Rogoznica – niewielka i rodzinna

RogoznicaRogoznica dawniej znana była jedynie jako wioska rybacka, współcześnie jednak zyskuje coraz bardziej miano poważnego ośrodka wczasowego. nic w tym dziwnego gdyż nie brak tu pięknych plaż, wspaniałych widoków oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu. Miasteczko Rogoznica stale rozwija się, aby móc oferować swoim gościom coraz to nowsze atrakcje.

Położenie i dojazd

Położenie miasta Rogoznica jest bardzo atrakcyjne, szczególnie dla turystów z Polski gdyż leży ono pomiędzy jednymi z najciekawszych miast wybrzeża chorwackiego: Szybenikiem (odległość to ok. 35 kilometrów) a Splitem (55 kilometrów). Miasto Rogoznica posiada wspaniałe wybrzeże, przez co stanowi atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Szczególnie atrakcyjne jest to miejsce dla rodzin z dziećmi – kameralny charakter sprawia, że każdy czuje się tu… jak w domu. Położenie przy głównych drogach dojazdowych, ciągnących się wzdłuż wybrzeża sprawia, że osoby podróżujące własnym samochodem nie będą miały najmniejszego problemu dotrzeć w te strony. Podróżujący samolotami powinni wybrać lądowanie w Splicie i z tego miejsca kierować się na dworzec autobusowy, na którym znaleźć można liczne połączenia z miasteczkiem, szczególnie w okresie letnim.

RogoznicaHistoria i zabytki

Rogoznica, jak większość chorwackich miasteczek, w przeszłości zamieszkiwana była przez Ilirów, Greków i Rzymian. Liczne pozostałości w formie ruin budowli obserwować można w pobliżu miasta. Rogoznica zachwyca jednak przede wszystkim kościołem parafialnym, wybudowanym w 1615 roku. Na półwyspie Gradina znajduje się również niewielka kapliczka poświęcona Maryi Dziewicy, patronce miasta. Z samą kapliczką związana jest legenda o cudownym obrazie, odnalezionym przez ubogiego rybaka.

Atrakcje i aktywność sportowa

Niewątpliwą atrakcją miasteczka Rogoznica jest jego stara część, malowniczo położona na wyspie, połączonej ze stałym lądem jedynie wąskim przesmykiem. Turyści znajdą na niej przede wszystkim liczne restauracje serwujące lokalne specjały, ale też miejsce do spacerów czy do spokojnego wypicia kawy. Warto skosztować tutejszych dalmatyńskich szynek oraz regionalnych win. W miasteczku nie brakuje również klubów oferujących muzykę na żywo i zabawę aż do późnych godzin nocnych. Rogoznica posiada również niewielki targ, który dostępny jest każdego dnia od 6 rano – kupić tu można nie tylko świeże ryby, ale również lokalny miód, oliwę czy sery. W czasie lata ma tu miejsce również Noc Rybacka, podczas której można skosztować świeżo łowionych ryb i uczestniczyć w festynach.

Rogoznica

Podczas pobytu w mieście Rogoznica nie sposób nie skorzystać z bliskości wody – warto wykorzystać czas urlopu na pływanie w przejrzystych wodach Adriatyku, jak również na nurkowanie czy korzystanie z rowerka wodnego. Wszelki niezbędny sprzęt sportowy znajdziemy w wypożyczalniach przy plażach lub też w wyposażeniu większości apartamentów prywatnych. Ta wspaniała miejscowość to również szansa na poznawanie lokalnych gór oraz piesze wycieczki dookoła miasteczka. Liczne ścieżki piesze poprowadzą turystów same. Osoby pragnące silniejszych wrażeń koniecznie powinny udać się na wycieczkę na rafting rzeką Cetiną.

Plaże

RogoznicaPlaże w tym regionie dzielone są na żwirowe, kamieniste i betonowe, przystosowane dla osób z dziećmi oraz osób starszych. Ważne jest również, że charakter tego miejsca sprawia, że jest ono osłonięte od silnych podmuchów wiatru. Do najpopularniejszych plaż w okolicy zalicza się między innymi Art, Miline oraz Lozicę. Osoby poszukujące nieco bardziej kameralnych warunków powinny udać się na jedną z dzikich plaż znajdujących się w niedalekiej odległości za miastem. Na publicznych plażach znaleźć można liczne punkty gastronomiczne, w których serwowane są napoje oraz przekąski.

Proponowane Wycieczki

Pobyt w mieście Rogoznica daje możliwość skorzystania z wielu ciekawych wycieczek, jak chociażby autokarowy przejazd do jednego z parków narodowych: Kornati czy Krka. Będąc w miasteczku Rogoznica warto również wybrać się do wcześniej wspomnianych miast: Szybenika oraz Splitu, aby nacieszyć się wielkomiejskim gwarem, udać się do starej części tych miast i podziwiać pozostałości po dawnych mieszkańcach tych krain.

apartamenty Rogoznica wczasy
Tanie apartamenty Rogoznica

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *