Ražanj – rajska enklawa wśród palm

RažanjMiasteczko Ražanj pierwotnie było niewielką osadą rybacką, jednak ze względu na wspaniałe plaże oraz piękne widoki bardzo dynamicznie rozpoczął się tu rozwijać przemysł turystyczny Obecnie na gości czeka wiele miejsc noclegowych głównie w hotelach, prywatnych apartamentach oraz liczne atrakcje, takie jak restauracje, rejsy statkami oraz możliwość zapoznania się z regionalną kuchnią.

Położenie i dojazd

Miejscowość Ražanj położona jest w południowej Chorwacji, w rejonie Środkowej Dalmacji, pomiędzy miastami: Rogoznica i Trogir ( około 40 km.). Dotarcie do miejscowości Ražanj nie jest problematyczne – podróżując własnym samochodem należy kierować się na Trogir bacznie obserwować znaki mijając Rogoznicę -stąd to tylko 10-15 kilometrów. Dla osób podróżujących autokarami wybiera się połączenia do Trogiru i stąd – autobusami miejskimi do Ražanj. Miejscowość ta posiada solidne zaplecze turystyczne – wiele miejsc noclegowych, również wiele restauracji oraz karczm.W miasteczku Ražanj turyści znajdą bankomat, pocztę oraz liczne sklepy z pamiątkami. Stragany rozstawione w godzinach porannych oferują możliwość kupna świeżych warzyw i owoców.

Ražanj RogoznicaHistoria i zabytki

Miasteczko Ražanj posiada długą i ciekawą historię – ze względu na obecność licznych zatoczek oraz miejsc odpowiednich do budowania portów, zasiedlone zostało już w starożytności, w okresie rzymskim. W średniowieczu i epoce nowożytnej Ražanj i okolice często przechodziły z rąk do rąk, by ostatecznie od 1991 stać się częścią niepodległej Chorwacji Jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzania jest z pewnością forteca Movar, z której roztacza się widok na wszystkie wysepki archipelagu Kornati, jak również z której korzystała armia napoleońska. Ciekawym zabytkiem jest również latarnia morska Mulo, wybudowana w czasach cesarstwa Austriacko-węgierskiego, w roku 1873. Miasteczko nie zostało również bez znaczenia w okresie II Wojny Światowej, kiedy stacjonowali w tych okolicach żołnierze armii włoskiej przez co było atakowane zarówno przez komunistycznych partyzantów jak i alianckie lotnictwo. Pozostałością z ostatnich działań wojennych jest zatopiony w wybrzeży Ražanj wrak samolotu bojowego.

Atrakcje i aktywność sportowa

RažanjRažanj nie oferuje tak wielu atrakcji jak Split, Zadar czy Makarska, jednak kameralna atmosfera miasta sprawia, że co roku przybywa tu wiele osób, szczególnie w towarzystwie dzieci. Na jakie atrakcje mogą liczyć? Z pewnością miasteczko Ražanj oferuje kilka restauracji oraz kawiarni, w których znaleźć można przysmaki mięsne, ale też lokalne słodycze. Osoby aktywne ucieszy fakt, że w mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni rowerów oraz skuterów, dzięki którym możliwe stanie się zwiedzenie tego skrawka Chorwacji. Tereny wokół miasteczka Ražanj są naprawdę malownicze – warto więc skorzystać z tej możliwości. Koszt wypożyczenia roweru na dobę to ok. 50 kun.Nie brakuje tu ścieżek rowerowych, pięknych lasów, wzgórz oraz malowniczych zatoczek. W okolicy tej znajdują się również liczne jaskinie nadmorskie. Podczas ich penetrowania warto jednak zachować wysoką ostrożność.

Plaże

Ražanj3Tutejsze plaże, pomimo, że utrzymane w olbrzymiej czystości, nie zaskoczą nas tłumami – nawet w weekendy znajdzie się tu wiele wolnego miejsca – to właśnie sprawia, że miejscowość ta ceniona jest przez miłośników ciszy i spokoju. Plaże w tych okolicach są przeważnie żwirowe. Warto również pamiętać o posiadaniu specjalnych, gumowych butów, gdyż często spotyka się tu jeżowce. Osoby, które pragną nieco więcej prywatności powinny udać się poza obręb miasta, aby skorzystać z możliwości przebywania na jednej z plaż dzikich, osłoniętych kamieniami.

Proponowane Wycieczki

Rogoznica to jedno z najbliższych miasteczek od Ražanj, które można zwiedzić będąc w Ražanju. Przede wszystkim odbywają się tam liczne festyny, szczególnie w okresie letnim. Jednym z najbardziej popularnym z nich jest Rybacka Noc, podczas której turyści mają okazję skosztowania lokalnych przysmaków. Wśród większych miast w okolicy warto wymienić Szybenik oraz Split – oba te miasta posiadają długą historię oraz liczne zabytki, świadczące o niej. Będąc w nich nie sposób nie odwiedzić starych części miasta. Turyści są również zachęcani do odbywania rejsów statkami wycieczkowymi na wyspy Drvenik Mali oraz Drvenik Veliki.

apartamenty Ražanj wczasy
Tanie apartamenty Ražanj
< <<

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *