Wyspa Rab – atrakcje i wypoczynek.

wyspa RabWyspa Rab, położona na Morzu Adriatyckim, od lat stanowi jeden z głównych punktów wycieczek turystów niemalże z całej Europy. Nic w tym dziwnego gdyż wyspa zapewnia szereg atrakcji dla osób aktywnych i tych preferujących spędzanie czasu na gorących plażach. Rab to również wspaniałe miejsce na piesze wycieczki oraz profesjonalny trekking.

Położenie i dojazd

Rab, dziesiąta pod względem wielkości wśród innych chorwackich wysp, posiada aż 121 kilometrów linii brzegowej, w skład której wchodzą plaże kamieniste, żwirowe oraz liczne romantyczne zatoczki, chroniące przed wiatrem. Aby dostać się na wyspę wystarczy skorzystać z kursujących codziennie promów z miejscowości Jablanac, Rijeka czy z Zadaru. W okresie letnim promy kursują również z pobliskich wysp Krk Oraz Baska. Cena za przewóz jednej osoby bez samochodu to około 18-20 kun, natomiast przewozy samochodów osobowych wynoszą około100 kun.

Historia i zabytki

RabHistoria wyspy sięga czasów rzymskich. To właśnie tutaj Rzymianie budowali swoje rezydencje letnie, a wszystko przez sprzyjający, umiarkowany klimat oraz z powodu dużej ilości zawartości jodu w powietrzu. Nie bez znaczenia było również silne nasłonecznienie wyspy oraz jej budowa, które chroniła przed silnymi, morskimi wiatrami. Ponowne odrodzenie turystyki wiąże się z panowaniem austriackim w XIX wieku, oraz dwudziestowiecznymi rządami Jugosławii. W 1991 roku wyspa wraz z całą Chorwacja odzyskała niepodległość.
Wszelkie zabytki znaleźć można w głównych miastach wyspy: Rab, Palit, Barbat, Supetarska Draga i innych. Zwiedzanie tych miasteczek to przede wszystkim możliwość zapoznania się z lokalną historią wyspy oraz jej mieszkańców. Jednym z największych zabytków jest całe miasto Rab, którego największy rozkwit przypada na ok. XI-XIV wiek. W mieście znaleźć można ruiny kościoła św. Iwana, pochodzącego z okolic VII wieku. Nieopodal stoi kolejny zabytek – kościół św. Krzyża pochodzący z okolic XVI wieku.

Atrakcje i aktywność sportowa

wyspa RabWśród wielu atrakcji, takich jak możliwość skosztowania lokalnych przysmaków czy skorzystania z oferty licznych pubów czy dyskotek, z pewnością należy skorzystać z możliwości uprawiania sportów wodnych. Najsłynniejsze plaże na wyspie znajdują się w miejscowości Lopar. Plaże te określane są nawet jako rajskie. niestety, w sezonie letnim są one również silnie przepełnione. Osoby pragnące więcej spokoju i przestrzeni dla siebie powinni wybrać się na plaże poza miastem.
Turyści przebywający na wyspie mogą również skorzystać z możliwości krótkiego i niemęczącego trekkingu na najwyższy szczyt wyspy Kamenjak. Jego wysokość szacowana jest na 408 m n.p.m. podczas powolnej wspinaczki na to wzniesienie możliwe stanie się oglądanie lokalnej fauny i flory.

Plaże na wyspie Rab

Plaże na wyspie zaliczane są do żwirowych i kamienistych, jak w całej Chorwacji. Podczas pobytu na plaży warto skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Co również ważne, wyspa Rab jest jedną z najbardziej nasłonecznionych – turyści mogą cieszyć się tutaj piękną pogodą od maja do późnego października. Plaże dostosowane są do turystów – znaleźć można na nich wiele punktów gastronomicznych, a obsługa dba o to, aby usuwać jeżowce ze strefy bezpośredniego użytkowania nabrzeża.

Proponowane Wycieczki

wyspa RabJedną z proponowanych turystom wycieczek jest rejs na położoną o 5 kilometrów od Rab wyspę Goli Otok, która w polskim tłumaczeniu oznacza Nagą Wyspę. Wyspa ta jest szczególnie ważna dla mieszkańców Chorwacji, gdyż wiąże się z nią ponura historia sięgająca czasów titowskich. To właśnie na tej wyspie urządzone zostało jedno z największych więzień dla więźniów politycznych, którzy sprzeciwiali się panującemu w byłej Jugosławii ustrojowi. Naga Wyspa do dzisiaj stanowi pomnik okrucieństwa jakie niosło za sobą dyktatorskie państwo Tity. Wśród innych proponowanych rejsów znaleźć można również wycieczki na pobliskie wyspy Krk, Baskę czy Pag.

Podczas pobytu na wyspie warto również zwiedzić niewielkie miasteczko Jablanac. Na przylądku, przy porcie miasta, stoją ruiny średniowiecznego zamku, który z pewnością zaciekawi miłośników historii. Pochodzi on z roku 1251. Wrażenie zrobi z pewnością również zatoka Zavratnica.

apartamenty Rab wczasy
Tanie apartamenty wyspa Rab
< <

Kliknij i wybierz usługę, dzięki której można umieścić komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *