Bibinje – wakacje w cieniu Zadaru

bibinje
Cisza, spokój i urocze widoki to Bibinje. Maleńkie miasteczko około 4tysięczne zapewnia turystom zakwaterowanie oraz szereg atrakcji. To miejsce przede wszystkim dla szukających wypoczynku z dala od zgiełku. Dostępne są tu zarówno kwatery prywatne, jak i kempingi tuż przy morzu. To co wyróżnia Bibinje to rozciągająca się na kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża marina z setkami miejsc postojowych dla jachtów i łodzi motorowych. Jest to największa marina na wybrzeżu Adriatyku. W porcie można zaopatrzyć się w świeże ryby jak i skorzystać z oferowanych rejsów po okolicy.

bibinje zadar

Położenie i dojazd

Bibinje umiejscowione jest na Riwierze Zadarskiej w Północnej Dalmacji. Niewielka miejscowość, głównie turystyczna położona na południe od Zadaru. Odległość zaledwie kilku kilometrów od Zadaru jest jednym z większych atutów Bibinje. Obok Bibinje przebiega Magistrala Adriatycka co bez wątpienia ułatwia logistykę po okolicy. Z Bibinje kursują lokalne autobusy do Zadaru, zaś z portu nie trudno o transport zarówno na Krk, jak i Archipelag Kornati, czy w inne destynacje.

bibinje chorwacja

Historia i zabytki

Historia Bibinje sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy to Patrycjusz Vibanus odkrył urok tego miejsca i postanowił zbudować tu swoją rezydencję, dając początek obecnej osadzie. Wzmianki o Bibinje pochodzą z XI w. jako Bibanum, miejscowości rybackiej utworzonej przez uchodźców z sąsiedniej wioski Petrina, którą zniszczono podczas inwazji tureckiej, jednak sławę Bibinje przynosi dopiero wiek XX i rozwój turystyki. Będąc w Bibinje należy obowiązkowo zobaczyć kościół Wszystkich Świętych (u podnóży wzgórza Sasavca, powstały w 1995 roku), kościół św. Rocha z XVI wieku, będący symbolem Bibinje (zlokalizowany po południowej stronie półwyspu), kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1985 roku, kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w stylu romańskim, pochodzący z XV w.. Jedną z atrakcji dla zwiedzających Bibinje jest muzeum etnograficzne obejmujące zbiór eksponatów pochodzących z XV wieku oraz kompleks ruin średniowiecznej fortecy Banska Punta, nieopodal których można zobaczyć ruiny dawnej wioski Petrine. Na cyplu Pulja godne polecenia są pozostałości starochorwackiego kościoła św. Jana Chrzciciela.

bibinje wczasy

Atrakcje i aktywność sportowa

Bibinje to raj dla żeglarzy, jak również amatorów windsurfingu. Bliskość przystani Zlatna Luka w Sukman sprawia, że Bibinje to idealne miejsce wypoczynku dla żeglarzy. Dostępna miejska marina pozwala „zaparkować” własną łódź, jak również wynająć dowolną łódź, zakupić wycieczkę morską, rejs na okoliczne wyspy, czy skorzystać z taksówki wodnej. Bez wątpienia Bibinje to doskonała miejscowość znajdująca się w cieniu Zadaru. Jest tutaj taniej i ciszej a równocześnie blisko do klubów nocnych, imprez zadarskich. W samym Bibinje znajduje się wiele restauracji, kawiarni i lodziarni – najwięcej w pobliżu portu i zatoki, co nie pozwoli być głodnym ani spragnionym. W szczególności poleca się tawernę U Ribaka. Jak w wielu miejscowościach turystycznych również w Bibinje, latem organizowane są wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Pośród wielu festiwali i festynów zapomnieć nie można o dniach folkloru i zwyczajów Zadaru i okolic Bibinje (odbywają się końcem lipca lub początkiem sierpnia), Raspivano Bibinje –czyli zlocie śpiewaków ludowych Dalmacji (impreza o najdłuższej tradycji, odbywa się na początku sierpnia), święcie Bibinje i uroczystości św. Rocha (15 sierpnia, jedną z atrakcji są fajerwerki oraz odśpiewanie hymnu Chorwacji). Ważną uroczystością miasteczka jest „Pozdrowienie dla Lata“, czyli kulinarny festiwal wina, ryb, frituli i kroštuli. Miłośnicy aktywnego wypoczynku w Bibinje również mają co robić, bowiem można skorzystać z wypożyczalni rowerów i szlaków rowerowych, ścieżek spacerowych, doskonałych także do biegania, jak i pograć w piłkę, koszykówkę, czy siatkówkę. Dostepne są zarówno korty tenisowe, jak też szkółki nurkowe.

Plaże Bibinje

Plaże

Aż cztery kilometry wybrzeża Bibinje zapewnia szereg typowych dla Chorwacji i Dalmacji plaż żwirowych, jakie turyści mają do dyspozycji podczas pobytu w kurorcie. Do najładniejszych należy plaża Punta Rozica, oraz plaża Frnaza. Jako, że miejscowość nie jest oblegana przez turystów, plaże nie są zatłoczone, a ich atutem jest gładkie i płytkie zejście do morza. Zauważyć też warto iż plaże posiadają zaplecze sanitarne i utrzymane są na europejskim standardzie czystości. Za minus plaż Bibinje uznaje się wąski pas plaży. To doskonałe miejsce dla rodzinnego wypoczynku, dla dzieci. Długa plażą to okazja do wieczornych spacerów i podziwiania zachodów słońca. W wielu miejscach plaża sąsiaduje z promenadą i deptakiem miejskim, a kamienne tarasy zapewniają komfortowy wypoczynek.

Proponowane wycieczki

Wśród propozycji wycieczkowych z Bibinje znajduje się Park Narodowy Paklenica zlokalizowany w okolicy Riwiery Zadarskiej z kompleksem Josipa Broza Tito jako główną atrakcją. Ciekawym kierunkiem jest też wyspa Vir, wysepka w Północnej Dalmacji na którą można dostać się przez most wprost ze stałego lądu. Poleca się także rejs na półwysep Privlaka oraz odwiedzenie kurortu Vrsi Mulo, gdzie występują idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych, a zwłaszcza żeglugi i nurkowania. Dla miłośników zwiedzania historycznej spuścizny doskonałą wycieczka będzie wyjazd do Nin, dawnego miasta królewskiego w malowniczej okolicy z wieloma zabytkami w tle. Wyjątkowo interesującym punktem zwiedzania okolicy Bibinje winno być stare miasto w Zadarze. Historyczne mury starego miasta oraz romantyczny klimat głównego placu zachwycą każdego turystę. Wartym zobaczenia miejscem jest również Biograd, jeden z najbardziej urokliwych kurortów chorwackich oraz dawne miasto koronacyjne królów chorwackich. Z dalszych destynacji rozważyć warto zwiedzanie Krk oraz Parku Jezior Plitwickich z licznymi wodospadami i przepięknym krajobrazem, a także jaskiń i jezior krasowych w Parku Narodowym Krk. Bibinje to także doskonała miejscowość wypadowa dla wycieczek do Splitu, Trogiru i wielu innych.
W pobliżu znajdują się aż 4 parki narodowe (Krka, Paklenica, Kornati i Plitwickie Jeziora) i 2 parki przyrody (Vransko Jezero i Telašćica), co jest niebywałą gratka dla miłośników przyrody i spragnionych podziwiania unikatowych krajobrazów Chorwacji.

apartamenty Bibinje wczasy
Tanie apartamenty Bibinje

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *