Dubrownik – Perła Adriatyku

DubrownikDubrownik, nazywany również Perłą Adriatyku, jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miast na Bałkanach. Turystów z najodleglejszych zakątków świata tu przyciąga nie tylko zabytkowa architektura, ale również wspaniała kultura, możliwość rozsmakowania się w wyjątkowej kuchni oraz skorzystania z uroków słonecznego wybrzeża. Dubrownik wpisany jest również na listę zabytków UNESCO

Położenie i dojazd

Dubrownik położony jest w południowej części Chorwacji, tuż nad samym brzegiem Adriatyku. Doskonale rozbudowana sieć dróg krajowych w Chorwacji pozwala dostać się do niego bez najmniejszego problemu zarówno samochodem, jak i jednym z liniowych autokarów o wysokim standardzie, kursujących wzdłuż wybrzeża każdego dnia. Możliwe jest również skorzystanie z licznych linii lotniczych z całej Europy, oferujących loty właśnie do Dubrownika.

Historia i zabytki

DubrownikCharakter tego miasta najlepiej opisują jego burzliwe dzieje, przechodzący z rąk Cesarstwa Bizantyjskiego, w ręce weneckich dożów, aby w końcu stać się częścią Republiki Weneckiej a następnie wolnym miastem. Należy taż zaznaczyć, iż Dubrownik do XIV wieku to były w zasadzie dwa miasta jedno, zamieszkałe przez potomków rzymskich kolonistów Roguza, a drugie przez przybyłych na te tereny w VII wieku Słowian czyli Dubrownik. Nie było jednak konfliktu między nimi, czego dowodem może być wspólne zakopanie kanału oddzielającego miasta, (obecnie główna ulica Stradum). Od czasu połączenia miast i stworzenia jednego centrum, następuje znaczący rozkwit Roguzy-Dubrownika jako samodzielnej republiki handlowej, która zdominowała handel we wschodniej części Bałkanów. To właśnie ten okres wymienia się jako najbardziej ciekawy w dziejach miasta. Rozkwit kultury i sztuki był następstwem silnej wymiany handlowej, głównie pomiędzy Republiką a nadmorskimi miejscowościami we Włoszech. To właśnie z tego okresu pochodzi największa, zabytkowa część Dubrownika, czyli Grad lub Stari Grad.
Skomplikowaną historię zamyka niedawna wojna na Bałkanach, która pociągnęła za sobą rozpad Jugosławii. Miasto stało się celem ostrzału artyleryjskiego oraz oblężenia dokonanego przez rządową armię byłej już Jugosławii. Pomimo wielu uszkodzeń, w przeciągu kilku lat udało się przywrócić mu dawną świetność. Dziś jest to dumne miasto niepodległej Chorwacji.
Najważniejszym zabytkiem w Dubrowniku jest oczywiście Stare Miasto oraz przechadzka Stradium, czyli główną ulicą starego miasta, dawną fosą oddzielającą etniczne miasta. Wzdłuż niej napotkamy wiele uroczych restauracji, kawiarni, również sklepów z pamiątkami, informację turystyczną. Miasto obfituje w piękne kościoły, katedry oraz kaplice, warto z pewnością zajrzeć do kościoła św. Błażeja czy klasztoru franciszkańskiego. Dubrownik to prawdziwy skarbiec zabytków pochodzących z okresu renesansu oraz gotyku, wśród nich warto wymienić Pałac Rektorów czy też Pałac Sponza.

Atrakcje i aktywność sportowa

Dubrownik to miejsce nie tylko bogate w zabytki, ale również atrakcje. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby młode i aktywne mogą skorzystać przede wszystkim z możliwości uprawiania sportów wodnych, również z uczestnictwa w licznych rejsach, np. na niedaleko położone Wyspy Elafickie. Osoby pragnące zapoznać się z ciekawą historią tego miasta koniecznie powinni rozpocząć zwiedzanie od przechadzki po murach miasta – umożliwi to obejrzenie zarówno skalistego wybrzeża, jak również domów, niewielkich sklepów oraz całej infrastruktury miasta. W obrębie Starego Miasta skorzystać można również z licznych restauracji, kawiarni oraz pubów, które oferują przede wszystkim specjały morza, ale również inne przysmaki kuchni śródziemnomorskiej. Znajdziemy tu również tradycyjną kuchnię bałkańską wypełnioną aromatem mięsa z rusztu, papryki oraz świeżych ogórków. Warto również spróbować tutejszych słodyczy.

Dubrovnik

Plaże Dubrownik

Dubrownik oferuje swoim gościom wiele rodzajów plaż, które z pewnością przypadną do gustu zarówno starszym, jak i młodszym. Istotne jest, że znajdziemy tu plaże zarówno kamieniste, żwirowe oraz piaszczyste. Krystalicznie czysta woda zachęca nie tylko do wypoczynku oraz słuchania szumu fal, ale przede wszystkim do uprawiania sportów wodnych. Turyści mogą wybierać w szerokim wachlarzu atrakcji: rowerki wodę, rejsy statkiem, windsurfing. Ze względu na wyjątkowy klimat śródziemnomorski korzystanie z uroków plażowania możliwe jest od maja do października.

Dubrownik

Proponowane Wycieczki

Pomimo że Dubrownik jest miastem na którego zwiedzania i rok jest za mało, będąc tu warto choć na chwile wybrać się za miasto, by zobaczyć między innymi wspaniałe tutejsze wybrzeże. Szczególnie interesująca jest położona na południe od miasta (około 700 metrów) wyspa Lokrum, która obecnie w całości jest rezerwatem przyrody, a gdzie można zobaczyć malownicze starożytne ruiny w znakomitej zielonej scenerii egzotycznych, śródziemnomorskich roślin.

apartamenty Dubrownik wczasy
Tanie apartamenty Dubrownik

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *