Ražanac – miasteczko w Dalmacji

RažanacRažanac to niewielka miejscowość, która od wielu lat kusi turystów swoim kameralnym charakterem jednak z pewną odrobiną wykwintnosci. Turyści nie będą jednak narzekali na przesadną nudę. Z pewnością mogą oni korzystać z licznych restauracji oraz wszelkich dóbr, jakie oferuje to miasteczko Ražanac.

Położenie i dojazd

Ražanac położony jest w południowej części Chorwacji, w Dalmacji, tuż nad pięknymi wodami Adriatyku. Stanowi ono jedno z najchętniej odwiedzanych miejscowości, nie tylko ze względu na swoje położenie, ale i wielką serdeczność mieszkańców. Aby dostać się do miasta Ražanac samochodem konieczne jest kierowanie się na południe, w stronę Zadaru. Miejscowość ta jest oddalona od tej dużej metropolii o ok. 25 kilometrów, przez co warto obserwować znaki na drodze. W przypadku podróży samolotem zaleca się połączenia bezpośrednie z międzynarodowym lotniskiem w Zadarze oraz poszukanie połączeń autobusowych do miasteczka.

Historia i zabytki

RažanacPierwsze oznaki osadnictwa w rejonie miasta Ražanac pochodzą jeszcze z czasów epoki kamiennej, jednak wzmianki o mieście w źródłach pisanych pojawiły się dopiero w XIV wieku. Sam rozwój tej miejscowości miał miejsce a przełomie XV i XVI wieku, kiedy to zamieszkujący tu Wenecjanie rozpoczęli budowanie murów obronnych, mających chronić ich przed napadami Turków, którzy w tamtych czasach stanowi największe zagrożenie dla chorwackich wiosek. Pomimo walki z Turkami, plądrowali oni miejscowość kilkukrotnie, a miejscowa ludność została albo wypłoszona, albo zabita. Dopiero wiek XVII przyniósł spokój i ponowne osiedlanie się w mieście RažanacChorwatów. Ražanac nie zaznał jednak spokoju – w okresie II Wojny Światowej był on dwukrotnie bombardowany, jako ważny punkt transportu broni. Pomimo skomplikowanej historii w mieście zachowało się kilka ciekawych zabytków, które z pewnością warto zobaczyć. Są to: kościół z XVII wieku, resztki murów z basztami, twierdze obronne oraz kościół parafialny pod weywaniem Matki Boskiej Różańcowej, z XVI wieku. Na terenie miasteczka znajdują się również dwie niewielkie kapliczki.

Atrakcje i aktywność sportowa

RažanacMiasteczko oferuje wiele przyjemności dla osób spragnionych sportu – przede wszystkim znajdują się tu liczne korty tenisowe, boiska do gry w piłkę czy też skwery i parki, w których grać można w paletki czy ringo. Dodatkowo wypożyczalnie rowerów udostępniają dwukołowce już za ok 50-60 kun za dobę. Bliskość wody sprawia, że nie sposób nie wykorzystać tego do pływania, nurkowania, czy uprawiania takich dyscyplin jak kitesurfing czy windsurfing.
W niedalekiej odległości od miasta Ražanac znajdują się dwa naturalne rejony, które z pewnością zainteresują osoby aktywne fizycznie. Pierwszym z nich są góry Velebitu, które przyciągają osoby kochające trekking, jak również wspinaczkę czy kolarstwo górskie. Drugim, znacznie bardziej rozpoznawalnym regionem jest Park Narodowy Paklenica, który znany jest przede wszystkim osobom penetrującym jaskinie i grotołazom.
Wśród atrakcji warto wymienić również różnorodne restauracje, kawiarnie oraz karczmy, które oferują lokalne przysmaki takie jak wina, sery oraz owoce morza przyrządzane na dziesiątki sposobów. Nierzadko zdarza się, że turyści są również raczeni muzyką na żywo, najczęściej w wykonaniu miejscowych zespołów regionalnych.

Plaże

RažanacPlaże w tych okolicach są przeważnie żwirowe lub kamieniste, władze miasta Ražanac dbają jednak o to, aby odznaczały się one przede wszystkim czystością. W pobliżu plaż nie brak lasów sosnowych, które z pewnością dodają dodatkowego uroku. Na plażach znaleźć można również liczne punkty gastronomiczne.

Proponowane Wycieczki

Najbliżej miasteczka Ražanac znajduje się oczywiście Zadar – warto zajrzeć tam szczególnie w poszukiwaniu wyjątkowych pamiątek oraz doskonałego jedzenia. Istotnym punktem zwiedzania są także morskie organy, będące unikatem na skalę europejską. Podczas zwiedzania tego obszaru Chorwacji warto również wybrać się do pobliskich Parków narodowych, takich jak np. Paklenica. Warto też odwiedzić góry Velebitu czy też archipelag Kornaty. Nieco dalej znajduje się także ciekawy pod względem historycznym Split.

apartamenty Ražanac wczasy
Tanie apartamenty Ražanac

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *