Poreč – magiczne miejsce na Istrii

PorečMiasteczko Poreč to jedno z kurortów położonych na Istrii, regionie, półwyspie uważanym za równie atrakcyjny co Dalmacja, pomimo tego, ze średnia temperatur jest tu jednak nieco niższa. Miasteczko Poreč oferuje wiele atrakcji oraz rozbudowaną bazę hotelową. Nie brakuje tu również kwater prywatnych. Władze miasta Poreč zadbały o to, aby nie zabrakło tu również odpowiedniej infrastruktury i wielu atrakcji dla gości. Co ciekawe, liczba odwiedzających rocznie miasto gości jest zawsze znacznie wyższa niż liczba jego stałych mieszkańców.

Położenie i dojazd

PorečPoreč, chorwackie miasteczko, położone jest w niedalekiej odległości od Puli oraz Rijeki, na głęboko wchodzącym w morze półwyspie Istria – stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w tym regionie. Ze względu na bliskość granicy słoweńskiej dotarcie tutaj nie sprawia szczególnych problemów – najlepiej kierować się najpierw na Lublanę, a kolejno na Koper. Osoby podróżujące samolotami powinny wybierać lądowanie w Puli lub Rijece, kolejno zaś szukać bezpośredniego połączenia autobusowego z miastem.

Historia i zabytki

Pierwszymi mieszkańcami tego regionu byli Ilirowie, którzy zostali wyparci przez Rzymian w okresie I wieku przed naszą erą. Pozostałościami po nich są liczne ruiny domostw, murów obronnych oraz świątyni, rozsianych w mieście oraz jego bliskiej okolicy. w IV wieku obecni byli tu już chrześcijanie, o czym świadczą liczne mozaiki, które pozostawili po sobie na posadzkach oraz ścianach budowli. W VI wieku miasto stało się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, co  okazało się bardzo pozytywne gdyż w tym czasie Poreč przeżywał prawdziwy rozkwit. Aż do XIII wieku miasto Poreč trafiało kolejno do innych rąk, by na końcu dostać się pod panowanie Wenecjan i szeroko rozumianego żywiołu włoskiego. Warto zaznaczyć iż od VII wieku zaczęli osiedlać się tu Słowianie, którzy aż do dziś współzamieszkują z potomkami rzymskich i weneckich osadników..
Do najwspanialszych zabytków miasta Poreč zalicza się Bazylikę Eugrazjana z okolic VI-VII wieku, W mieście nie brak starych kapliczek, domostw, starych studni oraz murów obronnych.

Aktywność i atrakcje

PorečW tym regionie istnieje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu – pierwszym z nich jest oczywiście piesze zwiedzanie samego miasta oraz jego okolic. W rejonie i poza miastem Poreč istnieje wiele ścieżek leśnych, które pozwolą oglądać zarówno samo miasto, jak i wybrzeże, z pewnej perspektywy. Kolejną możliwością jest również poznawanie okolicy z wysokości rowerowego siodełka – liczne wypożyczalnie sprzętu rowerowego umożliwią wypożyczenie odpowiedniego modelu. Cena to ok. 50 kun za dobę. Turyści z pewnością powinni skorzystać również z miejscowej kuchni – królują tu głównie owoce morza oraz ryby, jednak nie brakuje również wspaniałych serów czy win wytwarzanych w lokalnych winnicach.
Bliskość morza z pewnością również stanie się okazją do aktywnego wykorzystania urlopu – Adriatyk jest wyjątkowo czysty i daje możliwości nie tylko swobodnego pływania, ale również nurkowania czy uprawiania windsurfingu. W pobliżu plaż znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, jak również szkółek nurkowania czy windsurfingu. Warto pamiętać, aby podczas pobytu na plaży mieć przy sobie buty do pływania – pozwolą one uniknąć bolesnego spotkania z jeżowcami.

Plaże

PorečPlaże w miasteczku Poreč są zazwyczaj kamieniste lub żwirowe, jednak nie umniejsza to ich malowniczości – nie sposób nie zatrzymać się i nie podziwiać wspaniałych widoków morza. Plaże są czyste i zadbane, o co dba miasto. Publiczne plaże wyposażone są przede wszystkim w liczne sanitariaty oraz prysznice ze słodką wodą. Nie brak tu również punktów gastronomicznych czy kiosków z pamiątkami często wytwarzanymi przez lokalnych rzemieślników. Najczęściej w okolicach plaż budowane są również okazałe deptaki.

Proponowane wycieczki

Miejscowość Poreč położona jest w niedalekiej odległości od miast takich jak Rijeka czy Pula – szczególnie to ostatnie powinno być obowiązkowym punktem wycieczki jest Pula. To wspaniałe miasto posiada najwspanialsze zabytki epoki Cesarstwa Rzymskiego na terenie Chorwacji – znajduje się tu przede wszystkim okazały amfiteatr, wiele pałaców, antyczne bramy oraz warownie. Rijeka zaskoczy wspaniałym, zabytkowym nabrzeżem.

apartamenty Poreč wczasy
Tanie apartamenty Poreč

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *