Gradac i Podaca, na skraju Dalmacji Południowej

Podaca

Gradac i Podaca to dwa niewielkie miasteczka oddalone od siebie tylko o 3 kilometry, które łączy przepiękna żwirowa plaża. Pomiędzy tymi miastami leży niewielka turystyczna wieś Brist, co może przywołać na myśl polskie Trójmiasto, choć leżące na Makarskiej riwierze

Położenie i dojazd

Gradac i Podaca leżą na samym północi południowej Dalmacji, co powoduje, że klimat jest tu typowo śródziemnomorski z ciepłymi i suchymi latami. Do Gradac i Podacy można dostać się dwoma drogami. Można jechać drogą numer 8 czyli magistralą dalmatyńską, która jedzie cały czas wzdłuż wybrzeża, często bezpośrednio przy plaży. Jednak zdecydowanie bezpieczniejsza i szybsza trasa wiedzie autostradą A1 aż do końca budowanego odcinka, gdzie należy zjechać na miejscowość Ploće, skąd skręcając na północ, po kilkunastu kilometrach można dotrzeć do celu. Jadąc z Polski warto skorzystać z tej drugiej alternatywy, gdyż jest szybsza, a omawiana wcześniej magistrala wiedzie dosłownie przez wszystkie miejscowości nadmorskie, przez co są na niej znaczne ograniczenia prędkości.

Gradec

Historia i zabytki

Na terenie Gradac i Podacy w starożytności mieszkało plemię Ilirów, których dzisiejszymi spadkobiercami mogą być Albańczycy. W VII wieku na te tereny zaczęli przybywać słowiańscy Chorwaci, którzy dość szybko stali się najliczniejszą grupą etniczną. Pierwsza wzmianka o Gradecu pochodzi z 1649 roku i dotyczy spisu weneckich posiadłości w Dalmacji. W tym samym niemalże czasie następuje rozwój tej osady, która nastawiona była przede wszystkim na rybołówstwo i rolnictwo. W XIX wieku Gradec i Podaca weszły w skład Austrii by po pierwszej wojnie światowej wraz z całą Chorwacją wejść w skład Jugosławii. W 1991 roku wraz z całą Dalmacją Gradec i Podaca stały się częścią wolnej i niepodległej Chorwacji.
Ponieważ miasta te są dość młode, zwłaszcza w porównaniu do okolicznych miejscowości, a ich intensywny rozwój związany jest przede wszystkim z turystyką ostatnich lat, dlatego też ilość zabytków jest tutaj ograniczona. W zasadzie można mówić o dwóch miejscach, które świadczą o wielowiekowej historii tego terenu. Jest to górująca nad Podacą wieża obronna z XVII wieku, oraz późnobarokowy kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła z XIX wieku. W Gradecu znajduje się także małe prywatne muzeum pełne historycznych artefaktów z tego terenu. Warto zobaczyć tu dawne wyposażenie rybaków, które bardzo często niewiele się rożni od dzisiejszego.

gradac

Atrakcje i aktywność sportowa

Zarówno Gradac jak i Podaca oraz położony między nimi Brist związane są przede wszystkim z obsługą ruchu turystycznego, co powoduje, że w miesiącach letnich dzieje się tu naprawdę bardzo wiele. W zasadzie co tydzień odbywa się tu jakiś koncert, a najsłynniejszy tutejszy festiwal muzyczny Adio lito przyciąga rzesze turystów z całej Makarskiej riwiery. Jest to impreza związana z zakończeniem lata czyli z końcem sezonu. Nie jest jednak tak, że później nie ma tu co robić, wręcz przeciwnie, w zimniejszych miesiącach Gradec i Podaca mogą zaoferować równie interesujące atrakcje, zwłaszcza dla mieszkańców północy kontynentu, gdzie temperatura jest o kilkanaście stopni niższa.
W Gradecu na plaży znajduje się także duża wodna zjeżdżalnia, która powoli staje się wizytówka tego miejsca. Ma ona długość prawie osiemdziesięciu metrów, a wyjeżdża się z niej bezpośrednio do morza.

Plaże Podaca

Wszystkie plaże w Gradacu, Podacy i Briscie są żwirowe. Ciągnąca się jednak ponad 5 kilometrów plaża jest dość rzadkim zjawiskiem na tak skalistym wybrzeżu. W związku z tym iż plaża jest tak długa, nawet przy dużej ilości osób tu wypoczywających nigdy nie ma tłoku. Oczywiście przy plaży znajdują się punkty umożliwiające niewypożyczenia parasoli i leżaków. Warto także skorzystać z zjeżdżalni wodnej w Gradecu. Dla ludzi, którzy cenią sobie zupełny spokój przy morzu warto polecić niewielki odcinek plaży na zachód od Podacy, gdzie nawet w najwyższym sezonie jest mało osób.

Podaca

Proponowane Wycieczki

Będąc w Gradecu i Podacy warto wybrać się do pobliskiej miejscowości Ploce, która rozlokowana jest u ujścia rzeki Neretwy do Adriatyku. Same miasteczko nie jest być może za bardzo interesujące ale znajduje się tu dość duży port skąd wypływają promy na wszystkie pobliskie wyspy. Szczególnie interesująca jest pobliska wyspa Hvar, która swym kształtem przypomina kawaleryjską szablę, a na której znajduje się bardzo duża ilość interesujących miejsc, jak chociażby miejscowość Sucuraj, której architektura jest klasycznym odzwierciedleniem stylu weneckiego.

apartamenty Podaca wczasy
Tanie apartamenty Podaca i Gradac

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *