Plitvice – raj na Ziemi

PlitvicePlitvice kojarzone są przede wszystkim ze wspaniałymi jeziorami, które zostały wpisane na listę międzynarodowego dziedzictwa UNESCO. Teren ten to jednak nie tylko jeziora, ale również wspaniałe lasy, wzgórza oraz niewielkie miasteczka, które przyciągają ze względu na swoją kameralność oraz ciszę. Największą atrakcją jest tu oczywiście Park Narodowy Jezior Plitwickich, który liczy sobie 16 jezior krasowych, połączonych ze sobą oraz wzbogacony wieloma malowniczymi wodospadami.

Położenie i dojazd

PlitvicePlitvice to miejscowość w Chorwacji, położona w jej centralnej części, w niedalekiej odległości od granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jego otoczenie to wspaniałe lesiste rejony, a największa atrakcją są tu krystalicznie czyste jeziora. Plitvice oddalone są od wybrzeża o około 200 kilometrów. Podróżując z Polski do Plitvice, po przekroczeniu granicy chorwackiej, należy kierować się na Zagrzeb, kolejno na Karlovac oraz Slunj. Odległość od Zagrzebia to około 132 kilometrów, od Splitu – 252 kilometry, od Zadaru – 132 kilometry. Osoby podróżujące autokarami mogą wykupić jedną z licznych wycieczek w biurach podróży, które oferują także całodzienny pobyt w Plitvicach. Samodzielna podróż do Plitvice jest również możliwa dzięki licznym przewozom autokarowym, które kursują również w te okolice. Plitvice stanowią żelazny punkt wycieczek również dla osób, które przebywają na wybrzeżu – pomimo nadłożenia ok. 150-200 kilometrów jest to miejsce warte zobaczenia. Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony w roku 1949. Same jeziora leżą na terenie gór Mała kapela, wchodzące w skład Gór Dynarskich.

Historia i zabytki

Park założony został w roku 1949, tuż po II Wojnie Światowej, a jego celem była ochrona wspaniałego regionu obejmującego jeziora, ale również wodospady, obszerne lasy będące schronieniem dla wielu gatunków ptaków czy roślin. Z pewnością atrakcją będzie tutaj również rezerwat motyli, których naliczono tu 50 rodzajów. Na terenie Jezior Plitwickich znajduje się również kilka jaskiń.
PlitviceZ regionem tym wiąże się również tragiczna historia, rozgrywająca się pod koniec XX wieku. Ze względu na bliskość z Bośnią, region ten był obszarem spornym. Region ten, nazywany również Krajiną, pomimo, że należący terytorialnie do Chorwacji, zamieszkiwany był w większości przez bośniackich Serbów. W marcu 1991 roku, w czasie Wielkanocy, w regionie tym doszło do starcia dwóch wrogów: chorwackich sił bezpieczeństwa oraz bośniackich separatystów. Wydarzenie to wpłynęło znacząco na późniejszy przebieg wojny domowej.

Geografia tego regionu

W skład kompleksu Parku wchodzą dwa rodzaje jezior, nazywane Górnymi i Dolnymi. Jeziora zasilane są przez system wód powierzchniowych. Długość jezior łącznie wynosi ponad 8 kilometrów, a ich powierzchnia przekracza 200 ha.

Atrakcje i aktywność sportowa

PlitviceJeziora Plitwickie są tłumnie odwiedzane, głównie w okresie od wiosny do późnej jesieni. Turyści mogą korzystać z czterech wejść, wokół których położone są rozległe parkingi. Ceny biletów uzależnione są od tego, czy zwiedzanie odbywa się samodzielnie, czy też w zorganizowanych grupach – dzieci oraz osoby uprzywilejowane mogą liczyć na zniżki. Po parku poruszać się można jedną z kilkunastu ścieżek turystycznych – również z wykorzystaniem nowoczesnych meleksów czy stateczków wycieczkowych, które poruszają się po jeziorach. Co ważne – trasy są odpowiednio oznaczone i wzbogacone o informację o trudności konkretnych tras. Trasy można podzielić na długość zwiedzania – najkrótsze to ok. 2 godziny, najdłuższe – 8 godzin.

Proponowane Wycieczki

Będąc w rejonie Plitwickich Jezior warto również zajrzeć do miejscowości Dreźnik, które stanowi jedno z najstarszych, chorwackich miast. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na XII-XIII wiek. Ciekawym jest również miasteczko Rastoke, w którym znajdują się zabytkowe, mające nawet 300 lat domy mieszkalne. Z pewnością niezapomnianą atrakcją będzie również rafting po rzece Koran – szczególnie jest to zalecane wiosną, kiedy wody wzbierają na wskutek topnienia śniegu.

apartamenty Plitvice wczasy
Tanie apartamenty Plitvice

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *