Nemira w pobliżu Omiś – idealny spokój

NemiraNemira położona jest 3 km od Omisu, w stronę Makarskiej. Jest to niewielka osada, żyjąca głównie z turystyki i z rybołówstwa, na skalnym, nieco dzikim wybrzeżu. Nie ma tu wzmożonego ruchu jak w typowo wakacyjnych kurortach. W Nemira panuje kameralna, nieco senna atmosfera małego miasteczka. Czyste morze, żwirowe plaże ocienione przez sosny sprzyjają wypoczynkowi w spokojnych i komfortowych warunkach. Jest też dostatecznie blisko, by odwiedzić inne miejscowości riwiery, np. Omni, Split, albo Makarską i poczuć klimat tętniącego życiem kurortu.

Położenie i dojazd

Nemira leży zaledwie 25 km na południe od Splitu i 3 km od Omis. Dojazd jest łatwy dzięki niedawno wybudowanej autostradzie z Zagrzebia do Splitu. Jadąc z Polski można kierować się na Wiedeń, a stamtąd trasa prowadzi cały czas autostradami. Do Splitu można też przylecieć samolotem, a ze Splitu do Omis ( 3 km od Nemiry) w sezonie kursują autobusy i busy co około 15 minut. Lotnisko w Splicie jest oddalone od Nemiry o około 50 km.
Historia i zabytki
NemiraNemira i pobliskie Omis to dawne ostoje piratów, najgroźniejszych na całym akwenie Morza Śródziemnego. Osada jest niewielka i w dużej mierze zachowała charakter i tradycyjna dla tych rejonów zabudowę, choć obecnie jest to już jedna z dzielnic Omis. Najstarsze zabytki w okolicy pochodzą z czasów antycznych, tereny te kolonizowali Rzymianie i Grecy. W średniowieczu tereny wokół Nemiry były w posiadaniu piratów z Omis, z którymi walczyli Wenecjanie, papież, Split i pobliskie miasta. By bronić się przed tureckimi najeźdźcami wybudowano obronne mury. Do naszych czasów w Omis dotrwał kościół św. Piotra z X w. fort Mirabela, fort Fortica, kościół św. Mihovila, kościół Świętego Ducha, klasztor franciszkanów, ciekawe eksponaty prezentuje też muzeum miejskie.

Atrakcje i aktywność sportowa

Nemira OmisMiejscowość jest napraw niewielka, jest tu tylko kilka sklepów i restauracji. Turyści polecają restaurację nad samym morzem, z tarasami gwarantującymi piękne widoki podczas spożywania posiłku. Kolejna restauracja znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez osadę i serwuje także posiłki dla grup zorganizowanych. Tuż obok jest lodziarnia. W miasteczku można zjeść nie tylko specjały chorwackiej kuchni, ale też pizzę. W Omis najpopularniejsze restauracje to: Borovina, Crotia, Delfin, Sagita i Radmanove Mlinice. Nemira stanowi zatem doskonałą bazę wypadową, miejsce gdzie można odpocząć w ciszy, ale leży wystarczająco blisko kurortów, by skorzystać ze wszystkich oferowanych przez nie atrakcji. Do pobliskiego Omis idzie się 15 minut, a na miejscu można spędzić czas niezwykle atrakcyjne. Skalne wybrzeże z przecinającą je rzeką stanowi wyzwanie dla kajakarzy, rzeką organizowane są bowiem spływy. Nadmorskie skały i klify są doskonałym miejscem do wspinaczki a wzdłuż rzeki prowadzi kilka tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Panują tu także idealne warunki dla paralotni, startuje się z trawiastego wzgórza a lądowisko jest na plaży miejskiej w pobliskim Omis. Okolice Nemiry chwalą sobie także doświadczeni nurkowie. Na głębokości 20 metrów spoczywa wrak statku handlowego, a dziesięć metrów głębiej leżą starożytne amfory. W pobliżu miasteczka morze pełne jest jaskiń i tworów skalnych, kwitnie też bujne, podwodne życie, które podziwiać można wypożyczając sprzęt do nurkowania. Rozrywki w klubach nocnych, dyskotekach i barach szukać trzeba w Splicie, Omis i Makarskiej. Latem w pobliskim Omis właśnie odbywają się koncerty tradycyjnej i nowoczesnej muzyki, festiwale, recitale i inne wydarzenie kulturalne.

Plaże w Nemira

NemiraW Nemira są dwie żwirowo-kamieniste plaże. Szersza i większa plaża znajduje się od strony Omis, ale niedaleko od centrum miasteczka jest też niewielka plaża między dwoma blokami skalnymi, dojście do niej możliwe jest drogą wzdłuż morza albo między blokami skalnymi. Jeśli ktoś chciałby, by plażowaniu towarzyszyły atrakcje w postaci promenady, restauracji tuż nad morzem i placów zabaw dla dzieci, powinien wybrać się do Omis. Plaże są tam żwirkowo-piaskowe, najpopularniejsze to „Velika plaža” (km długości) i plaża „Slavinj”.

Proponowane wycieczki

Zatrzymując się w Nemira zyskać można szansę na zobaczenie wielu atrakcji regionu, bez zbytniego wysiłku i dalekich wypraw, co ważne, np. w przypadku osób starszych i rodzin z dziećmi. Udając się tylko do oddalonego o 3 km Omis można wziąć udział w spływie kajakowym albo przejażdżce tratwą po rzece Cetina. Trasa prowadzi z Cikotina Lada do Blato i trwa dwie, trzy godziny. Jest też trasa trudniejsza, dla osób zaawansowanych w kajakarstwie górskim, którą pokonać można tylko kajakiem. Młodzież chętnie odwiedzi na pewno centrum riwiery, którym jest słynna, tętniąca życiem Makarska z licznymi klubami nocnymi i dyskotekami. Ciekawym miejscem jest Split, oferuje liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Wzdłuż Rivy, głównej promenady Splitu szumią nad głowami palmy, a turystów ochładzają urządzenia wytwarzające wodną mgiełkę. W Splicie obowiązkowym punktem wyprawy powinien być Pałac Djolkecjana, a dla spragnionych adrenaliny park linowy Zip-line w Omis.

apartamenty Nemira wczasy
Tanie apartamenty Nemira
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *