Cres – wyspa z charakterem!

CresChorwacka wyspa Cres od wielu lat przyciąga do siebie osoby spragnione ciszy i spokoju, pragnące odpocząć z dala od dużych ośrodków wypoczynkowych. Wyspa zapewnia nie tylko kameralne otoczenie, ale również odpowiednie warunki zarówno do turystyki, jak i odpoczynku na plaży. Obok wyspy Krk, Cres to jedna z największych wysp należących do Chorwacji.

Położenie i dojazd

Wyspa Cres położona jest w niedalekiej odległości od Archipelagu Kvarnerskiego i wraz z wyspą Loszinj tworzy w rzeczywistości jedną całość: wyspy oddziela 11-metrowa cieśnina, którą przebyć można przy pomocy mostu zwodzonego. Na wyspę dostać się można jedynie promem – z kontynentalnej części Chorwacji to około 20 minut rejsu. Głównym portem dla obu wysp (Cres i Loszinj) jest Mali Loszinj, który posiada połączenia z Zadarem, Pulą oraz Wenecją. Turyści mogą korzystać z bogatej bazy noclegowe: na wyspie znajdują się hotele i prywatne kwatery. Wiele osób wybiera również możliwość biwakowania lub korzystania z pól campingowych.

Historia i zabytki

wyspa CresWedług najnowszych wykopalisk szacuje się, że pierwsze osadnictwo na wyspie Cres pojawiło się już w epoce brązu. Osiedlenie się tutaj Greków w czasach V wieku przed Chrystusem sprawiło, że na wyspie pojawiły się silnie scentralizowane ośrodki mieszkalne, które z czasem przekształciły się w niewielkie wioski i miasta. Tutejsza ludność żyła przede wszystkim z rybołówstwa oraz hodowli owiec, które stały się znakiem rozpoznawczym wyspy, nie tylko ze względu na doskonałe mięso, ale również miękką i wartościową wełnę. Po podboju wyspy przez rzymian była ona pod ich panowaniem aż do czasów średniowiecza, gdzie następnie była częścią Królestwa Chorwacji a pod koniec tej epoki Wenecji. W XIX wieku wyspa przypadła Habsburgom by po pierwszej wojnie światowej wejść wraz z całą Chorwacją w skład Jugosławii. Od 1991 Cres jest częścią składową niepodległej Chorwacji.
Współcześnie możliwe jest odnalezienie na wyspie pozostałości po wioskach i osadach, zamieszkiwanych dawniej przez pasterzy.

Atrakcje i aktywność sportowa

CresWyspa Cres oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu – poprzez aktywny wypoczynek, aż po smakowanie lokalnej kuchni. Miłośnicy ciekawej architektury z pewnością powinni wybrać się do jednego z kilku nadmorskich miasteczek, które zachwycają piękną zabudową oraz kameralnymi restauracjami oraz kawiarniami.
To, co odróżnia wyspę od kontynentalnej części Chorwacji to wspaniale oznaczone szlaki leśne, wijące się wzdłuż pokrywających wyspę wniesień. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas z pewnością będzie to miła odskocznia od leżakowania na plaży. Spacerując licznymi szlakami natknąć można się na pozostałości dawnych osad, gdzie zamieszkiwali pasterze. Ciekawostką, szczególnie dla osób, pasjonujących się florą i fauną, może okazać się obecność siedlisk sępa płowego. Z pewnością niejednokrotnie wzniesiemy oczy ku niebu zachwycając się tymi ogromnymi ptakami.

Plaże Cres

Plaże CresPlaże na wyspie Cres są takie same jak w całej Chorwacji: kamieniste, pokryte otoczakami, lub żwirowe. Jednak co zachwyca turystów przebywających w tych okolicach to niewielkie, urokliwe zatoczki, osłaniające od wiatru i pozwalające cieszyć się pełnym słońcem i delikatnym szumem morza. Delikatna linia brzegowa pozwala również na uprawianie sportów wodnych: windsurfingu czy jazdy na rowerku wodnym. Krystalicznie czyste wody umożliwiają również nurkowanie i podziwianie zróżnicowanego dna dookoła wyspy.

Proponowane Wycieczki

Cres zachęca przede wszystkim do pieszego zwiedzania – liczne ścieżki i szlaki turystyczne pozwalają na poznawanie zakamarków wyspy oraz podziwianie jej surowej flory i fauny. W poszukiwaniu doskonałych potraw warto wybrać się do miasteczek tuż przy brzegu. W restauracjach znajdziemy wszystko to, co w Chorwacji najlepsze: doskonałe wina, owoce morza, świeże warzywa.
Obiektem, który koniecznie należy zobaczyć będąc na wyspie to Jezioro Vransko, które stanowi ściśle chroniony zbiornik słodkiej wody na wyspie. W poszukiwaniu pięknych plaż i zapierających dech w piersiach widoków warto wybrać się do miejscowości Valun, niewielkiego miasteczka na południowych krańcach wyspy.

apartamenty Cres wczasy
Tanie apartamenty Cres

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *