Co warto zobaczyć w Duce?

Duće

Duće to niewielkie turystyczne miasto położone w pobliżu miasta Omis, kilkanaście kilometrów na południe od Splitu, która słynie z pięknych i nielicznych w Chorwacji piaszczystych plaż. Jest to także miejsce adresowane dla rodzin z dziećmi, gdyż piasek zapewnia dość spokojne zejście do morza.

Położenie i dojazd

Położona w południowej Dalmacji miejscowość Duce, posiada bardzo dobry dojazd słynną dalmatyńską magistralą czyli drogą numer 8. Jadąc z północy autostradą A1 należy skręcić zjazdem na Split na drogę numer 1 i jechać nią aż do dużego ronda na którym należy wjechać na omawianą wcześniej drogę numer 8, by po 20 kilometrach jazdy wzdłuż wybrzeża być już na miejscu. Istnieje także możliwość dojazdu do południa, jednak ta droga związana jest z pokonywaniem gór, podczas gdy omawiana wcześniej zapewnia komfortową jazdę tunelami.

Duce

Historia i zabytki

Duće jest młodą miejscowością wypoczynkową, będącą tak naprawdę przedmieściami miasta Omiš, miast z wielowiekową historią sięgającą czasów starożytnych. Tereny te zamieszkały były przez Ilirów będących pod dużym wpływem władającego tymi terenami Rzymu, co widać w artefaktach znajdowanych w Duće i Omiš. Po zakończeniu panowania Bizancjum na terenie dzisiejszego Omiš powstała osada której mieszkańcy zajmowali się piractwem, Kres temu położyła dopiero Wenecja, która oficjalnie przyłączyła te ziemie do swojej republiki. Z tych czasów pozostała pamiątka w postaci niewielkiej twierdzy wznoszącej się nad miastem. W XIX wieku podczas panowania Habsburgów miasto powili traciło naczenie by rozwinąć się po II wojnie światowej w socjalistycznej wtedy Jugosławii jako bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynkowe. Do dziś Duće należy do często odwiedzanych miejsc w tej części Dalmacji. Jak wspomniano wcześniej Duće jako tako nie ma żadnych zabytków, jednak pobliski Omiš posiada ich bardzo dużo. Nam miastem góruje średniowieczna twierdza Mirabela, która pamięta czasy pirackich książąt władającymi tymi ziemiami. Bardzo interesujący jest XVI wieczny kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła. Warto także odwiedzić miejscowe muzeum, które posiada znakomita ilość różnych artefaktów z danych czasów.

Duce Omis

Atrakcje i aktywność sportowa

Duce to przede wszystkim piękna plaża, w związku z czym całe życie toczy się wokół niej. W pobliskim Omiš jest jednak zdecydowanie więcej atrakcji, istnieją tu między innymi korty tenisowe, boiska do piłki nożnej i koszykówki. W miasteczku tym jest istnieje także możliwość wynajęcia sprzętu do nurkowania, gdzie koszt całego akwalungu zaczyna się od 200 kn. Warto pamiętać także o możliwości skorzystania z wynajmu sprzętu pływającego takiego jak skuter wodny, rower cz też kajak. Ceny tego typu usługi są zróżnicowane i zaczynają się od 60 kn za godzinę za kajak dla jednej osoby.

Plaże Duce

Jak wcześniej wspomniano Duće to przede wszystkim długie piaszczyste plaże, co samo w sobie jest pewnym ewenementem w skali całej Chorwacji. Miejscowość leży niedaleko ujścia rzeki Cetiny, która powoduje, że morze we wschodniej części miejscowości jest zasadniczo chłodniejsze od tej w zachodniej. Wędrując plażą, można to dość szybko odczuć. Plaże w Duće, w większości odgrodzone są od ruchliwej drogi drzewami, która sprawiają jeszcze to, iż dostarczają plażowiczom cień. Z tego też powodu niewiele osób korzysta z prywatnych lub wynajętych parasoli.

Duce

Proponowane wycieczki

Będąc w Duce warto wybrać się, chociażby dość często kursującymi autobusami, do pobliskiego Spiltu, gdzie można między innymi zobaczyć starożytny pałac Dioklecjana w którym mieszkał ów cesarz po swojej abdykacji. Warto także zwiedzić katedrę Świętej Duji, które jest przebudowanym mauzoleum wspomnianego wcześniej cesarza. Wewnątrz świątyni znajduje się masą pamiątek zarówno z czasów przedchrześcijańskich jak i z czasów gdy zamieniono go w kościół. Ze splitu promem można wybrać się na widoczną z plaż Duće wyspę Brać. Na wyspie warto zobaczyć miasto Supetar, które swoją wenecką architekturą zaskoczy niejednego turystę. W Miasteczku tym warto zobaczyć XI wieczny kościół pod wezwaniem Świetej Luki, gdzie do dziś widoczne są romańskie obrazy.

apartamenty Duce wczasy
Tanie apartamenty Duce
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *