Milna perła wyspy Brac

milnaMilna leży na wyspie Brac, w zatoce podzielonej na dwie części – Zalo i Pantera. W mieście jest jedna z najlepszych marin w Chorwacji. Przygotowano ją z myślą o żeglarzach z całego świata, którzy na wyspę ściągają ze względu na krystalicznie czyste morze, przejrzyste nawet na dużych głębokościach, co sprawia, że nurkowanie w akwenach otaczających Brac jest niezwykle przyjemne i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Żeglowanie wzdłuż wybrzeża wyspy, dzięki ciekawej linii brzegowej i wielu zatokom stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. Samo miasto także jest niezwykle piękne, z uroczą zabudową w stylu urbanizmu barokowego. Mieszkańcy obecnie żyją głównie z turystyki. Liczne restauracje serwują lokalne dania, a także zapewniają program artystyczny. Milna ma też znakomitą infrastrukturę wypoczynkową. Będąc na wyspie Brac warto zawitać do miasta i przespacerować się uliczkami Milny, podziwiając budowle będące prawdziwymi perłami dawnej architektury.

Położenie i dojazd

milna2Miasto Milna leży w zachodniej części wyspy, około 18 km od Supertu. Podróż na wyspę możliwa jest autem, transportem zorganizowanym (autokary), bądź koleją. Należy dojechać autostradą do Splitu albo do Makarska leżącego na Riwierze Makarskiej w środkowej Dalmacji, stamtąd kursują na wyspę promy. Z Polski najwygodniej jechać przez Austrię, Węgry, Słowenię na Zagrzeb autostradą A1 albo Magistralą Adriatycką. Samochody przewożone są ze Splitu do Supetar, a do Bol i Milny kursują katamarany. Z Makarska kursuje prom do Sumartin. Przeprawa promowa możliwa jest codziennie. Podróż promem trwa w zależności od linii 50 albo 60 minut. W sezonie między Splitem a Supetar jest 14 kursów, a między Makarską a Sumartin 4 albo 5, poza sezonem jest to odpowiednio 9 i 3 kursy. Osoby podróżujące samolotem, najbliżej Milny wylądują w Splicie i Dubrowniku, a stamtąd do przeprawy promowej dotrzeć można autobusami, taksówką albo wynajętym autem. Na wyspie znajduje się lotnisko, ale obsługuje jedynie niewielkie samoloty.

Historia i zabytki

milna wyspa bračPoczątki Milny udokumentowane zapiskami sięgają XVI w., kiedy to ród Ciernić wybudował tu zamek i kościółek św. Marii. Wokół tych zabudowań zaczęła rozrastać się osada. Do dziś w Milnie zachowała się w doskonałym stanie zabudowa w stylu barokowym. W mieście podziwać można dwupiętrowe, okazałe domy dawnych kapitanów i armatorów. W XVIII i XIX w. statki z Milny pływały po morzach całego świata. Stąd też pochodzi tradycyjna dalmatyńska łódź o nazwie bracera, a do tutejszego portu zawijała łódź cara. W okolicy miasta znajduje się wiele zabytkowych budowli, do zatoki Osibova warto wybrać się, by obejrzeć kościół św. Josipa.

Atrakcje i aktywność sportowa

Miasto leży w zatoce, która jest doskonałym naturalnym portem, w samym centrum zbudowano nowoczesna marinę, do której cumować mogą jachty i żaglówki. W Milnie nie ma natomiast typowych dla wakacyjnych kurortów klubów nocnych i barów. Mieszkańcy otworzyli wiele restauracji ale nie zdecydowali się na poszerzenie oferty o dyskoteki, gdyż wolą zachować kameralny nastrój miasta. By bawić się w tego typu lokalach należy udać się np. do Supetar do miejsc takich jak: „Havana”, „Paparazzo”, „Roso”, „Benji” oraz bar „Thriller”. Do Milny przybywają zatem głównie rodziny z dziećmi i osoby zdecydowane na spokojne, choć ciekawe wakacje. Sport i rekreacja możliwe są dzięki infrastrukturze i zaangażowaniu lokalnych klubów sportowych. Oczywiście najpopularniejsze są sporty wodne, nurkowanie, żeglarstwo, ale zainteresowaniem cieszą się też koszykówka, siatkówka, czy tenis. Latem tradycją jest już organizowanie imprez promujących lokalna kulturę i region. Podczas „Wieczoru rybackiego” posłuchać można miejscowych chórów, obejrzeć występy tancerzy i spróbować dań opartych na starych recepturach. Smaczne jedzenie serwują restauracje, z których najpopularniejsze to Amfora, Fortuna, Fontana i Gajeta.

Plaże w Milna

milna bracW Milne i bezpośrednim sąsiedztwie są 4 duże plaże, kamienno-żwirkowe. Nazywają się Pasikova, Lučice, Maslinova, Osibova, dwie leżą w granicach miasta a dwie na jego obrzeżach. Plaże nie są szerokie, nad sam brzeg schodzą sosnowe lasy i zarośla, można wypoczywać w ich cieniu, co jest istotne, gdyż plażę położone są od południa. Wysokie nasłonecznienie i osłona od północnych wiatrów sprawiają, że sezon trwa tu bardzo długo i wypoczywać na plaży można naprawdę długo. Przejrzysta woda zachęca do nurkowania.

Proponowane wycieczki

Wyspa Brać oferuje wiele atrakcji, tak więc z ciekawym spędzeniem wolnego czasu nie powinno być najmniejszego kłopotu. Oczywiście miejscowi rybacy i właściciele statków proponują rejsy wzdłuż wybrzeża i na pobliskie wysepki, ale interesujące są też wyprawy drogą lądową, szlakiem miasteczek i miejscowości turystycznych. W Supetarze znajduje się galeria, gdzie miłośnicy sztuki podziwiać mogą prace Ivana Rendicia, organizowane są tam też imprezy kulturalne. Ciekawe zbiory sztuki sakralnej zgromadził kościół św. Piotra. Z Supetaru pojechać można do Sutivan, albo w odwrotnym kierunku, do Splitu. Najciekawszą może jednak okazać się wyprawa wzdłuż wybrzeża na południe do Bol i Sumartin, a po drodze podziwianie zatoczek i widoku na morze. W Bol turystów przyciągają plaże z białymi kamyczkami, najsłynniejsza nazywa się Zlatni Rat. Warto także obejrzeć klasztor dominikanów, podobnie w Sumartin, ciekawe są zabudowania klasztorne franciszkanów i kościół św. Marcina.

apartamenty Milna wczasy
Tanie apartamenty Milna
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *