Omišalj pierwsze miasto na Krk

OmišaljOmišalj często nazwany jest pierwszym miastem na wyspie Krk, gdyż znajduje się najbliżej mostu łączącego tę wyspę zresztą Chorwacji. Jest to także duże centrum turystyczne oraz przemysłowe. W mieście znajduje się terminal ropy naftowej, który obsługuje w zasadzie całą północno-zachodnią część Bałkanów, jednak dzięki dużemu rygorowi środowiskowemu, tego typu sąsiedztwo jest niemal niezauważalne dla natury oraz dla licznych tutaj turystów.

Położenie i dojazd

Omišalj posiada bardzo dogodny dojazd ,zwłaszcza w przypadku podróżny z Polski. Z Cieszyna do miasta Omišalj jest tylko 830 kilometrów co nawet w przypadku spokojnej jazdy nie powinno nikomu zająć więcej niż 10 godzin podróży. Na Krk najlepiej dostać się kierując się z Zagrzebia lub Lublany na Rijekę, a stamtąd nową autostradą A7 aż do jej końca. Następnie drogą numer 102 należy przejechać po płatnym moście na Krk (cena wynosi 35 kn za samochód osobowy), i po około 3 kilometrach od wspomnianego mostu jest się już w centrum miasta Omišalj. Warto także zaznaczyć że w Omišalj znajduje się niewielkie lotnisko, które w okresie letnim obsługuje między innymi loty kursowe i czarterowe głównie do Niemiec, Skandynawii oraz oczywiście innych miast Chorwacji.

Omišalj KrkHistoria i zabytki
Pomimo że współczesny Omišalj nie ma oficjalnie długiej historii, to jednak miasto to leży na fundamentach powstałych z ruin antycznego rzymskiego miasta Fulfinium założonego tutaj w II wieku po Chrystusie. Kiedy jednak na przełomie VI i VII wieku na tereny przybyli Chorwaci, miasto było już w ruinie, najprawdopodobniej wskutek najazdu Gotów, oraz braku ekonomicznych perspektyw związanych z handlem w tym okresie. W średniowieczu Krk związany był z królestwem Chorwacji, a zarządzany przez potężny ród Frankopanów. W tym tez czasie na kartach historii pojawia się pierwsza wzmianka o Omišalj, a konkretnie w 1453 roku. W 1480 roku Frankopanowie zmuszeni zostali do oddania Omišalj i całego Krk republice Weneckiej i od tego czasu aż do 1797 roku miasto to związane było z tym handlowym imperium. W XIX wieku miasto Omišalj było częścią cesarstwa Habsburgów, natomiast po I wojnie światowej weszło w skład Jugosławii, będąc wtedy najbardziej na północ wysuniętym portem, gdyż Rijeka, Istra i pobliski Cres należały wtedy do Włoch. W 1991 roku wraz z odzyskaniem niepodległości przez Chorwację Omišalj rozpoczął intensywny rozwój oparty głównie na turystyce.
W mieście Omišalj warto zobaczyć bazylikę Najświętszej Marii Panny z XII wieku, która, choć wielokrotnie przebudowywana zachowała swoją klasyczną bryłę. Warto zwrócić uwagę na tablice zawieszoną w świątyni która zapisana jest głagolicą, pierwszym chorwackim alfabetem. W zatoce Sepen pomiędzy terminalami ropy naftowej, znajdują się ruiny miasta Fulfirum, gdzie można zobaczyć między innymi wczesnochrześcijańską świątynię, oraz wille możnych mieszkańców tego miejsca.

Atrakcje i aktywność sportowa

OmišaljZdecydowanie największą atrakcją miasta Omišalj jest ciepłe i czyste morze, przez co niemalże cały ruch turystyczny opiera się na tej atrakcji. Port w miasteczku oparty jest głównie na niewielkich jednostkach pływających, których pewna część można wyczarterować w pobliskich biurach, lub wcześniej przez internet lub telefon. Warto zaznaczyć, że na łodzie z silnikiem do ośmiu koni mechanicznych nie ma potrzeby posiadania specjalnych certyfikatów,przez co cieszą się one dość dużym powodzeniem wśród turystów. Warto jednak przed wynajmem takiej łodzi (cena około 300 kn za dzień), zapoznać się z ogólnymi zasadami wśród jednostek pływających w porcie i na otwartym morzu. W Omišalj znajduje się także dość spora liczba hoteli, które zapewniają ciekawe atrakcje nie tylko w dzień ale także w nocy. Zwłaszcza tutejsze dyskoteki cieszą się dużym powodzeniem i przyciągają młodzież nawet z odległej Rijeki.

Plaże

OmisaljMiasto Omišalj posiada dość dużą ilość plaż jednak w zdecydowanej większości żwirowych oraz kamiennych co może nie być zbyt atrakcyjne szczególnie dla małych dzieci. Najładniejsza plaża znajduje się na zachód od portu i oparta jest na na gruboziarnistym piasku. Miejsce to jednak jest idealne dla rodzin, gdyż morze jest tu spokojne, a i łagodne zejście do wody pozwala na bezpieczna zabawę maluchów.

Proponowane Wycieczki

Będąc w Omišalj niemalże należy odwiedzić pobliską Rijekę. Warto to jednak zrobić z pomocą licznych łodzi wycieczkowych, które wpływają do starszej części tego miasta. W Rijece warto zobaczyć między innymi katedrę Świętego Wita, oraz pozostałości po włoskiej linii obronnej z dwudziestolecia międzywojennego, które znajdują się na wzgórzach górujących nad miastem. Jest to pozostałość po burzliwy okresie z historii tego miejsca, które w pewnym okresie było prywatnym państwem jednej osoby.

apartamenty Omišalj wczasy
Tanie apartamenty Omisalj
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *