Rovinj – miasto zakochanych

RovinjRovinj określane jest jako najbardziej romantyczne miasto całego chorwackiego wybrzeża. Ciężko nie zgodzić się z tym twierdzeniem gdyż nie brak tu romantycznych restauracji oraz zatoczek z malowniczymi widokami, wśród których z pewnością wielu zakochanych znajdzie ciszę i spokój. Rovinj to jednak również miasto kultury i sztuki, dlatego co roku ściąga tu coraz większa liczba turystów.

Położenie i dojazd

Rovinj znajduje się na wybrzeżu Istrii, dokładnie jego zachodniej części. Ze względu na położenie miasta na półwyspie stanowi ono bardzo istotny punkt handlowy, szczególnie w przypadku transportu morskiego. Aby dostać się do miasta Rovinj wystarczy skorzystać z głównych autostrad, które są doskonale oznaczone i kierować się na południe. Osoby podróżujące samolotami mogą szukać połączeń lotniczych z Triestem czy Rijeką.

Historia i zabytki

RovinjHistoria miasta Rovinj sięga czasów drugiego wieku przed naszą erą, kiedy tutejsze ziemię zamieszkiwali starożytni Ilirowie. Zostali oni wyparci, przez osadników z całego Cesarstwa Rzymskiego. To sami Rzymianie w końcu zaczęli nazywać miasto Ruvinium. Dalsze losy miasta Rovinj wpisywały się w losy innych chorwackich miast,  kolejno przechodziło ono w ręce Bizancjum, Imperium Frankońskiego, oraz Republiki Weneckiej. To właśnie ten okres przyjmuje się za najbardziej przychylny dla miasta Rovinj i jego mieszkańców, gdyż w tym czasie otrzymało ono prawa miejskie, rozwijał się handel, kultura oraz sztuka. Po upadku Wenecji miasto padło ofiarą Cesarstwa Austriackiego, które jednak również pozytywnie wpłynęło na jego rozwój. Po pierwszej wojnie światowej Rovinj było częscią Królestwa Włoch, a po następnym wielkim konflikcie przypadło na powrót Chorwacji, początkowo jugosłowiańskiej a od 1991 niepodległej. Jakie zabytki czekają na turystów w mieście Rovinj? Z pewnością jest to Katedra św. Eufemii z XVIII wieku, w której przechowywane są szczątki świętej. Ciekawa jest również dzwonnica Katedry, licząca 61 metrów. Wśród innych zabytków warto wymienić klasztor Franciszkanów, Bramę Świętej Trójcy oraz bramę św. Benedykta. Wielką uwagę zwraca również zabytkowy ratusz miejski.

Atrakcje i aktywność sportowa

RovinjTuryści z pewnością nie będą mogli narzekać na brak atrakcji w okolicy. Miasto Rovinj  oferuje przede wszystkim liczne restauracje, bary, puby i tawerny nie tylko z regionalny jedzenie, ale i wspaniałą muzyką na żywo. Nie brakuje tu również licznych galerii, muzeów oraz punktów takich jak kręgielnie. Turyści powinni koniecznie wybrać się na starą część miasta, umieszczoną na półwyspie. osoby ceniące sobie sporty takie jak tenis również nie będą zawiedzione – w mieście dostępnych jest kilka kortów tenisowych. Osoby preferujące aktywne spędzanie czasu z pewnością powinny skorzystać z możliwości pływania czy żeglowania – liczne mariny umożliwiają wypożyczenie niewielkich jachtów, a miłośnicy kitesurfingu czy windsurfingu znajdą wypożyczalnie sprzętu praktycznie na długości całego wybrzeża. Zwierzanie okolicy z pewnością uprzyjemni posiadanie rowera – te również wypożyczyć można za niewielkie sumy (od. 50 kun za dobę). Rower pozwoli wybrać się również poza miasto i przemieszczać się licznymi ścieżkami wokół drzew.

Plaże

RovinjCały region miasta Rovinj ma aż 67-kilometrowe wybrzeże, co aż nadto pozwala cieszyć się urokami pięknych plaż, szumem morza czy też wspaniałymi zachodami słońca. Liczne plaże publiczne dostosowane są do odwiedzin turystów – znajdziemy tu przede wszystkim punkty gastronomiczne, sanitariaty, prysznice oraz sklepiki z pamiątkami. Po plaży często przechadzają się również sprzedawcy pamiątek czy zimnych napojów. Podczas pobytu nad wodą warto pamiętać o specjalnych, gumowych butach, chroniących przed jeżowcami.

Proponowane Wycieczki

Rovinj to miasteczko, które umożliwia odbywanie jednodniowych wycieczek. Warto skorzystać z tej okazji i wybrać się przede wszystkim do Puli, gdzie na turystów czekają wspaniałe ruiny pozostawione tu jeszcze przez Rzymian. Osoby pragnące udać się poza granice Chorwacji z pewnością powinny jechać do Triestu. To malownicze włoskie miasteczko położone jest ok. 60 kilometrów od Rovinj i stanowi jeden z najwspanialszych zabytków włoskiej kultury. Ciekawym miejscem do zwiedzenia okaże się również Barbariga.

apartamenty Rovinj wczasy
Tanie apartamenty Rovinj

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *