Povlja – z dala od tłumu

Povlja BračWiększość turystów decyduje się na spędzenie swojego urlopu na kontynentalnej części Chorwacji, nie zwracając uwagi na niewielkie miasteczka położone na największych chorwackich wyspach. tak jest właśnie z miasteczkiem Povlja, które stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków przepięknej wyspy Brac. Poza wspaniałymi widokami znajdziemy tam przede wszystkim kameralną i spokojną atmosferę.

Położenie i dojazd

Miasteczko Povlja leży w zachodniej części wyspy Brac. Dostanie się w te okolice możliwe jest na kilka sposobów. Dla osób podróżujących samochodami osobowymi konieczne będzie kierowanie się na południe kraju aż do Makarskiej i skorzystanie z jednego z wielu promów, kursujących na wyspę. Promy dokują w porcie Sumartin skąd prowadzi prosta droga do miasteczka Povlja. W przypadku osób podróżujących autokarami warto kierować się bezpośrednio na dworzec autobusowy i kolejno do portu, skąd odpływają promy na wyspę Brac.

Historia i zabytki

PovljaHistorii miasteczka Povlja sięga czasów pierwszych osadników na wyspie czyli Ilirów a po niech Rzymian. Pierwsi chrześcijanie pozostawili po sobie częściowo ocalone szczątki bazyliki z okolic VII wieku. Znajduje się w niej unikatowa chrzcielnica oraz wspaniałe freski, również z z tego okresu. W pobliżu bazyliki dawniej funkcjonował benedyktyński klasztor, zburzony w XII wieku, następnie odbudowany. Miasteczko znane jest również z wielkie ważnego odkrycia – to właśnie tutaj znaleziono najstarszy zabytek piśmienniczy, zapisany chorwacką cyrylicą. Jest on uważany za jeden z najważniejszych dla kulturowego dziedzictwa Chorwacji.

Atrakcje i aktywność sportowa

PovljaZwiedzanie wyspy i miasteczka Povlja warto odbyć pieszo lub na rowerze – z miasteczku znajdziemy wypożyczalnie rowerów. Istotne jest również, aby skorzystać z licznych ścieżek spacerowych w miasteczku oraz poza nim – podczas spacerów natknąć się można na liczne gaje oliwne oraz uprawy lawendy. W samym miasteczku Povlja na turystów czekają liczne restauracje z lokalnymi przysmakami oraz boiska sportowe. Turyści w okresie letnim mogą również uczestniczyć w licznych festiwalach oraz zabawach na świeżym powietrzu – na wyspie nie brakuje również muzyki na żywo oraz możliwości skosztowania tutejszych dań z ryb. Osoby aktywne z pewnością powinny skorzystać z możliwości wycieczki do Parku Narodowego Biokowo – liczne ścieżki umożliwiają jazdę na rowerze górskim, trekking a nawet wspinaczkę górską – warto odpowiednio przygotować się jednak do tego typu aktywności. Bliskość morza składania również do aktywnego wypoczynku w wodzie. Ze względu na silne wiatry wiejące od otwartego morza warto wykorzystać ten czas na naukę windsurfingu.

Plaże

PovljaPlaże na wyspie zachwycają przede wszystkim swoją czystością. Z pewnością nie można tu narzekać również na tłumy. Miasteczko Povlja zapewnia kilka plaż publicznych z dostępem do sanitariatów czy niewielkich punktów gastronomicznych. Turyści mogą również korzystać z licznych dzikich plaż, które z pewnością zapewnią wiele spokoju oraz wspaniałych widoków. Podczas pobytu na plażach dzikich warto mieć ze sobą buty do wody, aby ustrzec się przed kontaktem z jeżowcem.

Proponowane Wycieczki

Bliskość miasta Makarska (ok. 12 km) z pewnością kusić będzie osoby lubiące duże kurorty – nie brakuje tam nocnych klubów, dyskotek, ale również długiego nabrzeża do spacerowania oraz licznych restauracji. W Makarskiej bez problemu znaleźć można też sklepy z pamiątkami czy liczne galerie oraz muzea. Dodatkowo warto wiedzieć, ze Makarska jest istotnym punktem komunikacyjnym ponieważ tamtejszy dworzec autobusowy posiada połączenia z wszystkimi większymi miastami w Chorwacji. Jedną z ciekawszych wycieczek może być również wycieczka promem czy stateczkiem rejsowym na wyspę Hvar. Na turystów czekają tam liczne atrakcje oraz pola lawendy, która w tych okolicach kwitnie wyjątkowo obficie. Będąc na wyspie nie sposób nie skosztować lokalnych przysmaków oraz wina, które w tej części kraju jest wyjątkowo aromatyczne, gdyż pochodzi z jednych z najbardziej nasłonecznionych stoków.
osoby aktywne z chęcią wejdą lub wjadą na górę św. Jury w Parku Narodowym Biokovo, aby rozkoszować się piękną panoramą góra oraz morza.

apartamenty Povlja wczasy
Tanie apartamenty Povlja
< <<

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *