Malinska – słoneczne miasto na wyspie

MalinskaMalinska to niewielka osada na wyspie Krk, która w okresie wakacyjnym zamienia się w wielki kurort oferujący licznie przybyłem tutaj turystom wszelkie możliwe atrakcje. Pobyt w tym mieście proponowany jest przede wszystkim rodzinom z małymi dziećmi, gdyż Malinska jest cichym i spokojnym miejscem pełnym słońca oraz ciepłego i dość płytkiego tutaj morza.

Położenie i dojazd

Malinska znajduje się w północnej części wyspy Krk, nad dość duża, aczkolwiek względnie płytką zatoką o tej samej nazwie. Do miasta Malinska prowadzi dość szybka i prosta droga z Polski, gdyż Krk jest najbliższą wyspą, którą od granicy w Cieszynie dzieli jedynie niecałe sześćset kilometrów w linii prostej. Z Zagrzebia lub Lublany należy kierować się na Rjekę, czyli największe miasta Kvarneru, skąd następnie należy autostradą A7 udać się do miejscowości Krajlevica gdzie znajduje się most łączący Krk zresztą Chorwacji. Cena przejazdu za most wynosi 35 kn od samochodu, co jest dość sporym wydatkiem, jednak gdy przeliczy się ewentualny kurs promem, wówczas suma ta nie wydaje się już tak duża. Z mostu do Malinska należy jechać drogą numer 102 i po niespełna trzynastu kilometrach zjechać z niej, zgodnie z drogowskazami na centrum tego miasta.

Historia i zabytki

Malinska KrkPomimo, że historia Krk sięga głębokiej starożytności, to miasto Malinska istnieje dopiero od XV wieku kiedy to założono tutaj młyn. Stąd też pochodzi i nazwa miasta, gdyż w języku staro chorwackim, podobnie jak w innych starych językach słowiańskich, na młyn mówiło się Malin. W tym czasie Krk jak i cała Chorwacja związana była unia personalną z Węgrami, jednak ternami tymi zarządzali Frankopanowie, stara szlachecka chorwacka rodzina, która w XVI wieku została zmuszona to sprzedania wsypy Krk republice Wenecji. W XIX wieku Krk został włączony do Austrii. W tym też czasie nastąpił rozwój miasta Malinska, gdyż między innymi z tego miejsca eksportowano płody rolne z głębi wyspy. Po pierwszej wojnie światowej Malinska została wraz z całą wyspą przyłączona do Jugosławii, z której to 1991 roku Chorwacja wystąpiła.
Miasto Malinska zaczęło się rozwijać jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku wraz z rozwojem ruchu turystycznego. W tym też czasie wybudowano wielki kompleks hotelowy Haludovo, który jednak dziś jest już w większości ruiną, szpecącą wschodnią część zatoki. W sąsiednim mieście Porat znajduje się XV wieczny kościół pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny, który jest przykładem architektury późnogotyckiej.

Atrakcje i aktywność spoMalinskartowa

Malinska oferuje przybywającym tu licznie urlopowiczom bardzo dobrze rozwinięta bazę turystyczną opartą głównie na rodzinnych niewielkich firmach. Warto nadmienić, w mieście znajduje się kilka profesjonalnych marin, oferujących żeglarzom wszelkie możliwe usługi. W Malinska ma swoja siedzibę także bardzo profesjonalna centrum nurkowe, oferujące możliwości pływania w wielu miejscach na północy Krk oraz na pobliskiej wyspie Cres. Koszt wspólnego eksplorowania wraz z wypożyczeniem sprzętu zaczyna się od 500 kn za osobę. Warto jednak zapisać się na kilkudniowe kursy nurkowe, adresowane zarówno dla amatorów jak i ludzi średnio zaawansowanych, gdyż cena eksploracji wtedy jest znacznie niższa, a po zakończeniu otrzymuje się specjalny certyfikat.

Plaże

Malinska wyspa KrkW Malinska znajduje się wiele plaż choć w większości są one żwirowe lub betonowe, jednak wszystkie są zadbane i czyste. Warto zaznaczyć, że przy plażach znajdują się punkty w których można za opłatą 30 kn wypożyczyć leżak i ewentualnie parasol przeciwsłoneczny. W miasteczku jest także duża ilość sklepików i straganów oferujących sprzęt plażowy, w związku z czym nie warto przywozić tego typu produktów, gdyż cena ich jest na miejscu niemalże identyczna.

Proponowane Wycieczki

Z miasta Malinska w sezonie letnim codziennie wypływają statki wycieczkowe, zarówno wzdłuż brzegów wyspy Krk jak i do pobliskiego Rijeku. Koszt takiej wycieczko zaczyna się średnio od 200 kn za osobę. Szczególnie warto wybrać się do Rijeki, największego miasta tej części Chorwacji, które posiada na swoim terenie bardzo wiele zabytków między innymi kościół Najświętszej Marii Panny z XVII wieku. Warto także zwiedzić Jaskinię Biserujka, znajdującą się na wschodzie wyspy Krk, która posiada wspaniałą szatę naciekową, jedną z najlepszych w Europie. Wejście dla osoby dorosłej kosztuje 20 kn, natomiast dla dzieci do 5 lat bilet jest za darmo, jednak należy pamiętać, o tym iż wycieczka po tej jaskini trwa godzinę, a dla niektórych dzieci może to być zbyt długo.

apartamenty Malinska wczasy
Tanie apartamenty Malinska
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *