Orebić dzikie wybrzeże pełne uroku

OrebicW Południowej Dalmacji czeka na turystów miejscowość Orebić, zlokalizowana na Półwyspie Peljesac, nieopodal Dubrownika. Na gminę Orebić składa się 14 osad umiejscowionych u podnóża góry św. Eliasza o wysokości 961 metrów nad poziomem morza. Ta wyjątkowa miejscowość jest doskonałą propozycją dla niezdecydowanych, bowiem można tu nie tylko plażować, nurkować, ale i wspinać się po górach. Miasteczko zamieszkuje niewiele ponad 4 tysiące osób.

Położenie i dojazd

Orebic PeljesacOrebić położony jest u podnóża gór, na szczycie jednego ze wzgórz znajduje się średniowieczny klasztor Franciszkanów, inne ze wzgórz to doskonały cel wyprawy górskiej. Miejscowość leży w Południowej Dalmacji, a dzięki niewielkiej odległości od Dubrownika, oraz Korculi turyści chętnie korzystają z ofert wypoczynku w tej destynacji. Na Półwysep Peljesac dostać się można zarówno droga lądową jak i morską, bowiem Orebić to również miasteczko portowe. Droga przebiegająca przez miasteczko oddziela dzielnice willowe usytuowane między brzegiem a drogą oraz pozostałe zabudowania od drogi ku górom z fantastycznymi tarasami na zboczu wzgórz oraz doskonałymi widokami.

Historia i zabytki

Półwysep, na którym leży Orebić posiada historię sięgającą neolitu. W starożytności zamieszkiwali tutaj Ilirowie, następnie Orebić przeszedł w ręce Bizancjum. Orebić przynależał zarówno do Włoch, Wenecji jak i Turcji, a w 1815 roku wszedł w skład Austrii. Będąc w mieście Orebic warto odwiedzić kościół Gospa od Angela, jak również rzymską willę, ruiny fortyfikacji. Do znanych budynków miasta należy Pałac Stowarzyszenia Marynarz, Pałac Muzeum marynarzy jaOrebićk również Pałac Sądu. Do XVI wieku Orebić nazwany był Trstenicą. Orebić miał upamiętnić fundatorów wartowni, obecnie uchodzi za miasto kapitanów z uwagi na tradycje żeglugi. Zwiedzaniu poleca się muzeum Morskie omawiające historię żeglugi miasta Orebic. Kolejnym muzeum winno być muzeum w klasztorze franciszkanów z bogatym zestawem eksponatów.

Atrakcje i sport

Orebić zapewnia szereg atrakcji dla aktywnych. Doskonała propozycją dla całej rodziny są lokalne korty tenisowe, z których roztacza się piękna panorama na wybrzeże Adriatyku. Prócz wynajmu kortów można także zapisać się na kurs tenisa z trenerem, który komunikuje się co nieco po polsku.
Jedną z wycieczek niemal obowiązkową dla turystów przebywających jest rejs jachtowy, czy to w postaci fish picnic, kiedy to wyruszamy w morze tylko po to by spróbować swych sił w łowieniu a następnie kosztowaniu lokalnego połowu, czy to w formie wycieczki mającej na celu odwiedzenie okolicznych wysp. Jeśli wolisz bardziej jeść niż pływać doskonałym wyborem będzie ewent Dalmatyńska Konoba, podczas którego zasmakujesz w kulinarnych przysmakach Dalmacji, winach i trunkach chorwackich. Regionalna atrakcją jest także opływanie Korculi połączone z folklorystycznym pokazem, spektaklem dostępne poprzez agencję turystyczną, podobnie jak ośle safari po Korculi. Celem przejażdżki jest plażowanie na jednej z piękniejszych plaż Papnocka Luka.

Plaże

OrebicDzikie wybrzeże wokół miasta Orebic obfituje w długie plaże z których w jednym kierunku znajduje się bezkres toi wodnej, z drugiej zaś rozpościerają się na całych zboczach górskich liczne winnice tarasowe oraz gaje oliwne. Występują tutaj zarówno pomosty skalne, jak i plaże żwirowe, kamieniste, urozmaiceniem jest plaża piaszczysta Trstenica. Zaletą miasta Orebic jest promenada wzdłuż plaż, których najpiękniejsze odcinki znajdują się w centrum miejscowości. W części żwirowej można liczyć na możliwość nurkowania powierzchniowego, co dodaje uroku plażom z pozoru nieprzyjaznym.

Propozycje wycieczek

Ci, którzy wolą podziwiać Dalmację z dna morskiego mogą skorzystać z nurkowania w Borje. Plaża w Borje to niezwykłe miejsce, niedostępne dla wszystkich, wymaga dojścia piechota po stromym zboczu. Na dziewiczej plaży bije źródełko, jednak jeszcze bardziej niesamowite jest to, ze nie trzeba być wytrawnym nurkiem i posiadać specjalistycznego sprzętu by nurkować i podziwiać piękno dna morskiego, wystarczą okulary do nurkowania, czy maska z fajką. Jeśli masz już dość plażowania to propozycja wędrówki w góry winna cię zainteresować. Szczyt Święty Eliasz 961 m n.p.m (najwyższy na półwyspie Peljesac) to cel około 5 godzinnej wspinaczki. Ze szczytu podziwiac można wspaniały krajobraz na kanał Peljeski. Na samym szczycie u podnóża krzyża znajduje się puszka z pamiątkowym stemplem jaki można sobie przybić. Wśród widoków ze szczytu są nie tylko Neum i Ston ale i Włochy. W drodze powrotnej warto zatrzymać się w okolicy Chorwackiego Pogotowia Górskiego na niewielki piknik. Podczas wędrówki spotkać można zarówno unikalne poszycie, gatunki zwierząt jak i raczyć się wspaniałym widokiem. Tradycją mieszkańców Orebicia jest wspinanie się na Św. Eliasza wiosną i jesienią wspólną pielgrzymką wszystkich mieszkańców. Nieco dalszą wycieczką może być Mostar i posmak Bośni poprzez zwiedzenie muzułmańskiego miasteczka bośniackiego z ciekawą zabudową i bliskością przepięknej atrakcji rzeki Naretwy, największą atrakcją okolicy jest most łączący Dalmację z Bośnią.

apartamenty Orebic wczasy
Tanie apartamenty Orebić
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *