Kampor spokojna rybacka wioska na wyspie Rab

KamporZnajdująca się na wyspie Rab miejscowość Kampor to jedno z nielicznych miejsc na chorwackim wybrzeżu, które jeszcze zachowało swoją rybacką tradycję. Jednak jest to także i miejsce nastawione na intensywny ruch turystyczny w okresie letnim. Specjalnie na ta okazje Kampor oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych zarówno w pensjonatach , niewielkich hotelach, kempingach jak i na kwaterach prywatnych.

Położenie i dojazd

Kampor znajduje się w zachodniej części wyspy Rab w północnej Dalmacji. Na wyspę najlepiej dostać się dwoma drogami, północną przez wyspę Krk lub południową promem z Jablanaca. Ta druga opcja pomimo że kilometrami dłuższa, jest szybsza i tańsza. Do Jablanaca, jadąc z północy na przykład z miasta Senji, do którego jest łatwy zjazd z autostrady A1, najlepiej dostać się drogą numer 8, skąd na wysokości miasteczka, należy skręcić na drogę numer 405, którą dojedzie się do przystani promowej. Koszt promu dla samochodu z rodziną wynosi 114 kun w jedną stronę. Będąc już na wyspie należy jechać drogą numer 105 aż do rozjazdu w miejscowości Rab, gdzie należy skręcić w lewo. Po 3 kilometrach od tego skrzyżowania jest się już na miejscu. Istni9eje tez możliwość dopłynięcia w sezonie promem z Rijeki.

Historia i zabytki

Kampor wyspa RabPierwszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie, których to w II w przed Chrystusem pokonali Rzymianie, włączając wyspę, do prowincji Dalmacja. Panowanie rzymskie przeciągnęło się także i na wczesne średniowiecze, kiedy to wyspa była pod rządami Bizancjum. Od VII wieku na wyspę zaczęła napływać ludność chorwacka. Sytuacja ta spowodowała że w od XI wieku wyspa weszła w skład Królestwa Chorwacji, które następnie zostało połączone z Węgrami. Od 1409 roku wyspa została oraz powstająca wtedy osada rybacka Kampor przypadła Republice Weneckiej z która to związana była aż do końca jej istnienia, do 1798 roku. Po krótkim panowaniu francuskim, wyspa wraz zresztą Dalmacji weszła w skład Austrii by po pierwszej wojnie światowej stać się częścią Jugosławii. Od 1991 roku Kampor wraz z całym Rabem należy ponownie do niepodległej Chorwacji.
Kampor to także jedno z bardziej tragicznych miejsc na naszym kontynencie jeżeli chodzi o historię współczesną. Podczas II wojny światowej, okupujący wyspę Rab Włosi urządzili tu obóz koncentracyjny dla Chorwatów, w którym zamordowali ponad 4000 osób. Ciekawostką może być fakt, iż po wojnie władze socjalistycznej Jugosławii zamknęli tu wrogów swojego systemu, w większości Chorwatów walczących o wolność.
Warto także zobaczyć franciszkański klasztor Świętej Eufemii, pochodzący z XV wieku.

Kampor

Atrakcje i aktywność sportowa

Ponieważ miasto Kampor nie żyje wyłącznie z turystyki, dlatego też propozycje sportowe jakie w nim są adresowane są zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Ogólnodostępne boiska do koszykówki, i piłki nożnej umożliwią turystom możliwość zmierzenia się z miejscowymi zawodnikami. Warto także wspomnieć iż w przy porcie w Kampor znajduje się centrum nurkowe oferujące zarówno serwis sprzętu jak i możliwość wynajmu poszczególnych elementów akwalungu. Serwis ten pośredniczy także w możliwości czarteru małych jachtów oraz motorówek adresowanych głównie dla nurków.

Plaże Kampor

Plaże KamporKampor i tereny wokół niego oferują w zasadzie wszystkie możliwe plaże występujące nad Adriatykiem. Jest tu wielka piaszczysta plaża, która bardzo łagodnie wchodzi do morza, oraz niewielkie plaże żwirowe jak i też kamienne. Taki wybór sprawi, że każdy turysta znajdzie tu dla siebie wymarzony miejsce do wypoczynku. Ciekawostka jest także to, że te żwirowe plaże często są puste i nawet w sezonie wakacyjnym istnieje szansa, że będzie się na nich samemu.

Proponowane Wycieczki

Ponieważ Kampor znajduje się na wyspie dlatego warto odwiedzić wszystkie zakątki tego malowniczego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Rab, który znajduje się niemalże kilka kilometrów od Kamporu, przez co można tam dojść nawet na piechotę.

apartamenty Kampor wczasy
Tanie apartamenty Kampor
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *