Labin – symbol Istrii

LabinLabin położony na południowym-wschodzie półwyspu Istria, pomiędzy Rijeką, a portem Pula.
Składa się z części Starej, wzniesionej na zboczu góry w miejscu starożytnego osiedla rzymskiego Albono oraz nowego miasta, zwanego Podlabin znajdującego się u podnóża wzniesienia, otoczonego bujną roślinnością rezerwatu przyrody.
Stare miasto Labin po dzisiejsze czasy zachowało się doskonałym stanie i z pewnością należy do najpiękniejszych ośrodków turystycznych Istrii. Lokalna społeczność tego regionu zajmuje się przemysłem metalurgicznym, obróbką drewna, handlem i turystyką. Ze starego Labina rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na  Rabac, region Kwarner, Gorski Kotar i Welebit oraz zatokę Prklog z malowniczym rezerwatem przyrody. Każdego roku w Labinie odbywają się festiwale muzyki klasycznej z pełną oprawą kulturalną dla rozpowszechniania regionalnych tradycji. Głównym punktem zwiedzanym w mieście Labin jest lapidarium, prezentujące kolekcje etnograficzne,górnicze, sakralne. Bujna roślinność, lasy i fauna są doskonałym obszarem łowieckim. W Labin posmakujemy regionalnych potraw w przytulnych miejscowych restauracjach, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Do najpopularniejszych miejsc noclegowych w tym rejonie zalicza się Labiński Kemping Sveta Marina, umiejscowiony nad jedną z najładniejszych zatok półwyspu Istria. Ponadto baza noclegowa oferuje hotele, apartamenty oraz kwatery prywatne.

Labinpołożenie i dojazd

Miasto leży w południowo-wschodniej części Istrii, 5 km na północny zachód od portu Rabac na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę okolicy. Samolotem dolecimy do lotniska w mieście Pula, albo do Rijeki., zaś do  miasta Labin trafimy z pomocą komunikacji miejskiej. Samochodem dotrzemy na Istrię przez Słowenię z Lubljany autostradą A1 do Postojnej i kierując się na południe drogą 6 (kierunek Rijeka) dojedziemy do Matulji, gdzie wjeżdżamy na docelową drogę 66, bezpośrednio prowadzącą do miasta Labin.

historia i zabytki

Powstanie miasta Labin datuje się już na rok 285, kiedy to Rzymianie wznieśli tam osadę zwaną Albona. W XIX wieku powstała nowa część tego miasteczka zwana Podlabin. Początkowo była to miejscowość typowo górnicza, gdzie kopalnie zatrudniały lokalną społeczność.  Do dziś w Labinie możemy podziwiać dawną architekturę, zachowaną w doskonałym stanie, jak i zwiedzać zabytkowe kopalnie. W Starym Labinie turystów zainteresują Bramy miejskie, pochodzące z XV wieku, a także loggię z XVII wieku, która zachowała się w doskonałym stanie. Do popularnych miejsc, odwiedzanych przez turystów należy z pewnością lapidarium, przechowujące wiele muzealnych eksponatów, świadczących o wspaniałej historii tego miasta.Tamtejsze pałace dekorowane są renesansowymi zdobieniami, zaś barokowe fasady kamienic herbami rodzin szlacheckich.

Labinatrakcje i aktywność sportowa

Do niewątpliwych atrakcji miasta Labin i okolic należą organizowane w każdą pierwszą sobotę miesiąca wspaniałe jarmarki, na których turyści mogą poznać nie tylko regionalne przysmaki i zakupić lokalne pamiątki, ale przekonać się również, jak bardzo tamtejsza społeczność pielęgnuje swoją kulturę. W sierpniu organizowany jest tam przegląd kulturalny zwany Bubar Fiesta oraz Labińskie lato kulturalne. Okolice miasta Labin są również znane z terenów łowieckich, a gospodarze bardzo chętnie urządzają dla swoich gości polowania z pełnym ceremoniałem.
Zresztą cała Istria dla aktywnych turystów proponuje szereg atrakcji sportowych. Przede wszystkim królują tam sporty wodne, nurkowanie, surfing itp.

plaże

LabinU podnóża góry na której zbudowany jest Labin rozciągają się najpiękniejsze plaże półwyspu Istria.
Piękne zatoczki otoczone bujną roślinnością, żwirowe i piaszczyste plaże pozwalają spokojnie wypoczywać w ciepłym klimacie śródziemnomorskim. Łagodne zejścia do morza pozwalają na bezpieczne kąpiele. Przy plażach można wynająć zarówno leżaki jak i parasole słoneczne, są także i stoiska oferujące te akcesoria na sprzedaż.

proponowane wycieczki

Półwysep Istria, na którym znajduje się miasto Labin,  jest doskonałym regionem na poznanie historii i tradycji północnej Chorwacji. Dzięki wycieczkom fakultatywnym zwiedzimy średniowieczne miasto Vodnjan z kościołem św. Błażeja oraz doskonale zachowanym schematem wąskich, średniowiecznych uliczek. Pobliska Pula zachwyci nas nie tylko krajobrazem, ale cudowną architekturą z czasów rzymskich cesarzy. W Pulii zwiedzimy doskonale zachowany Amfiteatr Rzymski, Forum, Świątynię Augusta oraz Łuk Sergiusza z I wieku naszej ery. Poza tym wspaniale zachowana architektura sakralna pozwoli bliżej poznać historię tego regionu. Niedaleko położona jest również Rijeka, największe miasto północnej Chorwacji. Do Rijeki warto zawitać z powodu barokowej architektury klasztoru, ratusza, kościołów. Warta obejrzenia jest także stara cerkiew św. Mikołaja. Ponadto półwysep Istria posiada godny uwagi rezerwat przyrody Učka oraz przepiękny Park Narodowy Brijuni.

apartamenty Labin wczasy
Tanie apartamenty Labin
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *