Grebaštica to piękna wypoczynkowa miejscowość położona bezpośrednio przy niewielkiej zatoczce o tej samej nazwie. W miasteczku przeważają prywatne pensjonaty, kwatery oraz niewielkie kempingi, zazwyczaj usytuowane przy domach właścicieli określonego terenu. Taka sytuacja powoduje, że Grebaštica to spokojne miasteczko adresowane przede wszystkich dla osób ceniących sobie podczas wakacji spokój.
Położenie i dojazd
Grebaštica położona jest w środkowej Dalmacji w środku drogi pomiędzy Splitem a Zadarem, niedaleko Primosten. Najszybciej jadąc z północy dostać się tu można autostradą A1, z której należy zjechać na Szybenik. W mieście tym kierowca powinien skręcić na słynna drogę numer 8 zwaną inaczej Dalmatyńską Magistralą i pojechać nią na południe, aż do Grebašticy. Od autostrady do centrum miasta nie jest więcej niż 16 kilometrów, dlatego droga nie powinna zabrać więcej niż dwadzieścia minut.
Historia i zabytki
W starożytności na terenie dzisiejszej Grebašticy zamieszkiwali Ilirowie, lud pochodzenia indoeuropejskiego. Podczas rzymskiego panowania w miejscu tym istniała na pewno osada, czego pozostałością są niewielkie ruiny odnajdywane w okolicach dzisiejszego kościoła NMP. Pierwsza wzmianka o Grebaštica pochodzi z 1298 roku, gdzie wymienia się tą wieś jako posiadłość przynależna pobliskiemu Szybenikowi. Należy zaznaczyć, że w tym czasie tereny te teoretycznie przynależały do Republiki Weneckiej, pomimo że od VIII wieku zdecydowana większość ludności należała do kultury chorwackiej. Grebaštica rozwijała się dzięki dostępowi do morza, aż do XVI wieku, kiedy to Turcy dokonywali grabieżczych napadów na te tereny. Z tego też okresu pochodzi wielki mur odgradzający półwysep Ostrica, za którym chowali się mieszkańcy podczas tureckich rajdów. Następny rozwój miasta związany jest już z turystyką rozwiniętą w drugiej połowie dwudziestego wieku. Ostatnie lata, zwłaszcza po odzyskaniu przez Chorwację niepodległości w 1991 roku pozwoliły Grebašticy na powrót zostać miastem o znaczeniu jakie miało przed tureckim najazdem.
Atrakcje i aktywność sportowa
Grebaštica leży po obu stronach ciepłej zatoki, która jest główną i najważniejszą atrakcja całego miasta. To nad jej brzegami skupia się całe życie miasteczka, które w okresie wakacyjnym kilkukrotnie zwiększa ilość mieszkańców. Poza możliwością wypoczynku na żwirowych plażach dla turystów udostępniono wiele atrakcji związanych z wodą. Chodzi to przede wszystkim o nurkowanie, które w zatoczce adresowane jest przede wszystkim dla początkujących amatorów, oraz wszelkiego rodzaju sporty wodne takie jak jachting, windsurfing czy też kajakarstwo morskie. Koszt wynajmu łódki z silnikiem do 8 koni mechanicznych wynosi 500 kn za 8 godzin. Taka ilość czasu na pewno wystarczy na dopłynięcie do którejś z licznych wysp usytuowanych u wejścia do zatoki.
Będąc w Grebašticy warto także zwiedzić słynny mur odgradzający półwysep Ostracia od lądu, za którym kryli się mieszkańcy podczas napadów, zwłaszcza ze strony tureckiej. Mur ma 10 metrów wysokości i 1 metr szerokości, ciągnie się 300 od zatoki, aż po drugi brzeg.
Plaże
W Grebašticy i okolicy istnieje kilkanaście plaż w większości żwirowych, jednak u ujścia zatoki, już w miejscowości Bilo znajduje się niewielka aczkolwiek przepiękna piaszczysta plaża. Warto wspomnieć iż morze w zatoce jest znacznie cieplejsze co na pewno uprzyjemnią morskie kąpiele. Należy pamiętać także o odpowiednim obuwiu do wody, zwłaszcza w miejscach gdzie istnieją duże kamienie.
Proponowane Wycieczki
Będąc w Grebašticy warto wybrać się na jedna z licznych w tych okolicach niezamieszkałych wsypek, by poczuć się niczym Robinson Crusoe. Wynajęcie niewielkiej łódki to koszt około 500 kn, które daje komfort w indywidualnym wyborze drogi. Jeżeli ktoś nie chce korzystać z takiej formy transportu może wybrać się większym stateczkiem na wycieczkę morską połączona z degustacją zazwyczaj ryb pływających w tych wodach. Koszt takiej imprezy wynosi około 250-300 kn za osobę. Z Grebašticy warto także pojechać do pobliskiego Szybenika gdzie można zobaczyć katedrę Świętego Jakuba, która jest wzorowana na weneckiej katedrze Świętego Marka.