenieść się w góry, powinniśmy wybrać się do Paklenicy i Północnego Welebitu. Ciekawym spędzeniem czasu może być również wybranie się na całodzienną wyprawę statkiem z Pagu na, tak zwany fish-picnic. Jeżeli ornitologia to nasza pasja, to na wyspie Pag znajdują się dwa rezerwaty ornitologiczne. Jeśli dysponujemy większą ilością czasu, to powinniśmy wyjechać z wyspy i odwiedzić centra turystyczne położone na stałym lądzie. Do Zadaru dojedziemy bowiem w 1,5 godziny, a ta znana miejscowość turystyczna, może dostarczyć nam wielu ciekawych atrakcji. Wyjeżdżając na wakacje na dłużej niż kilka dni, powinniśmy pomyśleć o wypożyczeniu samochodu, aby łatwiej przemieszczać się zarówno po wyspie Pag, jak i po całej Chorwacji.

apartamenty Pag wczasy
Tanie apartamenty Pag

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *