Podgora – prawdziwy raj dla turystów

PodgoraPodgora to niewielka miejscowość, która zachwyca przede wszystkim swoim umiejscowieniem – położona nad łagodnymi brzegami Adriatyku zapewnia ciszę i spokój, jak również krystalicznie czyste morze. Miejscowość ta ceniona jest również ze względu na rozbudowaną bazę turystyczną, oferującą zakwaterowanie w hotelach oraz kwaterach prywatnych. O komfort gości dbają serdeczni mieszkańcy miasta.

Położenie i dojazd

Podgora to niewielkie miasteczko turystyczne, które położone jest malowniczo w regionie Dalmacji, na wybrzeżu Adriatyku. Znajduje się ono nie dalej niż 7 kilometrów od Makarskiej, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miast chorwackiego wybrzeża. Podgora to jednak miejsce różniące się od tętniącej życiem Makarskiej – spokój i ciszę znajdują tu przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz osoby ceniące kameralny charakter miasteczka. Aby dostać się do Podgora należy kierować się na południe Chorwacji, w rejon Makarskiej. Stąd wystarczy spoglądać na znaki, które zaprowadzą nas do samych wrót miasta.

Historia i zabytki

PodgoraPierwsze wzmianki o miasteczku Podgora pochodzą z XV wieku lecz historia okolic sięga czasów starożytnych gdy tereny te były eksplorowane przez Greków i Rzymian.  Ze względu na heroiczne walki dalmatyńskich marynarzy w tych okolicach w czasie II Wojny Światowej na ich cześć wzniesiono pomnik. Ze względu na bogatą historię w mieście Podgora nie brakuje wspaniałych zabytków – warto wymienić chociażby stary kościół Wszystkich Świętych w Starej Podgorze oraz resztki murów obronnych miasta w Górnej Podgórze. Niestety, wiele cennych zabytków zniszczyło trzęsienie ziemi, które nawiedziło miasteczko w 1962 roku.

Atrakcje i aktywność sportowa

PodgoraDo najwspanialszych atrakcji w sezonie letnim w mieście Podgora zalicza się przede wszystkim Rybacką noc, podczas której możliwe jest skosztowanie lokalnych przysmaków na bazie ryb, jak również uczestniczenie w licznych zabawach tanecznych. Letnie festiwale obfitują w tańce ludowe oraz liczne zabawy z nagrodami – warto tu wtedy być.
Osoby ceniące dobrą kuchnię z pewnością znajdą coś dla siebie w licznych karczmach czy restauracjach, jak również niewielkich, przydomowych jadłodajniach, w których istnieje możliwość skosztowania prawdziwej, chorwackiej kuchni. Wspaniałą atrakcją dla osób aktywnych jest z pewnością bliskość parku krajobrazowego Biokovo – ten zapierający dech w piersiach rezerwat umożliwia przemierzanie go pieszo, rowerem lub też podczas górskiej wspinaczki. Warto jednak pamiętać, aby podczas wszelkiej aktywności sportowej mieć przy sobie odpowiedni zapas wody bowiem tutejsze słońce latem świeci szczególnie długo i intensywnie. Osoby spragnione dużej dawki wrażeń powinny zdecydować się na podróż na Górę św. Jury położonej malowniczo, do której prowadzi niezwykle kręta oraz wąska droga. Dotrzeć tam można samochodem własnym lub specjalnymi mini-busami. Turyści nie powinni zapominać również o bliskości wód leczniczych oraz źródeł Klokun – to właśnie jeden z powodów, dla którego tak wiele osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych przybywa w te okolice.

Plaże

PodgoraPlaże w okolicach miasta Podgora charakteryzują się kamienistą lub żwirową nawierzchnią. Plaże publiczne pełne są barów i tawern, oferujących zimne napoje oraz przekąski. Na plażach nie brakuje również licznych pryszniców oraz toalet.
W poszukiwaniu pięknych plaż warto wybrać się nieco poza miasto, np do miasteczka Cakije, aby zapoznać się z jedną z najpiękniejszych plaż w tym regionie. Osoby pragnące nieco prywatności mogą udać się na jedną z dzikich plaż, znajdujących się w urokliwych zatoczkach.

Proponowane Wycieczki

Osoby przebywające w mieście Podgora z pewnością powinny udać się na obiad do Makarskiej – miasteczko oferuje nie tylko wspaniałe widoki na morze, ale też moc atrakcji: karczmy, restauracje, zabytkowy kościół, wspaniałą i długą promenadę oraz nabrzeże idealne do spacerowania. Równie atrakcyjne będą również miasteczka Baska Voda (18 km), Brela (21 km) oraz Gradac (24 km). Warto również wybrać się na całodniowy rejs statkiem na wyspę Hvar. Koszt rejsu dla osoby dorosłej (wraz z obiadem) to ok. 200 kun. Podczas rejsu grana jest muzyka na żywo, a zwiedzanie wyspy jest samodzielne.

apartamenty Podgora wczasy
Tanie apartamenty Podgora

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *