Mandre niewielki kurort z pięknym morzem

MandreMandre to niewielka miejscowość znajdująca się w zachodniej części skalistej wyspy Pag, która w okresie letnim staje się dość dużym kurortem z liczbą turystów z przekraczającą grubo ponad dziesięć tysięcy. Dzięki dobrze zorganizowanej bazie turystycznej wszyscy urlopowicze maja zapewnione wszelkie możliwe atrakcje, zachowując jednak bardzo małomiasteczkowy charakter kurortu.

Położenie i dojazd

Mandre leży w środkowej części wyspy Pag, na jej zachodnim wybrzeżu przy niewielkim naturalnym porcie. Najszybciej i najłatwiej do Mandre dojechać lądem, korzystając z autostrady A1 z której najlepiej zjechać przed Zadarem na drogę numer 106 którą przez most można wjechać od południa na Pag. Na wyspie należy dalej jechać tą szosą aż do miasteczka Simuni skąd lokalnymi drogami można szybko dojechać do Mandre. Istnieje także możliwość dotarcia drogą morską, jednak jej koszty oraz czas sprawia, że nie jest ona zbyt opłacalna, w porównaniu do jazdy autostradą.

Historia i zabytki

Mandre PagHistoria miasta Mandre nie jest zbyt imponująca i ogranicza się głównie to ostatnich lat i rozwoju turystyki. Jednak tereny na których obecnie znajduje się miasto maja bardzo bogatą sięgająca głębokiego średniowiecza historię. Wyspa Pag która także i dziś jest jednym z najbardziej niegościnnych dla rolnictwa terenów Chorwacji posiadała znikome osadnictwo, które jednak potrafiło wykorzystać do ostateczności wszelkie możliwe środki, by wydobyć jakiekolwiek plony z tej wsypy. Pierwszymi osadnikami byli Ilirowie, którzy zostali zromanizowani. Od VII wieku zaczęło się osadnictwo Słowian, a konkretnie Chorwatów, którzy w średniowieczu utworzyli własne państwo. W epoce nowożytnej, Pag należał jednak już do Republiki Weneckiej, a w XIX wieku przypadł w udziale Austrii. W tym tez czasie powstaje niewielka osada Mandre, która w XX wieku podczas rozwoju turystyki powoli rozrasta się do dnia dzisiejszego. Od 1991r Mandre jest częścią niepodległej Chorwacji. W mieście nie ma żadnych zabytków, jedynymi pozostałościami po historii tego miejsca są pozostałości po licznych murkach oddzielających pola uprawne, które ciągną się niemalże przez cała wyspę.

Mandre

Atrakcje i aktywność sportowa

Ponieważ Mandre jest niewielką osadą, posiada też i ograniczone, aczkolwiek wystarczające atrakcje, skierowane głównie do osób chcących spokojnego i przyjemnego kontaktu z naturą. Oczywiście wszystkie one związane są z pięknym, ciepłym i turkusowym morzem. Najpopularniejsza atrakcja jest bez wątpienia nurkowanie, zarówno w pełnym akwalungu jak i na zwykłą rurkę. W mieście znajduje się profesjonalne centrum nurkowe, w którym poza szkoleniami i serwisowaniem sprzętu można wypożyczyć kompletny strój do pływania podwodnego. Bardzo przyjemna atrakcją jest możliwość wynajęcia lodzi motorowych i jachtów. Jeżeli chodzi o te pierwsze to łódź z silnikiem do 8 koni mechanicznych może być obsługiwana przez każdego, a cena wypożyczenia kształtuje się w okolicach 200 kun za dzień plus koszty paliwa.

Plaże

Pag MandreW Mandre występują przede wszystkim plaże kamieniste, choć występują tu także krótkie odcinki plaż żwirowych. Warto nadmienić fakt iż w związku z tym iż jest to niewielka miejscowość w Mandre nie ma przy plażowych wypożyczalni leżaków i parasoli. Jednak na wszystkich kwaterach właściciele nieodpłatnie udostępniają turystom tego typu produkty. Warto także nadmienić, że w centrum miasteczka w samoobsługowym sklepie spożywczym można w sezonie letnim kupić wszystkie możliwe artykuły związane z plażowaniem, po bardzo atrakcyjnych cenach.

Proponowane Wycieczki

Będąc w Mandre na wakacjach warto poświęcić jeden dzień na wycieczkę do oddalonej o kilkanaście kilometrów miejscowości Novalja, w której warto zobaczyć gotycki kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, a który zbudowany został na wczesnoromańskiej świątyni. W kościele tym można zobaczyć między innymi bizantyjskie mozaiki, oraz znakomity barokowy ołtarz. Warto także skorzystać z tak zwanego quad-owego safari po bezdrożach tej skalistej wyspy. Warto jednak zaznaczyć, że jest to dość niebezpieczne, gdyż skalny i kamienny grunt, jest o wiele mniej stabilny niż inna nawierzchnia.

apartamenty Mandre wczasy
Tanie apartamenty Mandre
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *