W sercu wyspie Krk

Krk

Położona na północno-zachodniej części Chorwacji wyspa Krk to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym kraju. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, którego historia sięga czasów starożytnych, a swój największy rozkwit przeżywało podczas panowania weneckiego.

Położenie i dojazd
Krk znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy o tej samej nazwie. Sama wyspa to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Wyspa połączona jest ze stałym lądem mostem, na którym pobiera się opłatę (za samochód osobowy 35 kun). Od mostu do Krk prowadzi droga numer 102, którą należy jechać około 30 kilometrów.

Krk

Historia i zabytki
Krk to jedno z najstarszych miast wschodniej części Adriatyku. Założyli je zamieszkujący te tereny Ilirowie, jednak to Rzymianie, po zdobyciu miasta w znaczny sposób je rozbudowali. Do dziś widać pozostałości tamtego okresu, między innymi poprzez część zachowanych murów miejskich czy też run rzymskich łaźni. W VII wieku w mieście pojawili się słowiańscy Chorwaci, którzy dość szybko osiągnęli status większości. W tym czasie wyspa jak i miasto należał do Bizancjum. Na początku XI wieku miasto Krk przez chwilę należało do Królestwa Chorwacji, by następnie przypaść Wenecji, z którą to związane było aż do końca XVIII wieku. Z tego też czasu pochodzi największa liczba zabytków w mieście, wzorowanych oczywiście na budynkach i architekturze samej Wenecji. Po I wojnie światowej i krótkiej włoskiej okupacji miasto przypadło nowo powstałemu Królestwu SHS czyli przyszłej Jugosławii. Od 1991 roku jest częścią niepodległej Chorwacji. Szczególnie warte polecenia dla turystów są omawiane wcześniej mury miejskie, które łączą w sobie elementy obronne od starożytności do epoki prochu. Duże wrażenie zrobi także Zamek Frankopanów dawnych władców wyspy, którzy byli wielkimi magnatami znanymi w całej Europie. Katedra Wniebowzięcia NMP jest przykładem romańskiej budowli przebudowanej nastąpienie w stylu barokowym. Ilość zabytków w tym mieście wymaga dość dużego przewodnika, gdyż w zasadzie każdy dom, budynek w Krk to ogromna i długa historia.

wyspa Krk

Atrakcje i aktywność sportowa
Ilość historycznych atrakcji w Krk jest niesamowita, jednak jest to także i nowoczesne miasto otwarte przede wszystkim na licznie przybywających tu turystów. Stare miasto to liczne tawerny i małe restauracyjki serwujące zarówno tradycyjne dania tutejszej kuchni jak i też tak zwaną kuchnię międzynarodową. W sierpniu odbywają się w mieście regaty tradycyjnych łodzi żaglowych, które przyciągają amatorów tej aktywności w zasadzie z całej Europy. Oczywiście w Krk dostępne są liczne baseny, boiska piłkarskie a także położone niedaleko pole golfowe.

krk

Plaże na wyspie Krk
Tutejsze plaże są wyjątkowe. Przede wszystkim na całej wyspie, również w miejscowości Krka, zobaczyć możemy niebieskie flagi świadczące o tym, że plaża jest czysta, woda krystaliczna, a czas spędzony nad brzegiem będzie bezpieczny. W dodatku to znak dla turystów, że miejsce w którym jesteśmy ma dobrze rozwiniętą bazę turystyczną i dobrze prosperuje tam system zarządzania strefą przybrzeżną. Ciekawską może być fakt iż część plaż, jest sztuczna, i odnawiana zawsze przed rozpoczęciem nowego sezonu urlopowego.

wyspa krk

Proponowane wycieczki
Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów wodnych powinniśmy odwiedzić miasto Punat, znajdujące się nieopodal miasta Krk. To tam odbywają się regaty żeglarskie, gdyż w mieście tym znajduje się jedna z większych przystani jachtowych w Chorwacji. Można nauczyć się tam postaw żeglarstwa, a także nurkowania, oraz skorzystać z oferty parku wakeboardowego. Będąc w Punat nie można przegapić Kościoła Parafialnego Świętej Trójcy, gdyż jest to monumentalna budowla, nazywana jedną z najbardziej imponujących budowli architektonicznych świata. Krk i okolice oferują także możliwość morskiego łowienia ryb ze specjalnych kutrów. Złowienie dorady nie powinno sprawić większych problemów, ale zdarzają się i połowy zdecydowanie większych sztuk. Do miasta Vrbnik, oddalonego od Krk zaledwie o 11 kilometrów powinni udać się fani morskiego nurkowania, gdyż znajduje się tam wiele malowniczych i łatwo dostępnych jaskiń. Jeżeli natomiast chcemy nieco odpocząć i udać się na romantyczny spacer, to idealnym miejscem do tego będzie Omisalj. Miejscowość leży niedaleko mostu łączącego wyspę z lądem, a brzegiem urwiska położony jest malowniczy deptak, z którego rozciąga się wspaniały widok na niewielką przystań i morze. Każdy kto chce odpocząć na pięknych plażach powinien skorzystać z oferty miasta Baska, w którym znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Miasto Malinska, to idealne miejsce dla młodych osób. Miasto to, uważane jest za miasto klubów i dyskotek na wyspie. Choć miłośnicy zabytków i muzeów również znajdą tu coś dla siebie. W mieście zwiedzić można zakon franciszkanów oraz muzeum klasztorne, także obejrzeć antyczne skarby umieszczone w kaplicy świętego Mikołaja.

apartamenty wyspa Krk wczasy
Tanie apartamenty Krk

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *