Fažana, nic dodać, nic ująć

Fažana

Położona na Istrii malownicza miejscowość Fažana należy do jednego z piękniejszych miejsc na tym półwyspie. Duża ilość kempingów, pensjonatów i kwater prywatnych powoduje, że każdy znajdzie tam dla siebie odpowiednie zakwaterowanie.

Położenie i dojazd

Fažana znajduje się w południowej części Istrii, niedaleko miejscowości Pula z którą to tworzy jeden organizm miejski. Fažana leży 630 kilometrów w linii prostej od Polski, przez co dojazd tam nie powinien zajmować więcej niż 10 godzin od granic naszego kraju. W zasadzie na Istrię można dojechać wieloma drogami jednak najszybsza i najpopularniejsza jest ta przez Słowenię i Lublanę. Będąc w stolicy Słowenii, czyli w Lublanie, należy autostradą A1 kierować się na Koper, gdzie na przedostatnim zjeździe należy skręcić w drogę 11, którą po 15 kilometrach dojedzie się do Chorwacji. W zasadzie tuż za granicą zaczyna się chorwacka autostrada A9, którą można dojechać do Puli, a stąd drogą lokalną pojechać na północ w stronę miasteczka Fažana.

Fažana

Historia i zabytki

najstarszym ludem zamieszkującym dzisiejszą Fažanę byli Ilirowie, którzy rozpoczęli osiedlanie się w pobliskiej Puli. Od 177 roku tereny przyszłego miasta przeszły w ręce Rzymu, z którym to związane były poprzez Bizancjum i tymczasowo Franków aż do XI wieku kiedy weszło w skład Republiki Weneckiej, z którą to Fažana istniała aż do końca tego państwa w 1797 roku. Następnie przez kilka lat miasto to było własnością Francji a następnie w ramach kongresu wiedeńskiego przypadła Imperium Habsburgów. Po pierwszej wojnie Fažana weszła w skład Królestwa Włoch by po następnie wojnie przyłączyć ją do jugosłowiańskiej, a następnie niepodległej Chorwacji.
Największym zabytkiem Fažany jest wenecki XVI wieczny kościół pod wezwaniem Świętej Kosmy i Dominika. Zbudowany on został na miejscu dawnej romańskiej świątyni, przez co zawiera dużo zdecydowanie starszych elementów jak chociażby prezbiterium czy też baptysterium.
Ciekawostką może być też fakt iż w miasteczku tym swoją wille posiadał Josif Brozif Tito, były władca socjalistycznej Jugosławii.

Fazana

Atrakcje i aktywność sportowa

Zdecydowanie największą atrakcją Fažany jest morze i wszystko co z nim związane. Duża ilość hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i kempingów zapewni zakwaterowanie w zasadzie każdemu bez względu na zainteresowania oraz przysłowiowy portfel. Bardzo popularny w tej części Chorwacji jest windsurfing, co związane jest z mocnymi wiatrami, które w północnej części Adriatyku są typowe zwłaszcza w lecie. Windsurferzy mają w w Fažana kilka swoich ulubionych kempingów, gdzie mogą oddawać się swojemu hobby w zasadzie przez cały dzień, oraz gdzie istnieją serwisy adresowane specjalnie dla nich. Warto także dodać iż Fažana i całe wybrzeże południowej Istrii, to wielkie zagłębie połowu sardeli, rybek z których robi się między innymi popularne na całym świecie anchois. Co rano można kupić świeże ryby bezpośrednio sprzedawana w porcie, oraz na pobliskim targu. Jeżeli ktoś jednak nie chce samemu przyrządzać jedzenia, warto aby skorzystał z tawern oferujących lokalne ryby.

Fažana

Plaże Fažana

Fažana posiada bardzo ładne i w miarę szerokie żwirowe plaże w południowej części, natomiast na północ od miasta występują jedynie łagodne plaże kamieniste. Te pierwsze są idealne do leniwego wypoczynku połączonego z opalaniem, natomiast na plażach kamiennych warto pojawić się z siatką lub wędką, gdyż pełne są ryb i innych owoców morza. Chodząc po morzu warto pamietac o specjalnych butach, które ochronią nasze stopy przed ewentualnym spotkaniem z jeżowcem, który bardzo lubi kamieniste podłoże.

Fažana Istria

Proponowane Wycieczki

Będąc w Fažanie warto wybrać się na pobliski archipelag Brijuni, który oddalony jest niecałe 3 kilometry od Istrii. Brijuni składa się z dwóch większych wysp Wielki i Mały Brijun, oraz z 13 mniejszych wysepek o bardzo urozmaiconym wybrzeżu. Wyspy znane są z bardzo łagodnego klimatu, tak więc tutejsza roślinność jest wyjątkowo bujna. Ciekawostka może być fakt iż największa wyspa archipelagu jest zarazem parkiem narodowym. Z Fažany organizowane są w okresie urlopowym rejsy statkiem połączone z grupowym zwiedzaniem wysp. Koszt takiej wycieczki to około 200 kn w mniejszym sezonie lub 210 kn w lipcu i sierpniu. Warto także udac się do pobliskiej Puli, która jest bardzo starym miastem z licznymi, nawet jak na warunki Chorwackie, zabytkami.

apartamenty Fazana wczasy
Tanie apartamenty Fažana

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *