Petrčane – w otoczeniu pięknych zatok

PetrčaneMiasteczko Petrčane to prawdziwy raj dla osób, które poszukują spokoju oraz aktywnego wypoczynku jednocześnie. Pomimo niewielkiej odległości od metropolii, jaką jest Zadar, region ten zaskakuje przede wszystkim wspaniałymi, pustymi zatokami oraz malowniczymi widokami na morze. Warto skorzystać z bogatej oferty turystycznej miasteczka i spędzić tu swój wymarzony urlop.

Położenie i dojazd

Petrčane to niewielka miejscowość, znajdująca się na północnej Dalmacji, na Riwierze Zadarskiej . Miasto położone jest na olbrzymim półwyspie, przez co nie można narzekać tu na brak silnego wiatru ale też i pięknych widoków. Miejscowość Petrčane leży w odległości niecałych 10 kilometrów na północ od Zadaru – dzięki temu trafienie do miasteczka nie sprawia żadnych problemów. Kierując samochodem warto kierować się właśnie na Zadar, bacznie obserwując znaki oraz zjazdy z autostrady. Podróżując samolotem należy wybrać połączenie bezpośrednie z międzynarodowym lotniskiem w Zadarze, a kolejno udać się na dworzec autobusy, skąd odchodzą linie miejskie do Petrčane. Samo miasteczko jest niewielkie, jednak turyści znajdą tu wszystko, co niezbędne, do udanego urlopu: sklepy spożywcze, niewielki targ, liczne miejsca noclegowe (hotele, prywatne apartamenty oraz pola biwakowe), pocztę, bankomat oraz sklepy z pamiątkami.

PetrčaneHistoria i zabytki

Miasteczko Petrčane, ze względu na bliskość Zadaru, cenione było już przed wiekami, głównie jako miejsce osiedlania się bogatych rzymskich patrycjuszy. W okolicach miasteczka Petrčane znaleźć można liczne dowody na ich obecność – ruiny domostw oraz murów obronnych. Istotne jest również, iż wiele wykopalisk prowadzonych jest w tej okolicy. Znaleziska podziwiać można w okolicznych muzeach. W pobliżu miasteczka Petrčane znajduje się piękny kościółek św. Bartul, z okolic XII-XIII wieku. W poszukiwaniu bardziej monumentalnych zabytków i dowodów na obecność dawnych cywilizacji, warto wybrać się do Zadaru lub Splitu, aby podziwiać pozostałości po wspaniałych pałacach oraz świątyniach.

Atrakcje i aktywność sportowa

PetrčaneBliskość morza sprawia, że turyści z chęcią korzystają z możliwości spędzania czasu na plaży. Przede wszystkim ciekawą formą aktywności są spacery, podczas który natknąć można się na liczne zwierzęta, takie jak np. rozgwiazdy czy też egzotyczne kraby. Spacery to jednak nie jedyna rozrywka w Petrčane, które  oczywiście zachęca do pływania, nurkowania oraz żeglowania. Wszelkie niezbędne sprzęty wypożyczyć można w pobliskich wypożyczalniach. Osoby ceniące wspinaczkę górską, również kolarstwo górskie powinny udać się do oddalonego o 26 kilometrów Parku Narodowego Paklenica. Zachwyca on nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale i budową, umożliwiającą uprawianie licznych dyscyplin sportowych. Park Paklenica jest oddalony od Petrčane o około 26 kilometrów.

Plaże

PetrčaneZdecydowanym plusem miasteczka Petrčane są wspaniałe plaże, zarówno te publiczne, jak i dzikie. Miasto Petrčane zadbało o to, aby na publicznych plażach nie zabrakło niczego – zarówno odpowiedniej infrastruktury sanitarnej, jak i licznych punktów gastronomicznych. Plaże w tym rejonie są zazwyczaj żwirowe. Osoby poszukujące więcej prywatności powinny udać się na jedną z dzikich plaż, które znajdują się w wspaniałych zatoczkach. Podczas pobytu na plażach warto pamiętać o posiadaniu butów z gumy do kąpieli wodnych – pozwalają one ustrzec się przed jeżowcami.

Proponowane Wycieczki

Osoby spędzająca swój urlop w Petrčane powinny skorzystać z możliwości zwiedzania najbliższej okolicy – nie brak tu wspaniałych atrakcji! Z pewnością największą z nich jest Zadar, oddalony o zaledwie 10 km. W Zadarze warto udać się na Stare Miasto i skorzystać z oferty jedne z licznych restauracji. Podczas zwiedzania nie sposób ominąć słynne morskie organy, które stanowią wspaniałą atrakcję i możliwość przebywania tuż nad brzegiem morza. Okoliczni mieszkańcy oferują również możliwość wypłynięcia statkiem wycieczkowym na trwającą cały dzień wycieczkę na pobliskie wyspy: Ugljan, Sastrun, czy Pag – znaleźć na nich można liczne zabytki, niewielkie miasteczka oraz lokalne przysmaki, takie jak słynne pagskie sery.

apartamenty Petrčane wczasy
Tanie apartamenty Petrčane

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *