Marušići i Mimice bliźniacze perły adriatyku

MarušićiMarušići i Mimice to dwa niewielkie miasteczka zawieszone na klifie niemalże bezpośrednio nad Adriatykiem. To wymarzone miejsce dla wszystkich ceniących sobie niesamowite i bardzo romantyczne krajobrazy. Z góry jednak warto zaznaczyć, że nie jest to miejsce dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach, gdyż większość uliczek w miasteczkach jest prowadzona wykutymi w skale chodami.

Położenie i dojazd

Marusici i Mimice położone są w środkowej Dalmacji, bezpośrednio przy brzegu Adriatyku. Do miasteczek tych doprowadzony jest bardzo łatwy dojazd oparty o dwa zjazdy z Autostrady A1. Pierwszy wariant związany jest ze zjazdem na miejscowość Blato, skąd należy jechać w stronę wybrzeża drogą 70 na Omis, gdzie następnie należy skręcić w lewo na tak zwaną magistralę dalmatyńską i dojechać nią po dwunastu kilometrach na miejsce. Drugi wariant oparty jest na zjeździe na Sestanowiec (zjazd numer 28), skąd następnie należy udać się drogą 39 w stronę wybrzeża. Na końcu tej szosy należy skręcić w prawo na magistralę Dalmatyńską i po niecałych pięciu kilometrach dojechać do miejsca przeznaczenia. Jednak pomimo że ten drugi wariant jest krótszy, to jednak jest bardziej górzysty, z większymi serpentynami, co w przypadku dłuższej trasy jest dość niebezpieczne.

MimiceHistoria i zabytki

Tereny na których obecnie znajdują się miasteczka Marusici i Mimice aż do XVII wieku były niezamieszkałe, choć miejsce to ma tradycje historyczne sięgające czasów starożytnych, gdy ziemia tą władali Ilirowie oraz Rzymianie. Po spustoszeniu wśród rodzimej ludności dokonanej w VI wieku przez germańskich Gotów, na teren środkowej Dalmacji przybyli Słowianie, a dokładnie Chorwaci, którzy utworzyli tu swoje niezależne państwo. Aż do czasów nowożytnych ziemie te niejednokrotnie zmieniały właścicieli, by ostatecznie po zakończeniu zagrożenia najazdami tureckimi Wenecja zdecydowała się na ufundowanie kościoła w miasteczku Mimice, przez co oficjalnie potwierdziła istnienie tego organizmu. Prawdziwy rozwój miasteczek rozpoczął się jednak w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy znacznie rozwinął się ruch turystyczny w socjalistycznej i jugosłowiańskiej wtedy jeszcze Chorwacji. Od 1991 roku od odzyskania przez Chorwację niepodległości Marušići i Mimice przeżywają gwałtowny rozwój opierając się wyłącznie na turystyce. W ostatnich latach wybudowano w miasteczkach dużą ilość niewielkich rodzinnych pensjonatów i apartamentów, które nadają niepowtarzalnych charakter temu miejscu.

Atrakcje i aktywność sportowa

Marušići OmišZarówno Marusici jak i Mimice oferują przybywającym tu turystom głównie atrakcje związane z ciepłym, czystym aczkolwiek głębokim morzem. Najpopularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu jest plażowanie oraz nurkowanie. Szczególnie te drogie warte jest szerszego omówienia, gdyż Marušići i Mimice to idealne miejsce zwłaszcza dla osób początkujących, które chcą dopiero nauczyć się poznawać sekrety podwodnego świata. W miasteczkach działa centrum nurkowe, które oferuje kursy dla amatorów w gdzie w przeciągu kilku dni z niedoświadczonego przysłowiowego szczura lądowego uformuje się nowy Jacques Cousteau. Koszty tego rodzaju szkółki zaczynają się od 300 euro, a po ukończeniu takiego kursu otrzymuje się specjalny certyfikat, który upoważnia do oficjalnej przynależności do środowiska nurków.

Plaże

Omiš MimiceMarušići i Mimice to miasteczka oparte na kilku przepięknych i piaszczystych plażach. Do tego należy doliczyć betonowe wybrzeża, idealnie dobrane do bezpośredniego pływania w głębokiej wodzie. Taka sytuacja powoduje, że każdy bez względu na zainteresowania znajdzie tu dokładnie to czego szuka. Warto także zaznaczyć że plaże oparte na piasku oraz drobnym żwirze bardzo łagodnie wchodzą w morze, przez co mogą być atrakcyjne dla dzieci. W miasteczkach nie a wypożyczalni leżaków ani parasoli, jednak w sezonie letnim otwarte są stragany, gdzie tego typu sprzęt można dość tanio kupić.

Proponowane Wycieczki

Spędzając wakacje w Marusici i Mimice warto wybrać się na kilkugodzinną wycieczkę do pobliskiego Omis, miasteczka, które kiedyś było siedzibą piratów pustoszących okręty płynące do Wenecji i Dubrownika. Dziś jest to jednak spokojne miasteczko, bardzo malowniczo położone u ujścia rzeki Cetiny. W sezonie letnim zarówno w Marušići jak i w Mimice cumują wycieczkowe jachty, oferujące wycieczki na pobliską wyspę Brać, lub nawet do dość odległego Splitu.

apartamenty Mimice Marusici wczasy
Tanie apartamenty Marusici
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *