Ciovo, wczasy na dalmatyńskiej wyspie

Čiovo

Położona na zachód od Splitu malownicza wyspa Čiovo, to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych środkowej Dalmacji. Wyspa połączona od XV wieku mostem ze stałym lądem stanowi idealne połączenie wypoczynku z aktywnością. Nienaruszona przyroda, oraz dziewicze lasy powodują, że miejsce to jest adresowane przede wszystkim dla których nocne życie nie jest najważniejszym elementem urlopu.

Położenie i dojazd

Ciovo leży bezpośrednio przy lądzie stałym, z którym łączy go krótki 100 metrowy most. Jadąc z Polski autostradą A1 w stronę Dubrownika, należy zjechać na Perković i Vrpolje na drogę 58 którą można dojechać bezpośrednio do Trogiru, gdzie mostem można wjechać na wyspę. Można także zjechać następnym zjazdem z autostrady jednak to opcja związana jest z jazdą po wysokich górach, co dla niektórych kierowców, jadących już kilkaset kilometrów może być trochę niebezpieczne.

Čiovo2

Historia i zabytki

Historia Čiova nieodzownie jest związana z jej największą miejscowością Trogir, leżącą co prawda zarówno na wyspie jak i na kontynencie, jednak zajmującą większą część jej terytorium. Miasto to założyli koloniści Greccy, jednak dość szybko zajęli je Rzymianie tworząc to ważny port. We wczesnym średniowieczu wsypa należała do Bizancjum, jednak od VII wieku dość intensywnie zaczęła się tu osiedlać ludność słowiańska (Chorwaci). Następnie wyspa weszła pod panowanie królów Węgierskich i Chorwackich. Wsypa i miasto miały jednak zawsze dość szeroką autonomię, z własną często niezależną władzą. Od 1412 roku Čiovo znalazło się w Weneckiej strefie wpływów, w której to pozostawało aż do 1797 roku. Nastąpienie wyspa , z krótkim napoleońskim epizodem, należała do Habsburgów. Po pierwszej wojnie światowej wraz z całą Dalmacją Čiovo zostało przyłączone wraz z Chorwacją do Jugosławii, z którą to w 1991 roku odzyskało niepodległość.
Zdecydowana większość zabytków wyspy związana jest z Trogirem, którego jednak najstarsza część znajduje się teoretycznie poza Ciovo. W 1997 roku cały zespół miejski Trogir został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wjeżdżając na wyspę warto wiedzieć iż jedzie się po zwodzonym moście zbudowanym w XV wieku, choć oczywiście często przybudowywanym, to jednak konstrukcyjnie opartym na tamtym okresie. Na Čiovo znajdują się wspaniałe zabytki sztuki sakralnej. Klasztor Dominikanów pod wezwaniem Krzyża Świętego znajduje się w miejscowości Mastrinka. Jest to zbudowana bezpośrednio nad wodą XVI wieczna budowla, która do dziś robi na zwiedzających gigantyczne wrażenie. Warto także zobaczyć pochodzący z tego samego wieku klasztor Franciszkanów, z bardzo bogatą kolekcją malarstwa sakralnego.

Čiovo4

Atrakcje i aktywność sportowa

Obecnie Ciovo nastawione jest przede wszystkim na turystkę, w związku z czym przybywający tu wczasowicze, mogą liczyć na wszelkie możliwe atrakcje. W zasadzie dzięki wielkości wyspy, kązdy znajdzie tu coś dla siebie. Środkowa część Čiovo, czyli miejscowości Trogir i Okrug Gornyj adresowane są dla osób szukających bardziej aktywnego wypoczynku, połączonego z dość intensywnym nocnym życiem. Dość liczne dyskoteki, knajpki, tawerny, rozlokowane zwłaszcza blisko morza, sprawią, że zwłaszcza młodzi ludzie będą mogli mówić o świetnej zabawie. Wschodnia i zachodnia część wyspy to miejsca adresowane dla ludzi szukających spokoju i kontaktu z naturą.
Čiovo, jak większość dalmatyńskiego wybrzeża posiada bardzo rozbudowaną sieć pomorskich jaskiń, w związku z czym jest idealnym miejscem dla płetwonurków, nawet takich amatorów, którzy jedynie zanurzają się w morskie wody tylko podczas wakacji. Dość licznie występujące tu centra nurkowe zapewnią każdemu odpowiednie oprzyrządowanie. Przykładowo cały kompletny akwalung można wypożyczyć już za 200 kn, jednak możliwe są do wynajęcia także i pojedyncze elementy stroju i wyposażenia.

ciovo_header

Plaże Ciovo

Čiovo ma na swoim terenie w zasadzie wszystkie możliwe plaże występujące we wschodniej części Adriatyku. Znajdziemy tu zarówno te kamieniste, jak i żwirowe oraz bardzo rzadkie w Chorwacji plaże piaskowe. Należy jednak pamiętać, iż plaże piaskowe w tej części świata zasadniczo różnią się od tych występujących na przykład przy Wenecji, gdyż są to niewielkie linie brzegowe z bardzo drobnym żwirem, który w porównaniu do innych miejsc śmiało można nazwać piaskiem.

Ciovo-01-Croatia

Proponowane wycieczki

Będąc na Ciovo można polecić co najmniej dwie wycieczki, które przebywający tu turysta powinien wykonać. Jedną z nich jest zwiedzanie położonego zarówno na wyspie jak i na kontynencie Trogiru, którego zabytki spowodowały, że miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim miejscem, które warto odwiedzić, jest oddalony o kilka kilometrów Split. Lokalne biura podróży oferują wyjazd do tego miasta statkiem, co jest dodatkową atrakcją, zwłaszcza gdy nie planuje się jakichkolwiek rejsów. W Splicie powinno się odwiedzić słynny na cały świat pałac Dioklecjana, cesarza Rzymskiego, który osiadł w nim po ogłoszeniu swojej abdykacji.

apartamenty Čiovo wczasy
Tanie apartamenty Ciovo
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *