Rtina – w pobliżu dużych miast

Rtina ZadarPomimo tego, że miasteczko Rtina znajduje się w bliskiej odległości od Zadaru, zachwyca ono swoim kameralnym i bardzo specyficznym klimatem. Istotne jest również to, że taka bliskość dużego miasta pozwala spędzać urlop na dwa sposoby: rozkoszując się wspaniałą pogoda i ciszą, jak również korzystając z wszelkich uroków, jakie daje duże miasto.

Położenie i dojazd

Rtina leży na południowym wybrzeży Chorwacji, stanowiąc jedno z najciekawszych miejsc dla Turystów. Jest ona oddalona o ok. 24 kilometry od Zadaru, przez co trafić do niej jest nietrudno. Kierując się znakami na południe kraju na przykład autostradą A1, należy wypatrywać oznaczeń ze zjazdem na Zadar. Osoby podróżujące samolotami powinny szukać bezpośrednich połączeń właśnie do Zadaru i tam szukać połączeń autobusowych do miasta Rtina. Po miasteczku warto poruszać się pieszo lub też samochodem. Rower będzie idealny dla zwiedzania okolicznych wiosek.

RtinaHistoria i zabytki

Rtina, jak większość dalmatyńskich, chorwackich miasteczek, dawniej zamieszkiwana była kolejno przez Ilirów, a później przez Rzymian. Pozostawili oni po sobie szczątki swoich domostw oraz murów obronnych. W okolicach miasteczka Rtina obecni są archeolodzy, którzy stale prowadzą aktywne wykopaliska na tych terenach. Wszelkie znaleziska katalogują oni i najczęściej umieszczają w zbiorach miejskich muzeów czy galerii. Spacerując po miasteczku warto zajrzeć na rynek, gdzie nie brakuje pięknego, zabytkowego kościoła oraz dzwonnicy z XVII wieku, kiedy na tych ziemiach panowali Wenecjanie.

RtinaAtrakcje i aktywność sportowa

Miasteczko Rtina z pewnością warto zwiedzać na rowerze – wpłynie to nie tylko na kondycję, ale i pozwoli udać się w miejsca, gdzie nie sposób dotrzeć samochodem. Koszt wypożyczenia roweru to ok. 50 kun na dobę. Istnieje również szansa na wypożyczenie skuterów i przemieszczanie się pobliskimi drogami do pobliskich wiosek. Wybrzeże w okolicach miasta Rtina jest również wspaniałym miejscem do uprawiania windsurfingu czy coraz bardziej modnego kitesurfingu  – wynika to z silnie wiejących tu wiatrów. Oczywiście bliskość wody sprawia, że każdy sport wodny to przyjemność: pływanie, nurkowanie. Osoby ceniące sobie długi trekking z pewnością powinny zapuścić się w góry Velebitu – nie jest do nich daleko, a możliwości z nimi związanych jest wiele. Od pieszego zwiedzania szlaków, aż po kolarstwo górskie oraz wspinaczkę. Warto jednak mieć ze sobą odpowiednio grube buty odpowiednia na kamienne ścieżki.

Plaże

RtinaPlaże w okolicach miasta Rtina odznaczają się przede wszystkim wysoką czystością gdyż gospodarze miasta dbają o to, aby turyści oraz mieszkańcy mogli korzystać z odpowiednio przygotowanych terenów Do miejskich plaż zaliczamy przede wszystkim plażę Zaton oraz Ninską Lagunę. Miejsca te lubiane są przez mieszkańców – nie brak na nich sklepów z pamiątkami, jak również różnorodnych punktów gastronomicznych. Osoby pragnące skorzystać z większej swobody powinny zajrzeć na jedną z dzikich plaż, najczęściej otoczonych malowniczymi zatoczkami. Podczas pobytu na plaży warto zaopatrzyć się w buty do wody.

Proponowane Wycieczki

Będąc w mieście  Rtina nie sposób nie wybrać się na całodniowe zwiedzanie Zadaru – duże miasto oferuje przede wszystkim liczne atrakcje takie jak restauracje, karczmy z muzyką na żywo czy też liczne sklepy z pamiątkami. Spacerując uliczkami starego Zadaru warto zwrócić uwagę na zabudowania – królują tu pozostałości po dawnych mieszkańcach miasta, nie brak ciekawych zabytków. Jednym z ciekawszych miejsc w Zadarze są oczywiście morskie organy, znajdujące się na wybrzeżu. Rtina jest również połączona mostem z wyspą Pag – daje to możliwość nie tylko zwiedzania samej wyspy, ale sprawdzenia jej wyjątkowej oferty kulinarnej – słynie ona przede wszystkim z wybornych serów. Miasteczko Rtina leży również w niedalekiej odległości od gór Velebitu – z pewnością będzie to prawdziwa atrakcji dla osób aktywnych, które uwielbiają trekking lub też kolarstwo górskie. Podczas wielogodzinnej wycieczki warto jednak mieć ze sobą odpowiedni zapas wody. Osoby ceniące duże miasta z pewnością powinny wybrać się do Splitu – jest on wprawdzie znacznie dalej niż pobliski Zadar, jednak atrakcje w mieście skutecznie pozwalają zapomnieć o długiej podróży.

apartamenty Rtina wczasy
Tanie apartamenty Rtina
< <<

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *