Promajna – perła na Riwierze Makarskiej

PromajnaMiasteczko Promajna to niewielka miejscowość, położona w samym sercu Riwiery Makarskiej. Ze względu na swoje położenie cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem przede wszystkim rodzin z dziećmi, ale również każdego, kto poszukuje rajskich plaż, wspaniałych widoków oraz krystalicznie czystej wody, a wszystko to tuż za rogiem, w pięknej Chorwacji.

Położenie i dojazd

Miasteczko Promajna leży w środkowej Dalmacji, tuż nad brzegami pięknego i błękitnego Adriatyku. Bliskość wielkich miast takich jak Makarska sprawia, że turysta nie ma żadnych trudności w dotarciu w te okolice. Przede wszystkim warto poruszać się krajowymi autostradami w kierunku Makarskiej, później kierować się na Baskę Vodę gdyż miasteczko Promajna leży dokładnie tuż obok niej. osoby podróżujące autokarami powinny udać się na dworzec autobusowy w Makarskiej i tam szukać połączeń z miastem Promajna. Miasteczko posiada pocztę, bankomaty oraz liczne sklepy z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby.

Historia i zabytki

PromajnaMiejscowość Promajna powstała w XVII wieku, jednak liczne wykopaliska wskazują, ze osadnictwo miało tu miejsce znacznie wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się Chorwatów w VII wieku. Turyści z pewnością powinni udać się na rynek miasteczka, gdzie znaleźć można stary kościół z czasów panowania Wenecji nad tym terenem oraz zabytkową dzwonnicę. W obrębie miasta znajduje się również kilka kapliczek o bogatej historii.

Atrakcje i aktywność sportowa

Miejsowość Promajna oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu.  Liczne wypożyczalnie umożliwiają wypożyczenie rowerów, skuterów czy też niewielkich łódek o moce do 8 koni mechanicznych, kolejno za 50 kun i 150-200 kun na dobę. Podczas zwiedzania warto zaglądać do pobliskich galerii oraz muzeów. Ze względu na bliskość wody z pewnością nie będą się tu nudzić miłośnicy pływania oraz innych atrakcji takich jak windsurfing czy żeglowanie. Sprzęt niezbędny do nurkowania znaleźć można w wypożyczalniach sprzętu, ich koszt Promajnawypożyczenia na dobę to ok. 100 -500 kun. Wiele prywatnych firm oferuje również rejsy statkami na pobliskie wyspy. Miłośnicy dobrego jedzenia również nie powinni być zawiedzeni – miejscowa kuchnia specjalizuje się przede wszystkim w świeżych owocach morza, rybach, doskonałych makaronach, jak również serach, wytwarzanych według starych receptur. Wszystko to w towarzystwie wybornego wina. Tych specjałów skosztować można w licznych restauracjach czy tez karczmach, często oferujących również muzykę na żywo oraz możliwość degustacji innych produktów za darmo. Osoby zainteresowane trekkingiem oraz wspinaczką górską z pewnością ucieszą się bliskością Parku Narodowego Biokovo oraz możliwością zwiedzenia jej jednego z najciekawszych szczytów, góry św. Jury. Roztacza się z niej wspaniały widok na wybrzeże oraz morze.

Plaże

PromajnaPlaże w rejonie miasteczka Promajna są żwirowe, charakteryzuje je jednak wspaniały, biały kruszec. To właśnie ich obecność była głównym powodem dla dynamicznego rozwoju turystyki w tym regionie. Dodatkowo władze miasta Promajna zadbały o to, aby publiczne plaże wyposażone były w liczne sanitariaty oraz prysznice i inne udogodnienia. Tuż obok plaż swoje bary oraz karczmy posiadają nieliczni mieszkańcy, oferując turystom to, co w tych stronach najlepsze: mięsa, owoce morza oraz zimne i bardzo smaczne wina.

Proponowane Wycieczki

Możliwości na zwiedzanie w tej okolicy są naprawdę spore – przede wszystkim bliskość miejscowości Makarska sprawia, że wiele osób decyduje się na spędzenie dnia na jej sławnych bulwarach oraz w nocnych klubach. Jednym z najsławniejszych jest ten, umieszczony w grocie nad brzegiem morza. W Makarskiej znaleźć można również wiele sklepów z pamiątkami, restauracji, słowem: całą infrastrukturę turystyczną. Wiele osóļ decyduje się również na rejsy statkami wycieczkowymi na wyspy Hvar oraz Brac. Rejsy te trwają cały dzień, w trakcie ich trwania wycieczkowicze mogą liczyć na solidny posiłek wraz z winem. W stosunkowo niedalekiej odległości leży również miasto Split – kulturowe i historyczne centrum tego regionu. Zachwyci przede wszystkim wspaniałym Starym Miastem oraz licznymi zabytkami.

apartamenty Promajna wczasy
Tanie apartamenty Promajna
< <<

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *