Odkryj uroki Drače, Trstenik, Dingač

Drače

Znajdujący się w południowej części Dalmacji półwysep Pelješac należy do zdecydowanie najcieplejszych miejsc w całej Chorwacji. Środkowo zachodni region tego półwyspu nosi nazwę Dingač, i słynie z upraw czerwonego wina autochtonicznego szczepu Plavac Mali. Dingač to także nazwa niewielkiej wioski z dwoma pięknymi plażami. Tuż obok, na wschód, znajduje się miasteczko Trstenik. Ta położona w dolinie przy piaszczystej plaży osada rybacka powoli staje się interesującym dla turystów kurortem. Na północny zachód od Trstenika, po drugiej stronie półwyspu znajduje się miasteczko Drače, które położone jest przy kilku żwirowych plażach jednak ze znacznie cieplejszym morzem.

Trstenik

Położenie i dojazd

Półwysep Pelješac leży w południowej Dalmacji, około 35 kilometrów na północ od Dubrownika. Jest on jednak bardzo długi, ponad 70 kilometrów, przez co istnieją dwie alternatywne drogi dojazdu. Pierwsza tak zwana lądowa, związana jest z magistralą dlamatyńską czyli drogą numer 8 na którą powinno się zjechać, jeżeli jedzie się autostradą A1. Jadąc z północy, wzdłuż morza, a konkretnie Kanału Nerweteńskiego, w miejscu gdzie zatoka kończy się należy skręcić w prawo na drogę 414 którą można dojechać do wszystkich tych trzech miejscowości. Ciekawostka jest to, że magistrala dalmatyńska przez kilkanaście kilometrów w miejscowości Neum, przejeżdża przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Alternatywna drogą może być podróż promem z miejscowości Plocze, do której łatwo dostać się omawianą wcześniej autostradą A1. Koszt promu na półwysep wynosi około 150 kn za samochód z pasażerami. Prom dopływa do miasteczka Trpanj skąd droga numer 415 jedzie się na zachód, gdzie po około 6 kilometrach należy skręcić na drogę 414 która dojedzie się do celu.

Dingač

Historia i zabytki

Wszystkie trzy miasteczka leżące na półwyspie Pelješac od wieków związane są z pobliskim Dubrownikiem. W starożytności należące do Ilirian, następnie Rzymian i Bizancjum w średniowieczu w tereny przyszłych miast zostały włączone w skąd Republiki Raguzy, czyli Dubrownika. W XIX wieku cały półwysep wszedł w skąd państwa Habsburgów, a po pierwszej wojnie światowej z całą Dalmacją przyłączono go do Jugosławii. Od 1991 roku, od ogłoszenia niepodległości przez Chorwację Drače, Trstenik, Dingač stały się częścią składową tego pięknego kraju. Ponieważ miasteczka są niewielkie, i powstały w drugiej połowie dwudziestego wieku w czasie intensywnego rozwoju turystyki, dlatego też nie posiadają one zbyt wiele zabytków na swoim terenie. Kilka wiekowych domów rybaków i rolników to jedyne ślady historii w miasteczkach, jednak bliska odległość Dubrownika, na pewno zniweluje tego typu braki.

Janjina

Atrakcje i aktywność sportowa

Drače, Trstenik, Dingač to spokojne miasteczka nastawione przede wszystkim na turystów pragnących ciszy i kontaktu z naturą. Małe rodzinne winiarnie i tawerny na pewno każdemu umilą pobyt. Decydując się na pobyt w środkowej części półwyspu Pelješac, warto za wczas pomyśleć o wynajęciu chociażby małej łódki, gdyż morze w tym miejscu tworzy naprawdę wspaniała linię brzegową. W Trsteniku działa niewielkie centrum nurkowe, które jednak jest bardzo dobrze wyposażone, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Będą tutaj warto także poświęcić kilka godzin na górską wycieczkę, gdyż widoki ze szczytów są niesamowite. Ciekawostką dla przybywających tu polaków może być fakt iż w okolicy ma swój dom Robert Makłowicz, który wyjątkowo ceni sobie bogactwo kulinarne tej ziemi.

Plaże

We wszystkich tych miejscowościach są ogólnodostępne żwirowe plaże, które jednak mają bardzo dziki charakter, charakteryzujący się tym iż nie ma przy nich popularnych w większych miastach barów, wypożyczali i innych udogodnień. Oczywiście plaże są czyste i śmiało można powiedzieć, że adresowane także i dla dzieci.

Dingac

Proponowane wycieczki

Będąc na półwyspie Pelješac nie sposób poświecić co najmniej jednego dnia na wycieczkę do pobliskiego Dubrownika. Ta perła Adriatyku, wpisana na listę UNESCO, warta jest poświecenia jej każdej chwili. System murów obronnych , który zachował się do dziś, pochodzi z czasów gdy miasto było stolicą niewielkiej republiki handlowej, która zachowała niezależność zarówno od Turcji jak i Wenecji. Dla wielu osób najładniejszym miejscem w całym Dubrowniku jest fort Świętego Jana, który wraz z portem robi niesamowite wrażenie, i nie raz służył współczesnym filmowcom jako plan filmowy. Warto także wybrać się do miejscowości Ston znajdującej się u podnóża półwyspu Pelješac, gdzie znajduje się bardzo dobrze zachowany średniowieczny mur obronny oddzielający posiadłości Dubrownika od reszty półwyspu. Mur ten nazywany jest europejskim chińskim murem.

apartamenty Drače wczasy
Tanie apartamenty Drace i Trstenik

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *